Kurzy měn: Společná evropská měna včera rozšířila proti americkému dolaru své předcházející zisky.
Ranní zpráva
Investiční bankovnictví KB
Datum : 31.5.2002    Kurz USD/EUR
    Společná evropská měna včera rozšířila proti americkému dolaru své předcházející zisky. Trend již sice nebyl tak agresivní, zato však byla znát na trhu poněkud vyšší volatilita, a to zejména v průběhu amerického obchodování. Zatímco v prvních hodinách evropského obchodování se ještě kurz držel kolem 0,9365, vstup amerických obchodníků na trh znamenal posílení eura směrem k 0,9400. Následně euro spadlo zpět k 0,9365, aby opět posílilo, a to až k 0,9416. Tím se euro dostalo proti americkému dolaru na svou nejsilnější hodnotu za posledních 15 měsíců. Protože však euro v závěrečných hodinách opět spadlo, činil zavírací kurz 0,9367.
    Proeurový sentiment se tak včera nezměnil. Nebyly totiž zveřejněny žádné nové indikátory, které by pomohly dolaru alespoň částečně zkorigovat předchozí ztráty. Nutno však podotknout, že včerejší obchodování již bylo poněkud nervóznější a volatilnější. Začínají se totiž objevovat první hlasy, že posilování eura je příliš razantní. Komisař pro měnové záležitost EU P.Solbes včera připustil, že poslední eurový vývoj byl příliš razantní a zvýšil kurzovou volatilitu.
    Dnešní den bude poměrně bohatý na zveřejňovaná makroekonomická data. Z evropských dat bude asi nejdůležitější první odhad evropské inflace za květen a dubnový vývoj peněžní zásoby M3. Důležitých indikátorů se dnes dočkáme i ze Spojených států: oznámeny budou dubnové průmyslové objednávky, revize jednotkových nákladů na práci a produktivity za první čtvrtletí a chicagský PMI. Významnou roli však dnes mohou hrát i technické faktory. Po celotýdenním posilování eura se před nadcházejícím víkendem zvyšuje pravděpodobnost uzavření některých pozic a tedy alespoň částečná korekce předchozích eurových zisků.
    Kurz CZK/EUR
    Včerejší obchodování na korunovém trhu bylo poznamenáno nižší likviditou, a to především díky svátku v Rakousku. Vzhledem k tomu byl trh o rakouské obchodníky ochuzen. Převažovalo obchodování technického charakteru, trh zároveň čekal na výsledek jednání bankovní rady ČNB k měnové politice. Po otevření na 30,60 se koruna v prvních hodinách obchodování pokoušela testovat spíše slabší úrovně, když se kurz vyšplhal až k 30,64. Ještě během dopoledne se však kurz dostal pod úroveň 30,60 a stabilizoval se těsně nad úrovní 30,50.
    Krátce po poledni ČNB oznámila, že se na svém včerejším zasedání bankovní rady rozhodla ponechat úrokové sazby nezměněné. Žádný další komentář bezprostředně zveřejněn nebyl. V reakci na tento výsledek se koruně podařilo prolomit úroveň 30,50 a posílit k 30,44. Reakce kurzu tak nijak výrazná nebyla, kurz se v odpoledních hodinách stabilizoval mezi 30,44 a 30,50 a čekal na tiskovou konferenci bankovní rady.
    Viceguvernér L.Niedermayer na tiskové konferenci prohlásil, že koruna zůstává silnější, než kolik centrální banka považuje za adekvátní. Na tento výrok však již koruna nijak nereagovala a řádné další zásadní prohlášení na tiskové konferenci nezaznělo. Včerejší obchodní den tak naše měna zakončila pod 30,50 na 30,46.
    Protože koruna byla prakticky po celý týden klidná a z míry ji nijak výrazně nevyvedlo ani včerejší zasedání bankovní rady ČNB, nepředpokládáme, že by měl být dnešek ve znamení nějaké zvýšení volatility. Bez domácích fundamentálních impulsů bude převládat obchodování technického charakteru. V případě výraznějších výkyvů na trhu eura s dolarem mohou hráči na korunovém trhu k tomu faktu přihlédnout. Pokud se nic zvláštního nepřihodí, měl by se zítra kurz udržet mezi 30,35 a 30,65. Prolomení 30,50 indikuje možnost testování spíše silnějších úrovní.
    Kurz CZK/USD
    Proti americkému dolaru pokračovala koruna i v průběhu včerejšího obchodního dne v posilování. V průběhu dopoledne se však ještě naše měna pohybovala víceméně bez trendu uzavřená v pásmu mezi 32,58 a 32,70. Posilující trend na koruně byl odstartován až poledním rozhodnutím bankovní dary ČNB ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Trend však byl díky následnému vstupu amerických obchodníků na trh v odpoledních hodinách dále posílen. Posilující euro na trhu s dolarem pomohlo české měně i včera. V pozdních odpoledních hodinách se tak již pod tlak dostala hladina 32,40. Tuto hladinu se však již včera prolomit nepodařilo. Závěr obchodování kurz zastihl na 32,47.
