Rozbřesk: První test prognózy ČNB, červnové zvýšení sazeb Fedu a Brent na čtyřletých maximech
Třetí letošní zasedání bankovní rady je za námi a před námi je zkrácený týden, který hned ode dneška přináší další várku nejnovějších dat z české ekonomiky. Už dnes to jsouu produkční statistiky za březen, ve středu zahraniční obchod a ve čtvrtek dubnová inflace a nezaměstnanost. Pokud jde o dnešní čísla, tak ta jsou na první pohled velmi slabá (průmyslová výroba -1,1 % meziročně při očekávání -0,2 %, maloobchod -1,8 % při očekávání +1,5 %), avšak ovlivnil je o dva dny nižší počet pracovních dnů v březnu.
Přesto spíše než samotná tempa průmyslu a stavebnictví by nás tentokrát měly zajímat nové zakázky v obou těchto odvětvích. Konkrétně především nové objednávky automobilek na jedné straně, a statistiky zakázek ve stavebnictví na straně druhé. Ty druhé totiž mohou ukázat, zda oživení ve stavebnictví má pevnější základy nebo jde jen opravdu o záchvěv příznivějšího počasí v úvodu roku. V neposlední řadě navíc ukážou i možný vývoj veřejných rozpočtů, které v posledních letech investovaly poskrovnu, i díky čemuž ČR se mohla zařadit mezi nejlépe hospodařící země EU.
Dubnová inflace naproti tomu ukáže, jak přesná je nejnovější prognóza ČNB prezentovaná minulý čtvrtek. Centrální banka predikuje, že inflace poskočí z dosavadních 1,7 % na 1,9 %, kde by měla vydržet po tři měsíce. Předpokládáme, že tak rychle se inflace zatím nezmátoří, nicméně i tak by odchylka skutečné inflace od prognózy mohla být podstatně menší než v předchozích třech měsících. Na politice ČNB v nejbližších měsících to však nic nezmění už proto, že centrální bankéři budou vyčkávat na záměry ECB, která prozatím zůstává tajemná nebo někdy až možná trochu matoucí pokud jde o konec QE. Ve čtvrtek rovněž přijdou na řadu i nová čísla o nezaměstnanosti, která by měla potvrdit další nárůst napětí na trhu práce. Jednak půjde opět o nižší míru nezaměstnanosti a nejspíše i další rekord v počtu volných pracovních míst. I když to prozatím není na cenových tlacích v ekonomice příliš vidět, odhadujeme, že důsledky vývoje na trhu práce se v inflaci začnou více projevovat už na přelomu roku. I proto spíše než ČNB věříme v návrat inflace k dvouprocentnímu cíli “už” v příštím roce.
TRHY
CZK a dluhopisy
Poté, co koruna ve čtvrtek vstřebala novinky z ČNB, se její kurz během pátku pohyboval jen minimálně. Koruna se držela v blízkosti hranice 25,50 EUR/CZK a ani tentokrát se neměla k tomu, aby následovala prognózu centrální banky nově předpokládající pro druhé čtvrtletí průměrný kurz 25,20 (původně 24,90). Vzpruhy se koruně nedostane ani tento týden, kdy bude zveřejněna dubnová inflace. Ta nejspíše zatím inflační tlaky v ekonomice a tedy i dřívější růst sazeb a tedy i úrokového diferenciálu, na který „sází“ ČNB, nenaznačí.
Český dluhopisový trh tento týden čekají emise státních dluhopisů v hodnotě 12 mld. korun se splatností pět až osmnáct let. Výchozí pozice ministerstva financí je vzhledem k nedávnému poklesu výnosů příznivější než při předchozích emisích.
Zahraniční forex
Pokles americké míry nezaměstnanosti v dubnu pod čtyři procenta a posilování dolaru během pátku, když eurodolar se dokonce přiblížil hranici 1,19. Trh si je zjevně jist, že Fed v červnu přidá další zvýšení úroků.
Eurodolar bude nyní sledovat vystoupení členů Fedu (dnes to budou holubice Evans a Kaplan), přičemž trh bude vyhlížet dubnová inflační data.
Euru se však nedaří i proti dalším měnám například těm středoevropským, kde především zlotý maže rychle ztráty. Zlotému pomohla nejen stále holubičí ECB, ale také nečekaně vyšší dubnová inflace.
Ropa
Ropa Brent se dnes po ránu přiblížila hranici 76, neboli čtyřletým minimům. Trh má zjevně strach z toho, že americký prezident Trump zruší “nukleární” dohodu s Iránem a uvalí na něj znovu sankce. Rozhodnutí by mělo padnout do 12. května. Kromě toho však trh může znepokojovat i situace v samotném Iránu již teď, neboť se lidé bouří proti inflaci a nevypláceným mzdám.
Páteční vývoj na akciových trzích v USA byl silně pozitivní. Akcie rostly napříč všemi sektory a hlavní indexy uzavřely obchodování takřka při denních maximech. Nejvíce posílil technologický index Nasdaq, kterému pomohly dobré výsledky hospodaření akcií Alibaba (+3,5 %) nebo vývojáře počítačových her Activision Blizzard (+4,5 %). Rovněž zpráva o výrazném navýšení pozice v akciích společnosti Apple Warrenem Buffetem v 1. čtvrtletí tohoto roku byla značnou vzpruhou pro technologický sektor (konkrétně Berkshire Hathaway nakoupil dalších 75 milionů kusů akcií Apple a ten se tak stal největší pozicí Berkshiru). Apple v pátek posílil o 3,9 %.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory