Rozbřesk: Jak moc se bát tržních výprodejů?
České koruně se obrat nálady na globálních trzích vůbec nelíbí a oslabila v závěru týdne k 25,40 EUR/CZK. A není se čemu divit. Byla to právě kombinace nízkých globálních výnosů a nízké averze k riziku, která držela zahraniční hráče ve spekulativních pozicích v české měně. Uplynulý týden nám nabídl dobrou ochutnávku toho, jak by koruna mohla reagovat na případnou změnu klimatu. Pro všechny, co koruna zajímá, je tedy důležité odpovědět si na zásadní otázku - budou výprodeje na globálních akciových trzích a s nimi i strach dál narůstat?
Výprodeje podle našeho názoru odrážejí primárně strach z utaženější měnové politiky - z konce skoro dekádu dlohého období, kdy peníze ve vyspělém světě byly “levné”. Souběh relativně silného oživení v USA, v Evropě i v Japonsku dohromady s vylepšující se situací na trzích práce vrací v očích investorů postupně do hry riziko inflace a obecně “dražších” peněz. Spouštěčem výprodejů byla poslední čísla z amerického trhu práce, která ukázala zrychlení mzdového růstu skoro na 3 % (nejrychlejší za posledních 9 let). To vše ve chvíli, kdy kombinace daňové reformy a plánovaných veřejných investic Donalda Trumpa katapultuje v příštím roce americké deficity nad 5 % HDP. Načasování takto výrazné rozpočtové expanze na vrchol hospodářského cyklu budí právem u řady investorů obavy - bojí se, že inflace půjde nahoru rychleji a Fed bude muset být ve finále o poznání agresivnější.
Vyšší výnosy přitom vadí akciovým investorům ze dvou důvodů. Za prvé prodražují zadlužení a za druhé alternativní investice jako dluhopisy vypadají pro řadu konzervativnějších investorů daleko atraktivněji. Výprodej v uplynulém týdnu je reakcí přesně na tuto novou situaci, kdy investoři přesunuli část prostředků z rizikovějších pozic (akcie a emerging markets fondy) do bezpečnějších dluhopisových investic. Tato korekce může sice pokračovat, protože v uplynulých měsících příliš vzrostly sázky na to, že volatilita a strach zůstanou v dohledné době na uzdě. Na druhou stranu ale nevěříme, že by zatím tržní korekce měla zlomit probíhající silné oživení ve vyspělém světě. Jinými slovy, nevěříme, že aktuální tržní korekce ohlašuje příchod nové krize,...tedy alespoň zatím.
TRHY
CZK a dluhopisy
Česká koruna se vyhoupla k 25,40 EUR/CZK na vlně globální nejistoty (viz úvodník). Pokud vrtkavá nálada a nejistota na globálních trzích vydrží, může se obchodovat pod tlakem. Nejsme ale zatím toho názoru, že by korekce ohlašovala příchod nové krize a tím pádem i ztráty koruny v tuto chvíli vidíme jako dočasné
Zahraniční forex
Dramatický růst výnosů a úrokových sazeb na hlavních trzích motivovaný obavami investorů z (konečně) přicházející inflace bude tento týden konfrontován s řadou vystoupení centrálních bankéřů na obou stranách Atlantiku a především ve středu s výsledkem americké inflace.
Začátek týdne bude ovšem poměrně hluchý, a tak eurodolar (ale i libra) mohou spíše vyčkávat. Euro pak musí být ve střehu před politickými zprávami přicházejícími z Itálie a především Německa. Vyjednávání o velké koalici totiž vyvolává velké pnutí uvnitř německé sociální demokracie a tak vůbec není jisté, že řadoví členové ve vnitrostranickém referendu schválí vstup do další koalice s Angelou Merkelovou.
Ropa
Výrazným propadem cen až pod 63 USD/barel završila ropa Brent svůj nejhorší týden od listopadu 2016. Celkově za minulý týden klesla její cena o 9 %, přičemž jen v pátek to byla téměř 4 %. Ropa se nedokázala „otřepat“ z výprodejů na globálních akciových trzích a ve světle zpráv o dalším nárůstu ropných zásob a zvýšení americké produkce svůj propad ještě prohloubila. Zvlášť citelně ceny zasáhl nárůst aktivity amerických producentů, kteří v posledním týdnu přidali celkem 26 (!) aktivních vrtných souprav (zpožděná reakce na říjnový růst cen). Jedná se o nejvyšší nárůst za poslední rok, díky čemuž vystoupal aktuální počet již na 791.
Prostor pro další cenovou korekci přitom na trhu stále existuje. I přes to, že investoři propad cen umocňují uzavíráním dlouhých pozic, jejich množství nadále zůstává rekordní. Proto budou v tomto týdnu opětovně zajímavá data o zásobách a aktivitě amerických těžařů. Ta navíc doplní měsíční zprávy o stavu ropného trhu z dílny OPEC (po) a IEA (út).
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Jak těžit bitcoin - těžba bitcoinů, mining
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Výpočet čisté mzdy reforma 2024. Jak se vypadá čistá mzda před a po reformě?
- Rozbřesk: Jak moc se bát tržních výprodejů?
- Rozbřesk: Jak moc se bát tržních výprodejů?
- Ranní glosa: Jak moc se bát tržních výprodejů?
- Rozbřesk: Jak moc se trefí ČNB s optimistickými sázkami na český růst?
- Jak moc se (ne)bát měnové války
- Rozbřesk: ČNB zvýší sazby na 1,50 %, jak moc guvernér Rusnok zmírní jestřábí výroky?
- Rozbřesk: Pandemie tlačí na zvyšování dluhu ČR, jak moc 2. vlna spláchne evropské PMI a euro?
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?