Platina. Opravdu strká hlavu na popravčí špalek?
Celní poplatky na zboží za stovky miliard dolarů, kterými se Čína i Spojené státy svírají v kleštích, mají oběti i na takových trzích, jako je obchodování s některými kovy. Platina minulý týden v pátek završila nejhorší měsíc od loňského září. Americko-čínské spory zasely obavy z eskalace obchodního sporu a z útlumu přinejměnším průmyslové poptávky, kterou by to mohlo znamenat.
Platina má také obecnější problémy. Bílý kov se používá v přístrojích, které snižují emise z naftových motorů. Výrobci aut se za dozvuků emisního skandálu Volkswagenu ale stále více orientují na elektromobilitu a popularita dieselů upadá.
Když se k tomu přidají indicie, že Trump uvažuje o až 25% clech na dovážené osobní vozy a autodíly, je zřejmé, že řada investorů bije na poplach. "Platinu masakrují," uvedl podle Bloombergu Phil Streible, seniorní analytik společnosti RJO Futures v Chicagu.
Futures na říjnové dodání platiny se na newyorské komoditní burze Nymex dnes propadly až o 1,6 % na 800,70 USD za unci, což je z pohledu nejaktivnějších kontraktů nejníže od roku 2008. V pondělí ztratily dalších více než 5 procent. A útěchu aby jeden pohledal i na promptním trhu. Tam se platina propadla až o 2,4 % na 798,26 za unci.
Svár mezi oběma největšími ekonomikami – americkou a čínskou - sledují také investoři do zlata. To je podobně jako jiné komodity ve vleku sílícího dolaru. V červnu utrpělo třetí měsíční pokles za sebou a dnes se ubíralo k jedné z nejslabšího závěrečných hodnot od loňského září.
Silnější dolar zvyšuje náklady výrobcům, protože zdražuje suroviny v jiných měnách než v dolaru. Komoditní index Bloombergu zažil se sílícím dolarem v pondělí nejhorší den od listopadu 2016.
Vývojem nicméně pomohla dnes otočit slova představitelů čínské centrální banky, kteří potvrdili dosavadní kurz čínské měnové politiky. Guvernér PBOC slíbil, že bude držet jüan stabilní, a dolar v dnešním obchodování obrátil dolů.
Cena zlata na spotovém trhu dnes rostla naposledy (16:51 SELČ) o zhruba 1 % na 1 254 USD za unci. Nadále ale zůstávala v blízkosti letošních minim. Platina na spotovém trhu rostla naposledy o skoro 3 % na 841 USD za unci.
Podle Georgette Boeleové, analytičky ABN Amro, má “situace v Číně zásadní dopad na všechny kovy včetně zlata”. V pátek 6. července začnou plati americká cla na dovoz čínského zboží v hodnotě 34 miliard USD. Na avizovanou čínskou odpověď trhy čekají. Podle Boeleové přitom nejde jenom o hrozící obchodní válku. Investoři sledují také narůstající riziko firemních bankrotů.
Podle analytičky ABN Amro by měla cena zlata najít dno mezi 1200 a 1250 USD za unci a platina v blízkosti 800 USD za unci. Palladium by podle ní mohlo klesnout pod 900 USD za unci oproti zhruba 950 USD, kde se pohybuje nyní.
Zdroje: BBG, Reuters
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?