Příběhy o všemocných centrálních bankách a bublinách nám nakonec mohou dost uškodit
Až do roku 2017 byl vývoj v globální ekonomice značně proměnlivý, poté ale přišlo nečekaně silné oživení. To se navíc týká nezvykle vysokého počtu zemí. Nicméně délka pokrizové expanze je z historického hlediska výjimečně dlouhá a podle profesora ekonomie na INSEAD Antonia Fatáse je tak i přes současný boom namístě se ptát, kde udeří další krize a jak s ní naložíme. Při hledání odpovědi se podle něj většinou uchylujeme k příběhu, který začal dominovat po poslední krizi a který se točí kolem vysokých dluhů. Jenže ten může být zavádějící.
Fatás na svém populárním blogu poukazuje na to, že opět zní řada varování před vysokými dluhy a cenami investičních aktiv. S jedním z nich přišel při hodnocení výhledu pro rok 2018 známý ekonom Stephen Roach, který hovoří o „uměle nadopované reálné ekonomice, která stojí na pokřivených cenách aktiv“. Pomalá normalizace monetární politiky bude podle něj tento stav prodlužovat, ale když už dojde k poklesu rozvah a růstu sazeb, budou hrozit ekonomické problémy. Ty mohou být podle Roache vážnější než během krize před deseti lety a příčinou jsou jak nafouknuté rozvahy centrálních bank, tak příliš vysoké ceny aktiv.
Ve Financial Times se zase nedávno objevil článek, který tvrdí, že si půjčujeme z budoucnosti, protože ekonomika je závislá na dluzích a tato závislost nebude schopna ustát utažení monetární politiky. K němu ale bude muset dojít, protože nízké sazby by vedly k „explozivnímu koktejlu hned několika bublin najednou“. Fatás k podobným názorům dodává, že zčásti mají opodstatnění už proto, že řadě krizí v minulosti skutečně předcházel prudký růst aktiv na neudržitelné úrovně. Tvrzení, že centrální banky jsou zodpovědné za „umělý“ růst, přílišné zadlužení a nerovnováhy na trzích, je ale podle ekonoma příliš zjednodušené a zavádějící.
Uvědomit bychom si měli i to, že „ne všechny dluhy jsou dluhy špatné“. Existuje velmi silná korelace mezi růstem produktu a rozvojem finančního sektoru, který se dá měřit i poměrem dluhu k HDP. Růst dluhů pak v principu znamená, že došlo k transakci, která by se současnými příjmy proběhnout nemohla. Tedy například k nákupu domu na hypotéku. A to nemusí nutně znamenat, že dochází k nadměrným výdajům či přílišnému růstu dluhů. Navíc bychom neměli zapomínat, že svět jako celek má nulové čisté dluhy. Každý závazek je totiž také pohledávkou. Takže nelze tvrdit, že celý svět žije na dluh. Můžeme hovořit o tom, že existují lokální nerovnováhy, ale ne o tom, že jsme všichni zadluženi, protože když si někdo půjčí, stojí proti němu jiný subjekt, který půjčuje.
Co se týče vysokých cen aktiv, Fatás tvrdí, že tyto ceny ještě neznamenají praskající bublinu. Dnes se ceny všech aktiv nalézají vysoko, což je rozdíl oproti předchozím obdobím, kdy se vytvořila bublina na nějakém izolovaném trhu. Současný stav spíše napovídá, že ve světě je stále převis nabídky úspor nad poptávkou po nich. Současná riziková prémie akciového trhu se pak podle ekonoma pohybuje mezi 4 – 5 %, což je mírně, ale nijak dramaticky, pod historickými průměry.
„Existuje řada rizik, ze kterých bychom mohli mít letos obavy, a určitě není čas na nějaké sebeuspokojení z toho, že vše je v pořádku. Důraz, který neustále klademe na bubliny, dluhy a negativní dopady politiky centrálních bank, je ale přehnaný. Pokud budeme při hledání další krize hledět jen tímto směrem, může ji lehce přehlédnout,“ uzavírá Fatás.
Zdroj: antoniofatas.blogspot.cz
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Bubliny zítra, bubliny včera, ale nikdy bubliny dnes?
- Komerční banka, MONETA Money Bank, Air Bank a UniCredit Bank umožní v rámci sdílení bankomatů vklady hotovostí
- Opava, pobočky bank Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, UniCredit Bank ...
- Mariánské Lázně, pobočky bank UniCredit Bank, Česká spořitelna, Poštovní spořitelna, Komerční banka ...
- Kutná Hora, pobočky bank UniCredit Bank, Česká spořitelna, MONETA, Komerční banka ...
- Louny, pobočky bank UniCredit Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka ...
- Bruntál, pobočky bank Komerční banka, Česká spořitelna, MONETA, Fio banka ...
- Rožnov pod Radhoštěm, pobočky bank UniCredit Bank, Česká spořitelna, MONETA, Komerční banka ...
- Most, pobočky bank Komerční banka, UniCredit Bank, Česká spořitelna, Poštovní spořitelna ...
- Nymburk, pobočky bank UniCredit Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka ...
- Třinec, pobočky bank UniCredit Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka ...
- Time New Bank - aktuální a historické ceny kryptoměny Time New Bank, graf vývoje ceny kryptoměny Time New Bank - 2 dny - měna USD
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?