    Jedinou domácí událostí tohoto týdne bylo včerejší zasedání bankovní rady ČNB. Dnes se tak již z domácí ekonomiky ničeho důležitého nedočkáme. Hráči na tomto trhu tak budou sledovat především to, jak se dnes euru povede proti americkému dolaru. Bude zveřejněna celá řada makroekonomických ukazatelů. Z evropských dat bude asi nejdůležitější první odhad evropské inflace za květen a dubnový vývoj peněžní zásoby M3. Důležitých indikátorů se dnes dočkáme i ze Spojených států: mezi jinými především dubnové průmyslové objednávky a chicagský PMI. Po celotýdenním oslabování dolaru se pro dnešek zvyšuje pravděpodobnost korekce.
    Kurz JPY/USD
    Jen zahájil své čtvrteční obchodování na úrovni 124,25. Až do dopoledních hodin japonská měna posilovala pouze nepatrně. V evropském obchodování ale svůj pohyb umocnila a dostala se až pod hladinu 122,90. Ve večerních hodinách pak jen své posílení mírně korigoval. Své obchodování zakončil jen na úrovni 123,28.
    Jen se včera dostal na 6měsíční maximum. Japonská měna reagovala na prohlášení ministra financí, Masajuro Shiokawa prohlásil, že není pravděpodobné, že by centrální banka v nejbližších dnech vstoupila na trh s další intervencí.
    Dnes ráno Bank of Japan intervenovala. Jen na základě toho oslabil až k úrovni 124,40. Z technického pohledu byla intervence úspěšná, podařilo se jí prolomit technickou resistenci. Nicméně vzhledem k předchozím prohlášením vlády bude nutné k obratu nálady na trhu vynaložit mnohem více prostředků.
    Dnes ráno byly také zveřejněny některé údaje z ekonomiky. Míra nezaměstnanosti oproti očekávanému růstu stagnovala na březnové úrovni 5,2%. Pozitivně se vyvíjela i spotřeba zaměstnaných. Oproti očekávanému poklesu o -0,7% y/y byl zaznamenán růst ve výši 0,9%. Dále byl zveřejněn vývoj spotřebitelských cen. Inflace se v dubnu podle očekávání prohloubila na -0,9% y/y. Lépe než trh původně očekával se vyvíjel i sektor stavebnictví. Počet zahájených staveb nových domů klesl pouze o -0,6% y/y, počet stavebních zakázek o -8,2% y/y.
    Kurz GBP/USD
    Ve čtvrtek libra proti dolaru opět mírně posílila. Své obchodování zahájila libra na hladině cca 1,4619. Výraznější pohyb zaznamenala libra v dopoledním obchodování, když posílila k úrovni 1,4660. Poté okolo této hladiny oscilovala. Své obchodování nakonec libra ukončila na úrovni 1,4641.
    Libra včera opět více méně sledovala trh euro-dolar. Proti euru se pohybovala okolo hladiny 0,6400, t.j. okolo 14měsíčního minima. Libra je stále pod tlakem vidiny vstupu Velké Británie do Evropské měnové unie.
    Včera byly ale zveřejněny některé údaje z ekonomiky. Ceny domů zrychlily svůj meziroční růst na 13leté maximum, na 17,9%. Zvýšil se také čistý objem spotřebitelských úvěrů. Pozitivně dopadl i květnový index spotřebitelské důvěry. Index vzrostl z hodnoty 4,0 na 6,0. Data neměla na libru výraznější vliv, nicméně příznivější údaje naznačující zvyšující se spotřebitelskou poptávku by mohly vést centrální banku k uspíšení prvního zvýšení úrokových sazeb.
    Kurz PLN/USD
    Zlotý byl ve čtvrtek proti dolaru stabilní. Své obchodování zahájil zlotý na úrovni cca 4,0202. Po zahájení obchodování se zlotý pohyboval bez trendu v úzkém pásmu 4,0000-4,0200. Své obchodování nakonec zlotý zakončil na úrovni cca 4,0170.
    Zlotý byl včera klidný. Důvodem byl fakt, že v Polsku byl svátek. Zlotý se tak obchodoval pouze technicky.Dnes bude ale trh opět sledovat dění okolo konfliktu mezi vládou a centrální bankou. Centrální banka ve středu snížila úrokové sazby o 50 bazických bodů. Podle vlády ale byl tento krok krokem opatrným.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- Dolar, Australský dolar AUD, kurzy měn
- Dolar, Kanadský dolar CAD, kurzy měn
- Převod měn - Převodník měn online
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- RM Systém, Kurzy akcií cz, kurzovní lístek, kurzy ze dne 24.11.2020
- EUR průměrné kurzy 2024, historie kurzů měn
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Akcie USA - americké akcie
- Kurzy měn, akcie, komodity, zákony, zaměstnání - Kurzy.cz
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
Benzín a nafta 05.01.2025
Natural 95 35.71 Kč | Nafta 34.95 Kč |
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada