Patria (Patria Finance)
Investice  |  03.08.2018 12:39:24

Perly týdne: Buffettův varující indikátor, od koní až k elektromobilům, vaše voda pro všechny

Technologická předzvěst korekce, Buffettův varující indikátor, od koní až k elektromobilům i Vaše voda pro všechny. Přinášíme pravidelné Perly týdne.

Ve světě…

Technologická předzvěst korekce:
CNBC poukazuje na pesimismus stratégů z Morgan Stanley, kteří tvrdí, že korekce technologických akcií je další předzvěstí nadcházejícího poklesu celého trhu. Michael Wilson se konkrétně domnívá, že zejména výsledky společností jako Facebook a Netflix potvrzují tezi o tom, že je třeba obrátit se k defenzivním aktivům. „Myslíme si, že přicházející korekce bude největší od té z února letošního roku“, říká Wilson. Poukazuje pak i na to, že relativní valuace růstových a hodnotových titulů je dnes vysoko, a předčila jí jen relativní valuace dosažená během technologické bubliny.

„Bojovat s trendem je těžké, ale když se podaří správné načasování, zisky mohou být vysoké. Podle nás je právě nyní čas na přesun od růstu k hodnotě“, tvrdí stratég. Nadvážit doporučuje vedle utilit i energie, průmysl a finanční sektor, protože tato odvětví by si v náročnějším prostředí měla podle něj vést lépe.

Buffettův varující indikátor: Podobně jako doporučení od Morgan Stanely vyznívá komentář z Fool.com zaměřující se na „oblíbený ukazatel Warrena Buffetta“. Jde o prostý poměr kapitalizace akciového trhu k HDP, který je podle investorových slov „v každou dobu tím nejlepším valuačním měřítkem“. Fool.com připomíná, že žádné měřítko není dokonalé a výjimkou není ani tento poměr. Nicméně „obecně platí, že pokud jeho hodnota klesne pod 80 – 90 %, tak na základě historických zkušeností ukazuje na levné akcie“. Pokud se naopak hodnota dostane „výrazně nad 100 %, může to značit předražený trh“.

Před prasknutím internetové bubliny se hodnota indikátoru dostala na 145 %, před finanční krizí na 110 %. A jak si měřítko stojí nyní? Odpověď přináší následující graf a může být trochu překvapivá, protože současné hodnoty jsou rekordně vysoko. „Může pro to být řada důvodů, jako je snížení daňové zátěže, vláda, která je vstřícná vůči podnikatelům, nízké sazby a nezaměstnanost, prudce rostoucí zisky či třeba vysoká spotřebitelská důvěra," píší na Fool.com. Ovšem dodávají, že sám Buffett zřejmě tento vývoj nebere na lehkou váhu, což by mělo být zřejmé i z toho, že Berkshire Hathaway nahromadila v rozvaze už 110 miliard dolarů hotovosti.



Když nebude zeď, zavřu vládu: WSJ a další média si všímají jedné z mnoha hrozeb amerického prezidenta Donalda Trumpa, která se týká jeho oblíbeného tématu - zdi na hranicích s Mexikem. Na Twitteru Trump konkrétně napsal: „Byl bych ochoten zavřít vládu v případě, že Demokraté svými hlasy nepodpoří naší snahu o zvýšení bezpečnosti na hranicích, což zahrnuje i zeď“. Co přesně výrazem „zavřít vládu“ myslel, ale nevysvětlil.

Od koní až k elektromobilům: Mezinárodní měnový fond přichází s porovnáním toho, jak se po roce 1900 vyvíjel počet automobilů a počet koní na tisíc obyvatel. Z tohoto porovnání je zřejmé, jak během pár desetiletí došlo k téměř úplnému nahrazení pravé koňské síly koňmi pod kapotami aut. MMF pak do časové osy začínající rokem 1900 vkládá i vývoj počtu aut a elektromobilů od roku 2011 a dodává: „Elektromobily by mohly tradiční auta nahradit během 10 – 25 let“.



Brexit jako příklad: Politico poukazuje na prohlášení italského ministra vnitra Mattea Salviniho, který tvrdí, že EU nevede jednání o brexitu „v dobré víře“. Salvini je znám svým kladným postojem k brexitu a podle svých slov doufá v dobrý konec jednání o odchodu Velké Británie z EU. Takový vývoj by totiž podle něj sloužil jako příklad dalším zemím, které by se rozhodly pro podobný krok. Salvini se podle Politica stává prvním vysoce postaveným politikem některé ze zemí EU, který přístup Bruselu k jednání kritizuje. A Británii radí, aby vydržela a připravila se na scénář, ve kterém konečné dohody dosaženo nebude. V koaliční smlouvě italské vlády přitom nepadají slova o italexitu, nicméně je zmiňována potřeba snížit pravomoci Bruselu.

… a u nás doma

Jen s odkrytou tváří: Idnes.cz si všímá diskuse kolem zákazu zahalování tváří. Podle serveru by „Česko mohlo být další zemí, která v budoucnu zakáže zahalování tváře na veřejnosti“. Od 1. srpna přitom toto nařízení platí v Dánsku. Pro zavedení zákazu je u nás šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek, podobný záměr má mít i SPD Tomia Okamury, za správnou myšlenku jej považuje i premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, lídr ČSSD Jan Hamáček a předseda opozičního hnutí STAN Petr Gazdík. Podle ODS takový nový zákon zapotřebí není.

„Soukromě ať je člověk oblečený, jak chce,“ řekl idnes.cz Václav Klaus mladší a dodal: „Něco jiného jsou státní úřady, školy, nemocnice. Jen když je nějaká demonstrace a útočí lidé na policisty, tak je asi ten zákaz na místě, aby mohli ty lidi identifikovat“. Zahalení nikábem z náboženských důvodů mu nevadí. „Tady je problém, když vám začnou vnucovat svůj styl života. To je ta reakce Dánů a těch dalších zemí, že už nevědí kudy kam, ale nevím čeho dosáhnou,“ řekl Klaus mladší. Akutní potřebu přijetí zákazu zahalování tváře v Česku nevidí ani šéf poslaneckého klub TOP 09 Miroslav Kalousek. Dánsko se svým krokem připojilo k Francii, Norsku, Nizozemsku či Rakousku, ale i Maroku. Tam všude zahalování obličeje v posledních letech zakázali.

Vaše voda pro všechny: Ihned.cz poukazuje na to, že „pokud v příštích letech udeří silná vedra jako letos, úředníci budou moci nařídit například majitelům studen, vodních nádrží nebo rybníků, že jejich voda se bude používat pro celou obec a budou moct vstoupit i na soukromý pozemek, aby zajistili její čerpání“. Týkat se to má jak lidí, tak firem. Tyto nové pravomoci poskytne novela vodního zákona, kterou nyní dokončují ministerstva životního prostředí a zemědělství. Podle ní vzniknou „komise pro sucho“, které budou o omezeních rozhodovat a zároveň i určovat, zda nastal kritický nedostatek vody.

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.


Poslední zprávy z rubriky Investice:

Pá   9:19  USDJPY (26.04.2024) - Graf dne X-Trade Brokers (XTB)
Pá   9:07  Intel: Slabé výkony v AI a slabý výhled Research (J&T BANKA)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688