Rozbřesk: Erdogan utahuje šrouby, políčeno má na centrální banku
Ani ne tři týdny od znovuzvolení Recepa Erdogana prezidentem je zřejmé, že se Turecko vydává opačným směrem, než trhy tajně doufaly. Erdogan totiž začal ihned po inauguraci úřadovat přesně v intencích svého neortodoxního ekonomického přístupu, nově navíc posílen rozsáhlými prezidentskými pravomocemi. A to samozřejmě těžce nese turecká lira, která se v obavách o další vývoj opět propadla poblíž rekordních hodnot vůči americkému dolaru.
Nahnutá přitom byla situace v zemi již v květnu tohoto roku, kdy se ekonomika ocitla na pokraji měnové krize. Následné prezidentské volby, ve kterých uspěl Erdogan již v prvním kole se ziskem 53 %, sice situaci na krátko zklidnily, nejnovější kroky Erdogana ovšem vyvolávají opětovné obavy. Formální přechod na prezidentský systém mu totiž dává rozsáhlé pravomoci, mimo jiné vydávat dekrety či rozpouštět parlament. Prezident Erdogan přitom nikterak neotálel s jejich využitím a právě pomocí dekretu okleštil potřebnou kvalifikaci pro centrální bankéře, které bude nově sám jmenovat. Navíc se pak rozhodl do vlastní vlády (pozice premiéra byla zrušena) již nejmenovat pro-tržně orientované ekonomy a v duchu nefalšovaného nepotismu přiřkl klíčové místo ministra financí svému zeti.
Tento vývoj pochopitelně trhy výrazně znejišťuje. Zvláště pak v situaci, kdy se turecké hospodářství přehřívá a meziroční inflace vystoupala v důsledku prudkého oslabení liry již nad 15 %, na hony vzdálená 5% cíli centrální banky. Neutěšená zůstává rovněž fiskální pozice vlády a nadále křehká vnější pozice. Deficit běžného účtu překročil 6 % HDP a prohlubuje se i závislost tureckých firem na volatilním krátkodobém zahraničním kapitálu. Adekvátní reakcí by proto v daný moment bylo další utahování měnových šroubů ze strany centrální banky, které by pomohlo tlumit inflační tlaky a zabránit kolapsu liry.
Příležitost k tomuto kroku bude mít centrální banka již za dva týdny na svém červencovém zasedání. Jak ve světle Erdoganových nejnovějších kroků, tak jeho neortodoxní politiky “nízkých úrokových sazeb za každou cenu” však centrální bankéře nečeká nic lehkého. Důležité přitom bude nejen posílit vlastní kredibilitu, ale hlavně udržet nezávislost, která je zásadní pro obnovení důvěry ze strany finančních trhů. Pokud se to nepodaří, turecká ekonomika se vydá vstříc méně lichotivým scénářům.
TRHY
CZK a dluhopisy
Emerging markets - konkrétně pak turecká lira - opět pozlobily včera českou měnu, když se měnový pár EUR/CZK během dopoledne vydal zpět směrem k 26, ale nakonec tam nedoputoval a seanci prakticky uzavíral tam, kde ji začal.
Vedle turecké liry či polského zlotého bude koruna dnes po ránu sledovat především výsledek české inflace. Růst českých spotřebitelských cen v červnu totiž nejspíše opět zrychlil a to podle nás i trhu dokonce na 2,5 % meziročně. Inflace by se tedy měla dostat dále nad cíl ČNB a výrazně i nad její prognózu, která předpokládala inflaci ve výši 1,9 %. I v dalších měsících by inflace měla setrvat nad cílem centrální banky, což spolu se slabou korunou přiměje ČNB ještě k jednomu zvýšení úrokových sazeb v letošním roce. My sice předpokládáme, že to bude až ve čtvrtém kvartále, ale peněžní trh po vyšší inflaci může začít agresivněji sázet na dřívější termín zvýšení sazeb a to by koruně mohlo v letní okurkové sezóně pomáhat.
Zahraniční forex
USA hrozí Číně uvalením dalších cel a to ve výši 10 % (na téměř polovinu vývozu) a tak není divu, že se juanu nedaří. Eurodolar je sice stabilní, ale čekáme, co se stane u měn v regionu. Zlotý navíc musí být ve střehu před dnešním zasedáním NBP, byť zásadní změny v rétorice (bude nová prognóza) neočekáváme. Regionální měny pak může rovněž potrápit turecká lira.
Ropa
Ropa Brent prožila volatilní obchodování, když nejdříve ve světle stávky těžařů v Norsku rostla její cena vysoko nad 79 USD/barel, aby nakonec ropným býkům zchladil žáhu americký ministr zahraničí. Ten totiž prohlásil, že by USA nakonec přece jen mohly tolerovat určité množství exportů z Íránu, což je ve zjevném kontrastu k tzv. nulové toleranci posledních 14 dní. Prohlášení lze tudíž číst i tak, že si americký prezident uvědomil, že bez íránských barelů levnější ropa jednoduše nebude.
Včera navíc vydala svůj měsíční report americká EIA. Ta upozornila jak na nejistoty na straně nabídky (Venezuela, Libye, Írán), tak poptávky (kondice světové ekonomiky). Nově pak vidí EIA ropný trh pro tento rok v mírném deficitu, který by měl udržet ceny nad 70 USD/barel.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzovní lístek Komerční banka, Kurzovní lístky bank
- Kurzovní lístek UniCredit Bank, Kurzovní lístky bank
- Erste Bank ve Vídni - aktuální graf akcie Erste Bank ve Vídni v bodech
- Nejbližší banka, banky v ČR
- Kódy bank - Banky v ČR
- Kurzovní lístek Fio banka, Kurzovní lístky bank
- KOMERČNÍ BANKA - Akcie KOMERČNÍ BANKA aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- MONETA MONEY BANK - Akcie MONETA MONEY BANK aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- ERSTE GROUP BANK A - Akcie ERSTE GROUP BANK A aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- SWIFT kódy bank - BIC kód Banky k IBAN číslu účtu
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla