Jak si vedly ceny výrobců v březnu 2018
Ceny průmyslových výrobců se po únorovém poklesu vrátily k mírnému meziročnímu růstu, celkově ale za letošní první čtvrtletí rostly méně, než co předpokládala ČNB.
Výrobní ceny v zemědělství v březnu dále zpomalily svůj meziroční růst a celkový růst za první čtvrtletí výrazně zaostal za prognózou centrální banky.
Zatímco pro ceny zemědělských výrobců lze pro další měsíce čekat další zmírnění meziročního růstu, tak růst cen průmyslových výrobců by se měl ve druhém čtvrtletí zrychlovat.
Nicméně, růst výrobních cen je celkově o dost mírnější, než co předpokládala ČNB, a bankovní rada tak přinejmenším ve druhém čtvrtletí nemá důvod zvyšovat úrokové sazby.
ČNB očekávala pro letošní první čtvrtletí meziroční růst cen průmyslových výrobců v rozmezí 0,6 až 0,7 %, ve skutečnosti ale tyto ceny meziročně vzrostly pouze o 0,1 %.
V dalších čtvrtletích by ale měl růst cen průmyslových výrobců měl začít zrychlovat: jednak pod vlivem cen ropy, ale také pod vlivem růstu mzdových nákladů firem a pod vlivem absence posílení koruny.
V situaci, kdy se zvyšují mzdové i ostatní náklady a kdy zároveň rose poptávka, mají firmy nejenom potřebu, ale i možnost promítnout vyšší náklady do cen svých výrobků.
Co se týče výrobních cen v zemědělství, tak ČNB pro první čtvrtletí čekala meziroční růst těchto cen na úrovni 7,0 %, skutečně vykázaný růst ale činí pouze 4,0 %.
Navíc lze předpokládat, že ve druhém čtvrtletí bude růst těchto cen dále zpomalovat.
V březnu činil meziroční růst cen v zemědělství 1,6 % a nelze tak vyloučit, že některých z příštích měsíců vykáže dokonce meziroční pokles těchto cen.
Vývoj cen výrobců dává centrální bance stejný vzkaz, jako vývoj spotřebitelských cen: vzkaz zní, že není nutno spěchat s dalším zvyšování úrokových sazeb.
Bankovní rada si je tohoto vzkazu vědoma a naznačuje, že úroky ČNB v dohledné době neporostou.
Nicméně: jestliže ve druhém čtvrtletí zůstanou sazby ČNB takřka jistě stabilní, tak pro letošní druhé pololetí zůstává dle mého názoru možnost růstu sazeb ČNB i nadále ve hře.
Růst mezd a absence posílení koruny dle mého názoru povede ČNB k jednomu zvýšení úroků, možná již na srpnovém zasedání (o čtvrt procentního bodu) a repo sazba by tak letošní rok mohla zakončit na úrovni 1,00 %.
Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Jak těžit bitcoin - těžba bitcoinů, mining
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Výpočet čisté mzdy reforma 2024. Jak se vypadá čistá mzda před a po reformě?
- Jak si vedly ceny výrobců v březnu 2018
- Jak si vedly ceny výrobců v březnu 2018
- 18.04.2018 Indexy cen výrobců - březen 2018
- Jak si vedla průmyslová výroba únoru 2018
- Indexy cen výrobců - březen 2018
- 28.02.2018 Indexy cen výrobců - leden 2018
- 18.04.2018 Vývoj indexů cen výrobců - 1. čtvrtletí 2018
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?