Evropský problém v pěti grafech
Mezinárodní měnový fond koncem roku 2017 nazval evropskou ekonomiku motorem světového obchodu, to ale nic nemění na tom, že bankovní sektor v zemích eurozóny je jako celek nadále velice křehký. Bolehlav v podobě téměř jednoho bilionu eur nesplácených úvěrů totiž hned tak nezmizí, přičemž v centru pozornosti není nikdo jiný než Itálie.
Nesplácené úvěry v evropských bankách dosahují aktuálně 944 miliard eur a podle ekonomů tyto špatné dluhy z minulosti komplikují další půjčování, což se negativně projevuje na ziskovosti celého sektoru. Evropské orgány se snaží přinutit bankéře, aby se těchto úvěrů zbavovali. Nikdo ale neví, jak problém reálně vyřešit, a investoři jsou situací zhusta zklamáváni.
Existují různé způsoby řešení. ECB radí nejopatrnější cestu, protože definice "znehodnocených aktiv" se v jednotlivých zemích liší. Údaje uváděné níže se vztahují pouze na domácí bankovní skupiny a samostatné banky, nezahrnují tedy zahraniční dceřiné banky. Údaj za ČR tak například popisuje rozvahy bank, které představují pouze 6 % úvěrů poskytnutých celkově bankami působícími v Česku.
Největší problém mají především země, které byly nejvíce zasaženy takzvanou dluhovou krizí. Řecko, které by rádo opustilo záchranné programy, vede v podílu nesplácených úvěrů, Itálie má ale největší objem nesplácených dluhů.
Banky v Itálii se snaží snižovat objem špatných úvěrů prodejem portfolií a likvidací dluhů (na grafu jsou podíly špatných úvěrů v letech 2016 a 2017 a plány na další roky). Intesa Sanpaolo, největší banka v zemi podle tržní hodnoty, má v tomto směru před ostatními dvouletý náskok a podle jejího ředitele Carla Messiny plánuje snižování objemu špatných úvěrů ještě zrychlit. Ostatní banky podle něj dělají pokroky, ale měly by úsilí zvýraznit.
Na dalším grafu je zobrazen vývoj objemu nesplácených úvěrů v EU a eurozóně. Bankám v regionu se podařilo od roku 2014 snížit objem nesplácených úvěrů o více než 280 miliard eur, ale podle ECB jde stále o vážný problém. Ten by se měl řešit, dokud se ekonomice daří.
Růst objemu nesplácených úvěrů v Itálii sice zpomaluje, ale stále se nedostal na předkrizové úrovně. Italská centrální banka tvrdí, že lepší situace na nemovitostním trhu pomáhá snižovat rizika pro banky. Podle nejnovější zprávy o finanční stabilitě by klíčové ukazatele zranitelnosti pro věřitele měly v následujících několika čtvrtletích dále klesat. Tak uvidíme.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory