Jan Berka (Roklen24)
Investice  |  19.07.2018 09:35:17

Jak se připravit na srpnové nezvýšení sazeb

Oproti prognóze slabší koruna donutila v červnu Českou národní banku jednat. V posledních dnech sice domácí měna mírně posiluje, nelze však mluvit o kdovíjak silném utahování měnových podmínek. A pokud k tomu připočteme červnovou inflaci vysoko nad inflačním cílem, jen těžko zastavíme vznik spekulací kolem možnosti úrokového hiku již v srpnu. My se však přikláníme k těm, kteří v tento krok nevěří. Podobně je na tom i banka ING, která navíc investorům doporučila patřičné zajištění.

Proč by ČNB neměla v srpnu jednat? Předně si musíme uvědomit, že bankovní rada „zasáhla“ již v červnu, kdy hlavním důvodem byl slabý kurz a tím i příliš volné měnové podmínky. Toto rozhodnutí bylo učiněno v době, kdy poslední zveřejněná zpráva o inflaci – ta z května – byla již překonána. Během srpnového zasedání bude mít bankovní rada k dispozici aktualizovaný výhled odpovídající současnému vývoji ekonomiky, včetně predikce inflace a měnového kurzu. Jen malou pravděpodobnost přisuzujeme šanci, že by bankovní rada chtěla jednat dvakrát za sebou (naposledy se tak stalo v roce 2007).

Pro mimořádně rychlé zvyšování sazeb nemluví ani struktura poslední inflace a další výhled. Ceny pohonných hmot, jež významně zvedly poslední inflaci, by měly následovat cenu ropy, která se ve srovnání se začátkem června posunula na nižší hodnoty. Proti vysoké inflaci mluví i mezně vyšší srovnávací základna v druhé polovině roku. I přes své zpomalení, by však mělo tempo růstu cen v následujících měsících zůstat nad cílen ČNB.

Jak upozorňuje banka ING ve složení ekonom Jakub Seidler a FX stratég Petr Krpata, z aktuálního vývoje peněžního trhu je patrná rozpolcenost sázek na srpnový hike. Rozdíl mezi kontraktem 2x5 FRA a tříměsíční sazbou Pribor dosahuje zhruba 13 bazických bodů, tedy cca poloviny 25 bodů, což je tradiční velikost hiku ze strany centrální banky. Krpata a Seidler proto doporučují zajištění prostřednictvím zmiňovaného 2x5 FRA kontraktu na současné úrovni 1,35 % s cílovým posunem na 1,18 %. Kontrakt v tomto tenoru nejenže nabízí vyšší sazbu než 1x4 FRA, ale zároveň pokryje dobu rozhodnutí ČNB o sazbách.

Co se týče spotového kurzu, koruna si během včerejšího dne prošla několika výkyvy, aby nakonec zakončila den v podstatě beze změny v okolí hranice 25,85 za euro. Ve srovnání s ostatními měnami regionu na tom byla ta domácí lépe, jelikož jak zlotý, tak i forint si vůči euru připisovaly ztráty.

Dnes nás čeká výsledek indexu výrobních cen za květen, kde trh očekává zrychlení z 1,5 % meziročně na 2,6 %. Koruna se aktuálně obchoduje na 25,83 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,79 až 25,91 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,19 až 22,43 USDCZK.*

Dolar během středy nejprve navyšoval své úterní zisky získané po vystoupení guvernéra Fedu Powella před bankovním výborem Senátu, a to až téměř k hranici 1,160 za euro. V odpoledních hodinách však jejich část umazal.

Během včerejšího dne proběhlo druhé Powellovo „grilování“, tentokrát před Sněmovnou reprezentantů. Guvernér americké centrální banky nejprve zopakoval připravený proslov, který zazněl již včera. Poté odpovídal na dané otázky týkající se například protekcionismu – zmíněno bylo opět, že země s volným obchodem mají vyšší příjmy, růst i produktivitu – či dění na americké výnosové křivce. Na druhé zmiňované téma Powell uvedl, že její krátký konec je ovlivněn politikou Fedu, u toho dlouhého je však prý otázkou, co se vlastně děje – podle centrálního bankéře například reflektuje tržní očekávání ohledně neutrální úrokové sazby. Ve srovnání s úterkem však Powellův včerejší proslov neměl na trhy výraznější vliv.

Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje silnější na 1,163 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 95,09 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,156 do 1,167 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Portál Roklen24.cz je exkluzivní server o ekonomice, financích a investicích, který poskytuje aktuální ekonomické zpravodajství, real-time data, grafy, analýzy, názory, videa a rozhovory.









Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688