Inflace ve Spojených státech se posune nahoru
Pozornost trhů se dnes bude upínat ke Spojeným státům.
Americká jádrová inflace vlivem nízké statistické základy pravděpodobně vyskočí
nahoru. Zápis z posledního zasedání Fedu by měl odhalit, proč 7 z 15 guvernérů
Federálních rezervních bank preferuje v letošním roce čtvero zvýšení úrokových
sazeb. Naopak rétorika polské centrální banky bude dnes holubičí. Sazby
zůstanou beze změny.
Záznam ze zasedání Fedu ukáže argumenty pro a proti čtvrtému zvýšení úrokových sazeb
Jádrová inflace ve Spojených státech byla v březnu ovlivněna nízkou srovnávací základnou v oblasti telekomunikačních služeb. V meziročním srovnání tak jádrové ceny podle našeho odhadu vyskočí z únorových 1,8 % na 2,1 %. V meziměsíčním srovnání jádrové ceny stoupnou o 0,2 %, přičemž rizika jsou vychýlena k o jednu desetinu nižšímu růstu. Celková inflace by měla v meziměsíčním srovnání stagnovat, meziročně si připíše 0,1 pb a posune se na úroveň 2,3 %.
Zároveň dnes bude zveřejněn záznam z posledního zasedání Fedu. Zajímavé budou především argumenty pro a proti letošnímu čtvrtému zvýšení úrokových sazeb. Medián Fedu, sestavený na základě prognózy guvernérů jednotlivých Federálních rezervních bank, dopadl ve prospěch trojího zvýšení sazeb. Osm odhadů se nacházelo pod mediánem (2,125 %), naopak sedm bylo nad ním. Argumenty pro a proti čtvrtému „hiku“ tak budou dnes určitě ostře sledované.
Euro včera pokračovalo v připisování zisků. Navzdory slabší průmyslové produkci ve Francii v průběhu dne posílilo o 0,3 % na úroveň 1,236 USD/EUR. Dnes zveřejněný zápis z posledního zasedání Fedu a diskuze o čtyřech zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech by však mohla vzít euru vítr z plachet.
Polská centrální banka ponechá sazby beze změny
V regionu nás dnes čeká pouze zasedání polské centrální banky. Ta s největší pravděpodobností ponechá úrokové sazby beze změny na stávající úrovní 1,5 %. Rétorika na tiskové konferenci však může být holubičí. Březnová inflace výrazně zklamala, když místo očekávaných 1,7 % dosáhla pouze 1,3 %. Nachází se tak výrazně pod 2,5 % inflačním cílem centrální banky. Ta si tak se zvyšováním úrokových sazeb může dát na čas. Podle názoru většiny členů Výboru pro měnově politické otázky zůstanou sazby v následujících čtvrtletích beze změny. My očekáváme první zvýšení sazeb v listopadu letošního roku.
Z nižší inflace si koruna hlavu nedělala
Česká březnová inflace v meziměsíčním srovnání o jednu desetinu poklesla. V meziročním srovnání dosáhla úrovně 1,7 %, což bylo v souladu s tržním očekáváním. Za prognózou centrální banky však o 0,6 pb zaostala. Na kurz koruny však zveřejněná data žádný významnější vliv neměla. Koruna se vůči euru držela převážně v pásmu 25,32-25,35 CZK/EUR. Ve srovnání s předchozím dnem si navzdory inflačním číslům o 0,1 % polepšila. Na silnější úrovně se však kurz koruny v následujícím období nejspíš nedostane. Bránit mu v tom bude nejenom inflace pod cílem centrální banky, ale i začínající dividendová sezóna.
Ani ostatní regionální měny včera velkých změn nedoznaly. Polský zlotý si polepšil o jednu desetinu, když se posunul na úroveň 4,189 PLN/EUR. Maďarský forint zůstal beze změny na 311,0 HUF/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?