Itálii se povedlo nemožné, hůř na tom je snad jen Česká republika
Populisté se z výsledku italských voleb zřejmě zaradovali, ale podle Leonida Bershidskyho z Bloombergu vlastně dopadli tak, jak je v zemi zvykem. Poukazuje v této souvislosti na studie politologa Giuseppeho di Palmy, který o Itálii tvrdí, že jde o zemi, kde se „přežívá bez vládnutí“.
Politolog srovnává výsledek posledních italských voleb s rokem 1977. Tehdy získala komunistická strana ve volbách 34,4 % hlasů, což je o něco málo více, než činí současný volební výsledek Hnutí pěti hvězd. Středoví křesťanští demokraté tehdy získali 38,8 %, nyní dostala středově-pravicová koalice podobný podíl hlasů voličů. I v roce 1977 se politologové obávali politického kolapsu a propadu ekonomiky (která stejně jako dnes zaostávala za globálním vývojem). Di Palma ale tvrdí, že italské vlády se dostaly do stavu, kdy na jednu stranu nejsou schopny efektivního vládnutí, ale na stranu druhou také již nejsou schopny zemi uškodit. Svým způsobem se tak Itálii podařilo téměř nemožné.
S totalitním režimem mají zkušenosti i země jako Francie či Německo, ovšem ty hledají řešení v silné centrální vládě, která má velké pravomoci a je schopná stabilně pracovat po celé funkční období. Voliči v těchto zemích podle Beshidskyho volí tak, aby zvýšili pravděpodobnost vytvoření takové vlády. Nicméně v zemích, kde jsou zvyklí na slabou vládu, žádné kompromisy nedělají a neváhají s protestními hlasy, protože „nečekají, že může být ještě mnohem hůř“.
V zemích se slabou vládou hrají podle popsané teorie větší význam místní úřady a komunity a neformální ekonomické vazby. Jejich síla je nyní zřejmá v USA, kde se tyto subjekty staví ostře proti Donaldu Trumpovi. A podobná je situace i v Itálii, kde roli centrální vlády v určitém smyslu nahrazují společnosti a jiné orgány státní správy. Podle Bershidskyho by si bez nich Italové ani v posledních volbách netroufli hlasovat tak, jak hlasovali, protože by se příliš obávali negativního vlivu neefektivní vlády a chaosu v nejvyšších politických sférách. Itálie ale také v důsledku tohoto stavu nemůže doufat, že se stane významnou silou v EU, protože tato pozice je vyhrazena jen zemím, které jsou schopny vytvářet silnou vládu.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?