Téměř třetina HDP v Evropě jde na dávky. Jak je na tom Česko?
Skoro třetinu HDP dávají evropské státy každoročně na sociální systém. Nejvíce vynakládají na sociální dávky Francie, Dánsko a Finsko. Na opačném konci jsou pak Rumunsko a pobaltské státy. Největší díl připadá na penze a nemocenské.
V roce 2015 vydávaly státy Evropské unie na sociální dávky 29 % hrubého domácího produktu (HDP). Oproti stavu v roce 2010 se výdaje zvýšily jen nepatrně, o 2 setiny procenta, oznámil Eurostat, statistický úřad Evropské unie. Náklady se ale napříč členskými státy výrazně lišily.
Nejvíce na sociální systém dávala Francie (34 %) následovaná Dánskem a Finskem (32 %), Belgií, Nizozemskem, Rakouskem a Itálií, které dávky vyšly na 30 % hrubého domácího produktu.
Na opačném konci pak bylo Rumunsko a Lotyšsko (15 %), Litva a Estonsko (16 %), Irsko (17 %), Malta, Bulharsko a Slovensko (18 %) a deváté nejnižší výdaje na sociální systém, 19 % HDP, měla Česká republika.
Největší díl evropské státy dávají na důchody, skoro polovinu z celkových nákladů na sociální systém (45,2 %). Nejvíce stojí vyplácení důchodů Řeky, kteří na penze dávají přes 65 % celkových nákladů sociálního systému. Není tak divu, že přepočítání penzí bylo jedním ze slibů, které řecká vláda učinila ve snaze získat další půjčku Mezinárodního měnového fondu.
Podíl HDP v Česku vynaloženého na sociální systém, klesá. Zatímco v roce 2010 to bylo 20,1 %, v roce 2014 pak 19,7 % a v roce 2015 už 19,1 %. S tím, jak se v posledních letech daří české ekonomice a klesá nezaměstnanost, zatímco růst důchodů tak výrazný nebyl, se dá předpokládat, že podíl bude ještě klesat. I tak každoročně vyjde sociální stát rozpočet na více než 800 miliard korun.
Česko už v roce 2015 vynikalo tím, že na podporu v nezaměstnanosti dávalo jen 2,7 % celkových nákladů na sociální systém. Průměr EU je přitom 4,8 % a Belgie nebo Irsko dávají přes 10 %. Tři procenta českých výdajů na sociální systém pak padají na příspěvky na bydlení.
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Dávky a příspěvky:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Příspěvky a dávky
- Pěstounská péče - dávky a jejich výše
- Hmotná nouze - dávky hmotné nouze
- Sociální dávky 2020 - kolik dostanete?
- Příspěvky a dávky 2021 - kolik dostanete?
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Jak těžit bitcoin - těžba bitcoinů, mining
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Výpočet čisté mzdy reforma 2024. Jak se vypadá čistá mzda před a po reformě?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory