Research (Fio, burzovní společnost a.s.)
Akcie v ČR  |  28.05.2002 16:00:54

Týdenní zprávy z trhu ke dni 28.5.2002

 

Text Box: Tržní indikátory
	
České akcie	
PX 50	
-1,94%	464,1
PX D	
-2,36%	1251,9
	
Zahraniční akcie
Dow Jones Ind. Average
-2,40%	10104,26
S&P 500	
-2,06%	1083,82
Nasdaq Composite
-4,59%	1661,49
DAX 	
-0,64%	4967,07
FTSE 100	
-0,77%	5167,58
CAC 40	
-0,32%	4386,96
Nikkei 225	
+1,01%	11976,35
BUX	
-2,73%	8397,44
10-yr-bond	
-0,19%	5,14 %

HLAVNÍ ZPRÁVY

·          Maloobchodní tržby  vzrostly v březnu o pět procent v meziročním vyjádření.

·          Unipetrol si připsal 16%

·          FNM  na MVH ČEZ akcionářům navrhl neudělit souhlas s prodejem 66 % akcií ČEPS do rukou státu.

·          Upravená hodnota růstu HDP za první čtvrtletí byla +5,6%. 

·          Spotřebitelská důvěra podle Univerzity v Michiganu vzrostla v květnu na 96,0 bodů.

·          Průmylsová produkce vzorstla v dubnu podle očekávání o 0,4%

·          HDP vzrostl v prvním čtvrtletí o 0,2% mom, respektive klesl o –0,2% v meziročním vyjádření

 

UDÁLOSTI TÝDNE

 
Deutsche Telekom vytvořil větší než očekávanou ztrátu, která byla ovlivněna nižší ziskovostí německé sekce a dalších akvizičních odpisů. Ztráta Deutsche Telekom se prohloubila na 1,8 mld. euro z předešlých 358 mil. euro, ztráta na jednu akcii vzrostla z 12 na 43 centů! Analytici očekávali zhoršení současné situace, nicméně skutečnost předčila očekávání o téměř 600 mil. euro. CEO Ron Sommer se během uplynulých dvou let snažil suplovat propad zisků v Německu expanzivním způsobem, přičemž utratil 55 mld. eur skupováním rivalů a mobilních licencí. Akcie DT se letos propadly už o 35 procent.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Očekávané události                            Minulé údaje a očekávání            

27. 5. 2002

IFO index

IFO index, květen 02, předchozí hodnota 90,5b

 

28. 5. 2002

Osobní příjem

 

Osobní příjem, duben 02, očekávaná hodnota +0,3%, předchozí hodnota +0,4%

28. 5. 2002

Spotřebitelská důvěra

 

Spotřebitelská důvěra, květen 02, očekávaná hodnota 109,8b., předchozí hodnota 108,8b.

31. 5. 2002  

Produktivita

 

Produktivita mimo zemědělský sektor, finální hodnota 1Q 02, očekávaná hodnota 8,7%, předchozí hodnota 8,6%

31. 5. 2002

Tovární objednávky

12

Tovární objednávky, duben 02, očekávaná hodnota 0,5%, předchozí hodnota 0,4%


 

USA

Tento týden lze spojovat investory na akciových trzích v USA s jejich ztrátou důvěry vůči současnému systému vztahů mezi vlastníky společností  a jejich řídícími složkami, které se naplno projevily například při krachu společnosti Enron, dále pak vůči současnému systému poskytování výzkumů analytickými společnostmi (Merrill Lynch v této souvislosti vyplatil $100mil. na urovnání soudního sporu, přičemž soukromé žaloby mohou dále následovat), trvajícím rizikům z účetních praktik používaných společnostmi a v neposlední řadě varování před rizikem teroristických útoků na území Spojených států, které opět oživilo vzpomínky na loňské únosy dopravních letounů. Všechny tyto okolnosti pak stály za nepříznivým vývojem na akciových trzích, který mírně živen makroekonomickými zprávami v konečném součtu přinesl mezitýdenní ztráty všech hlavních indexů. Většinu obchodních dnů tak trhy oslabovaly, když pozitivní zvraty způsobily nepotvrzené informace o dopadení Bin Ladina (středeční závěr obchodování) a pozitivní vliv rostoucích objednávek na zboží dlouhodobé spotřeby za měsíc duben (+1,1%), který se projevil ve čtvrtek. Pátek byl pak silně ovlivněn revidovanými hodnotami GDP za 1Q 2002, které přinesly nižší než původní silně růstová čísla. Zároveň se prosazovala i nechuť investorů otvírat nové pozice před následujícími třemi dny bez obchodování (pondělní svátek - Memorial Day, svátek na památku všech padlých amerických vojáků). 

 

OČEKÁVANÝ VÝVOJ

Následující týden bude pouze omezené množství informací ohledně obchodních výsledků společností, avšak informace z vývoje americké ekonomiky budou k dispozici hned od úterního otevření akciových trhů. Od úterý do čtvrtka tak budeme mít k dispozici především informace o ukazatelích popisujících spotřebitelské chování a vývoj jejich příjmů a vnímání ekonomické situace, v pátek pak budou k dispozici informace o produktivitě a aktivitě v průmyslovém sektoru.  Další faktor, který významně ovlivní trhy bude mezinárodní politická situace, zejména pak pokračování konfliktu Indie - Pakistán, ale také nekončící krize na středním východě. Celkově pak nelze očekávat nějaký nenadálý růstový trend.

 

SRN

Pod vlivem negativních nálad na trzích v USA se jen stěží prosazoval odlišný vývoj v SRN  i v Evropě. Investoři reagovali s opatrností na hrozbu nových útoků na cíle v USA,a to se projevovalo nízkými objemy obchodů a také částečným vybíráním zisků po předchozích růstech. Hlavní dění se odehrávalo kolem akcií společnosti Deutsche Telekom (ohlášení mírně horších hospodářských výsledků, zhoršení úvěrového ratingu), pozitivní vývoj se prosadil u akcií společností Degussa (chystaný odkup akcií společností RAG) a SAP (změny v celosvětovém vedení společnosti). Během týdne byly k dispozici i optimisticky vyznívající makroekonomické informace, avšak vývoj na trzích v USA nepřipustil znatelný pozitivní růst.

 

OČEKÁVANÝ VÝVOJ

Příští týden se hned v pondělí očekává IFO index, popisující podnikatelské prostředí, a tento den tak mohou evropské trhy předvést svůj potenciál, bez vlivu obchodování na trzích v USA. To pak ve zbytku týdne bude výrazně ovlivňovat situaci v SRN. Výrazný růst bez podpory zámoří však nebude možný.

 

 

 
                                                            

 

                                                                                                                                

                                                                                                                                                                                            

 

 

ČESKÁ REPUBLIKA

V uplynulém týdnu pokračovala korekce českého akciového trhu. Index PX 50 oslabil o 1,9% na 464,1 bodu díky vybírání zisků a absenci silnějších nákupních pokynů. Na začátku týdne trh šokovala zpráva z mimořádné valné hromady Čezu, kde FNM hlasoval proti vládnímu návrhu způsobu restrukturalizace elektroenergetiky. Díky tomu akcie Čezu propadly až na 88Kč, aby ještě do  konce týdne částečně umazaly ztrátu na přijatelné 4,4% a zavíraly nad 92Kč. Nedařilo se ani telekomunikačnímu sektoru. Český Telecom oslabil o více než 5% pod 320Kč a za minimálního zájmu investorů se rovněž s více než 5% ztrátou propadly akcie Českých radiokomunikací. Negativní vývoj  sektoru telekomunikací v zahraničí tentokrát hrál svou roli. Mírnou ztrátou –1,9% zakončily týden akcie Komerční banky. Výrazně proti trhu šly akcie Unipetrolu. Petrochemický holding si během týdne připsal neuvěřitelných 16% a zakončil nad psychologickou hranicí 40Kč. Za růstem stály zřejmě spekulace o možném odstoupení Agrofertu z privatizace.

 

ČEZ

Fond národního majetku  na MVH ČEZ akcionářům překvapivě navrhl neudělit souhlas s prodejem 66 % akcií ČEPS do rukou státu. Podle generálního ředitele Čezu bylo představenstvo seznámeno s protinávrhem FNM těsně před zahájením dnešní valné hromady…

FNM svůj protinávrh k návrhu představenstva zdůvodnil tím, že není zcela vyjasněna otázka naložení s akciemi se zvláštními právy drženými FNM v distribučních společnostech. Dalším důvodem, který podle fondu zabraňuje prodeji, je dosud neuzavřená smlouva mezi stoprocentní dcerou FNM, společností Osinek, a soudním znalcem Robertem Matičkou, který podíly v distributorech a ČEPS oceňoval.   FNM dále navrhl valné hromadě, aby vzala na vědomí zprávu představenstva o způsobu realizace prodeje akcií ČEPS a zvážila posun harmonogramu celé transakce.

Český Telecom

Ministr financí Jiří Rusnok se chystá znovu oživit jednání o privatizaci Českého  Telecomu, jak sdělil během výročního zasedání Evropské banky pro obnovu a rozvoj v Bukurešti. Kabinet  přitom minulý měsíc rozhodl, že se privatizací Telecomu do voleb zabývat nebude.  Do voleb jsou na programu ještě čtyři řádné schůze vlády.

 

ČEZ

Ministr financí Jiří Rusnok informoval, že předpokládá, že FNM odstraní do řádné valné hromady Čezu problémy s nákupem státních podílů v distribučních firmách a s prodejem akcií v ČEPS. Podle ministra bude do jejího programu projednávání transakce zařazeno.

 Akcionáři Západočeské energetiky schválili převod 32.146 akcií plzeňské distribuční společnosti z majetku státu na elektrárenskou společnost ČEZ. Ze základního kapitálu společnosti to představuje zhruba dvouprocentní akciový podíl. Fond na ČEZ převede zároveň tzv. zlatou akcii, což je cenný papír se zvláštními právy, který dával státu právo veta v případě zásadních rozhodnutí o budoucnosti podniku.

 

 

 
 

 


                                                                                                                                                                                                                                                                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                       

 

 

 

 

 

 

 

 



Přečtěte si také:

28.01.2003Týdenní zprávy z trhu ke dni 28.1.2003 Research (Fio, burzovní společnost a.s.)
17.12.2002Týdenní zprávy z trhu ke dni 17.12.2002 Research (Fio, burzovní společnost a.s.)
10.12.2002Týdenní zprávy z trhu ke dni 10.12.2002 Research (Fio, burzovní společnost a.s.)
03.12.2002Týdenní zprávy z trhu ke dni 3.12.2002 Research (Fio, burzovní společnost a.s.)
12.11.2002Týdenní zprávy z trhu ke dni 12.11.2002 Research (Fio, burzovní společnost a.s.)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688