Vývoj na devizovém trhu – ranní zprávy 13.8.2018
Klíčové události
- USA: Spotřebitelská inflace v červenci vzrostla o 0,2 % m/m a 2,9 % r/r. Meziroční jádrová inflace zrychlila na 2,4 % r/r. Průměrné hodinové výdělky však v červenci o 0,2 % r/r poklesly.
Vývoj na devizovém trhu
- EURCZK: Koruna se i v závěru minulého týdne vůči euru pohybovala především v okolí hladiny 25,60 CZK/EUR a v podstatě nijak významněji nereagovala na prudký výprodej turecké liry (ta vůči americkému dolaru během pátku oslabila o téměř 20 %! – pro srovnání koruna po ohlášení kurzového závazku ČNB v listopadu 2013 jen o cca 7 %). Ve 2. čtvrtletí letošního roku lze přitom vysledovat řadu časových úseků, kdy měl vývoj turecké liry na středoevropské měny včetně koruny celkem značný vliv. Úplně nelze vyloučit, že se negativní sentiment z Turecka v tomto týdnu přenese i do středoevropského regionu. Z domácích makroekonomických dat dnes bude zveřejněna červnová platební bilance, když běžný účet by měl s ohledem na odliv dividend do zahraniční vykázat záporné saldo.
- USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v pátek výrazně oslabila, když reagovala na vývoj na eurodolaru. Během odpoledne se kurz vydal nad hladinu 22,40 CZK/USD do těsné blízkosti letošních korunových minim. Na měnovém páru s polským zlotým se obchodovalo těsně pod hladinou 6 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru v pátek oslabil až na 323 HUF/EUR, když forint byl ze středoevropských měn nejvýznamněji ovlivněn negativním děním v Turecku. Polský zlotý v pátek vůči euru rovněž ztrácel až k úrovni 4,30 PLN/EUR – ve druhé polovině odpoledne však dokázal část ztrát smazat a zamířit k úrovni 4,28.
- EURUSD: Euro vůči dolaru v pátek brzy ráno zamířilo pod hladinu 1,15 USD/EUR a po celý den se obchodovalo pod touto úrovní. Společná evropská měna se tak propadla na nová letošní minima a je nejslabší od loňského června. Spouštěčem oslabení eura mohl být výprodej turecké liry, když řada evropských bank má v Turecku významné investice. Dalším a dlouhodobějším důvodem oslabení eura je nárůst rizikové averze na finančních trzích především s ohledem na stupňující se nárůst obchodního protekcionismu v globální ekonomice. Nárůst rizikové averze byl v pátek patrný i z posílení tzv. bezpečných měn – kromě dolaru např. i švýcarského franku. Z pohledu technické analýzy se dolaru otevírá prostor k dalším ziskům směrem k úrovni 1,10 USD/EUR s tím, že důležité bude, zda se obchodování v tomto týdnu udrží pod hladinou 1,15.
Očekávaná data a události
- ČR: Běžný účet platební bilance (červen)
- Polsko: Běžný účet platební bilance (červen)
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku a Německu. Klientské portfolio tvoří více než 33 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 04.11.2024
Natural 95 35.77 Kč | Nafta 34.25 Kč |
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select