Je Amazon jednou obrovskou bublinou?
O technologických gigantech a jejich akciích toho bylo a bude napsáno snad až příliš mnoho, proto se snažím pečlivě vážit, zda k tomu ještě něco přidávat. Na FTAlphaville jsme ale minulý týden mohli najít úvahu o tom, zda je Amazon bublinou, či ne a ta podle mne za pozornost stojí.
Ještě než se do ní ponoříme, věnujme se pár základním číslům. Amazon se nyní pyšní kapitalizací ve výši 736 miliard dolarů. Na provozním toku hotovosti loni vydělal 18,4 miliardy dolarů. Kdyby utnul všechny akvizice a investoval jen do stávajícího provozu, zbylo by mu po nich v roce 2017 asi 7 miliard dolarů, v roce 2016 necelých 10 miliard dolarů. A kdyby firma od nynějška do nekonečna svým akcionářům generovala ročně oněch 10 miliard dolarů, současná hodnota tohoto toku hotovosti je asi na jedné desetině (!) současné kapitalizace. Můžeme to vnímat tak, že 90 % současné ceny akcií na trhu je tedy vytvářeno příběhem – tím, co bude, kam až firma poroste.
Asi 90 % tržeb nyní generuje internetový prodej, Fulfillment By Amazon (FBA), Amazon Prime a Amazon Echo. Scott Galloway z NYT minulý rok vtipkovat, že šéf Amazonu Bezos volá svým podřízeným v případě, že jejich divize jsou ziskové, a nadává jim za to, že se jim nepodařilo „recyklovat“ tržby do nových investic. Jedním z cílů této strategie je dosáhnout velkého rozsahu aktivit, který by snižoval průměrné náklady – v podstatě klasické úspory z rozsahu. A to se prý daří.
Amazon Prime má nyní podle odhadů mezi 60 – 90 miliony amerických předplatitelů. Z nich každý platí 99 dolarů ročně. To jinými slovy znamená, že „ asi 60 % amerických domácností je nyní finančně provázáno s Amazonem“. Podle FTAlhaville to mimo jiné znamená, že celkově tyto domácnosti utratí za služby Amazonu asi dvakrát více než ti, kteří Amazon Prime předplacený nemají.
FTAlphaville nesouhlasí se skeptiky, kteří tvrdí, že je lehké ničit tradiční maloobchod, když se tak činí za cenu velkých diskontů, které znamenají nízkou ziskovost. Argument proti této tezi prý zní „spokojenost zákazníka znamená pozitivní tok hotovosti“. V případě Amazonu se to projevuje například na tom, že firma je díky době splatnosti pohledávek (údajně až 80 dní) schopna financovat se z velké části závazky k dodavatelům.
K tomu bych rád dodal, že Amazon tu klasické pozitivum maloobchodu dotáhl do extrému, což mu značně pomáhá při expanzi – tu do značné míry financují dodavatelé a firma si nemusí říkat o nový kapitál na akciovém trhu, či u dluhopisových investorů požadujících odpovídající úrokovou kompenzaci. Zrcadlově (tedy negativně) se tento efekt projevuje u dodavatelů, kterým v rozvahách rostou pohledávky a o více peněz si tak u svých poskytovatelů kapitálu musí říkat oni. Opět v podstatě klasický případ toho, co se stane ve chvíli, kdy se v nějaké vertikále na trhu objeví dominantní firma. Z hlediska růstu toku hotovosti Amazonu pak tento efekt funguje samozřejmě jen při růstu tržeb.
Na FTAlphaville hodnotí pozitivně i vývoj v divizi Amazon Web Services (AWS). Od roku 2015 tu tržby vzrostly o 465 % a zisky o 614 % a Amazon si tu vede dobře i přes tvrdou konkurenci firem jako Microsoft, IBM, či Google. Amazon Echo pak podle FTAlphaville dosáhl 65 % podílu na trhu chytrých reproduktorů a pozitivní je prý i vývoj kolem akvizice a integrace společnosti Whole Foods.
Podle mne je obdivuhodné co Amazon dokázal, ale nejisté, zda z toho všeho budou nakonec těžit zákazníci, či akcionáři. Firma v podstatě provádí obrovský přesun příjmů a bohatství v nejednom odvětví, zatím z toho značně těží zákazník. A akcionář věří, že v budoucnu dojde i na něj – jak jsme viděli v úvodu, nyní firma generuje jen asi desetinu toho, co by stačilo na ospravedlnění kapitalizace Amazonu v jeho „stabilizované“ formě. Na FTAlphaville jsou optimisty. Pokud by ale Amazon nakonec svou strategii přehnal a opojen předchozími úspěchy propálil své zdroje v investicích s nedostatečnou návratností, nebyl by ani zdaleka první a asi ani poslední. Jisté je nyní jen to, že máme příležitost sledovat jeden z nejzajímavějších korporátních příběhů celé lidské historie.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Je Amazon jednou obrovskou bublinou?
- Čínská akciová bublina už praskla a co ta dluhová? Obavy jsou přehnané, situaci zachranují obrovská aktiva a rezervy
- BRIC: Obrovské akciové rozdíly, jedna polovina šlape, druhá kulhá, jedné levná ropa svědčí, druhé láme vaz
- Marc Faber: Finanční svět je v jedné velké bublině, kvantitativní uvolňování nikdy neskončí
- Je bitcoin jedna velká bublina odsouzená k prasknutí?
- Je bitcoin jedna velká bublina odsouzená k prasknutí? - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky