Němci v povolební paralýze mlčí, hovořit by měly o to více ostatní země EU
Když chtěl eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger zjistit, co se vlastně nyní děje v Berlíně, musel si tam sjednat několik schůzek s významnými politiky. Jeho motivace k tomuto kroku byla jednoduchá: Musí totiž vytvořit návrh rozpočtu EU pro následujících 10 let. Cestuje tak po celém kontinentu a hovoří se zástupci jednotlivých zemí o jejich vizi. Velmi významnou váhu v podobných jednáních nese právě hlas Německa, ale tentokrát je tomu jinak. Jak píše Peter Müller na stránkách Politico, z této země je kvůli složitým jednáním o nové vládě slyšet jen ticho.
EU je dosavadním neúspěchem jednání o vytvoření koaliční vlády v Německu naprosto zaskočena. Před volbami ve Francii a Nizozemí panovaly obavy z růstu vlivu extrémní pravice a populistů. Tyto obavy se nakonec nepotvrdily a čekalo se, že volby v Německu žádný negativní šok nepřinesou. Všichni se totiž domnívali, že tamní situace je stabilní a Německo bude dál v centru evropského dění. Jenže do něj se nyní dere francouzský prezident Emmanuel Macron s jeho ambiciózními reformami. Prezident Evropské rady Donald Tusk dokonce vypracoval časový plán implementace těchto reforem. A Němci stále mlčí.
Nizozemský ministr zahraničních věcí Halbe Zijlstra nedávno vtipkoval, že jeho země potřebovala pro sestavení vlády sedm měsíců, takže Němcům jich zbývá ještě pět. Michael Roth z německého ministerstva zahraničí ale tvrdí, že situace již budí značnou nervozitu. „Zvolení Emmanuela Macrona otevřelo dveře změnám v EU dokořán, nikdo jimi ale nekráčí,“ uvedl. EU přitom čeká zejména na německý postoj vůči změnám v eurozóně. Macron by totiž rád vytvořil společný rozpočet, který by pomáhal zemím v problémech, které se do nich ovšem nedostaly vlastní vinou. Není ovšem jasné, jak velkými zdroji by měl rozpočet disponovat či kdo by nad ním měl mít kontrolu.
Panují obavy, že v případě nových německých voleb, které by se nekonaly dříve než na počátku roku 2018, by posílila FDP. Ta se ohledně Macronových návrhů vyjadřuje velmi skepticky. Poslední průzkumy ukazují, že její podpora se zvedla o 1,3 procentního bodu na 12 %. Času není nazbyt, protože Tusk by rád diskutoval o klíčových změnách v Unii již v polovině prosince na summitu EU. Jenže pokud bude Merkelová stále jen v čele dosavadní vlády, podobné diskuse nemají smysl. Eurokomisařka Margrethe Vestager tvrdí, že by se nemělo čekat, až se francouzsko-německý motor znovu nastartuje. Říká, že „ostatní členské země by možná měly využít současné situace v Německu k tomu, aby přemýšlely o reformách, které by v Unii rády viděly“.
V Bruselu převažuje názor, že nejlepším scénářem by bylo opětovné spojení německých sociálních demokratů s Merkelovou. Ti to ihned po volbách vyloučili, ovšem kolaps koaličních jednání je vedl k prohlášení, že nyní jsou otevřeni předběžným rozhovorům. Macron by z nich měl určitě radost, protože sociální demokraté jsou podle něj jeho návrhům na změny v EU otevřenější než Merkelová.
Zdroj: Politico
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Volby:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kdo má dnes svátek?
- Kdy má svátek Kateřina
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Ostatní příjmy, § 10 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Němci v povolební paralýze mlčí, hovořit by měly o to více ostatní země EU
- Lídři EU jednali o povolební situaci, podle premiéra Babiše by hlavní roli při obsazování postů měla hrát odbornost
- Když stát hovoří o potřebě se proinvestovat, měl by se zaměřit především na podporu firemních investic. Ty státní až z 1/3 vyletí komínem
- Němci tisknou eura mnohem více, než by měli
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada