Míří dolar ke ztrátě své dominantní pozice v globální ekonomice?
Dolar si stále drží svou výjimečnou pozici ve světové ekonomice, jeho podíl na devizových rezervách významných centrálních bank je nadále vysoký a v některých případech se dokonce ještě zvedá. Hlavní ekonom banky Natixis Patrick Artus to vnímá jako důvod, proč Spojené státy nemají problém při financování svých rozpočtových a obchodních deficitů. Tato pozice dolaru podle něj přispívá i k tomu, proč má zbytek světa stále velký zájem o americké akcie. Ekonom ale zároveň považuje za relevantní otázku, zda by dolar tuto svou výjimečnou pozici nemohl v budoucnu ztratit.
Pokud by se pozice dolaru ve světové ekonomice změnila, „došlo by také k úplné změně fungování mezinárodního monetárního systému.“ K tomu by podle Natixisu mohlo dojít hned z několika důvodů. V první řadě bychom měli věnovat pozornost tomu, že Spojené státy mají „masivní strukturální problémy“. Mezi ně lze zařadit problémy v kvalifikaci a vzdělání pracovní síly či slábnoucí technologický pokrok. USA mají navíc „chronický nedostatek úspor“, ten vede k chronickým vnějším deficitům, které by nakonec mohly vést ke krizi vyvolané vnějšími dluhy.
Vývoj hrubé míry úspor amerických domácností ukazuje první z následujících dvou grafů, ve druhém je vyznačen vývoj čistých vnějších dluhů v poměru k nominálnímu produktu. Tato míra zadlužení se zvyšuje od let 2007 a 2008 a nyní se pohybuje kolem 40 % HDP:
Artus poukazuje i na to, že pozice dolaru ve světové ekonomice a jeho podíl na devizových rezervách neodpovídá významu, který mají Spojené státy v globální ekonomice. Jak ukazuje další obrázek, podíl amerického produktu na produktu světovém se podle metody měření nyní pohybuje zhruba na 15 % či 20,5 %. Dolar ale nyní tvoří více než 60 % devizových rezerv centrálních bank:
Natixis se domnívá, že mimo výše uvedené by silnou pozici dolaru ve světové ekonomice mohlo ve středně dlouhém období ohrozit i to, že v americké ekonomice dochází k opakovaným krizím a bublinám. I nyní se tam podle banky ceny akcií i nemovitostí nacházejí „mimořádně vysoko“.
Zdroj: Natixis
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 27.11.2024
Natural 95 35.78 Kč | Nafta 34.95 Kč |
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Domácnosti si za plyn připlatí: Regulované poplatky vzrostou výrazně nad inflaci
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select