Jan Vejmělek (Komerční banka)
Měny-forex  |  17.05.2002 10:02:07

Kurzy měn: Včerejší kurzový vývoj eura proti dolaru nebyl nijak zajímavý, zřetelný trend se neprosadil.

Ranní zpráva
Investiční bankovnictví KB

Datum : 17.5.2002

      Kurz USD/EUR

       Včerejší kurzový vývoj eura proti dolaru nebyl nijak zajímavý, zřetelný trend se neprosadil. Prakticky po celý den se kurz udržel v pásmu mezi 0,9100 a 0,9140. Mimo tento interval se kurz krátce dostal na přelomu evropského a amerického obchodování, kdy euro spadlo k 0,9070. Důvodem byl držící se pozitivní sentiment na americkém akciovém trhu. Zavírací kurz včerejšího obchodního dne činil 0,9112.

       Devizový trh tak včera ignoroval zveřejněné makroekonomické ukazatele, a to přesto, že nebyly zrovna v souladu s očekáváním trhu. Zklamání přinesla již finální data evropské inflace. Oproti očekávání totiž nebyl zaznamenán pokles z březnových 2,5% na dubnových 2,2%, ale pouze na 2,4%. Tím se pravděpodobnost, že se evropská inflace letos dostane pod 2,0%, snížila téměř na nulu. Zvýšené inflační nebezpečí včera zmínil i šéf ECB W.Duisenberg. Podle něj je ECB spokojena s cenovým vývojem „méně než úplně“.

       Počet nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti v USA se za poslední týden zvýšil na 418 tisíc oproti 416 tisícům z předcházejícího týdne. Trh očekával mírný pokles. Ekonomické analytiky zklamal i počet zahájených staveb. Ten dubnu dosáhl 1 555 tisíc, což bylo méně než minulý měsíc i méně, než kolik v průměru očekával trh. Největší zklamání pro americké obchodníky však znamenalo zveřejnění Fed indexu z Philadelphie. Ten totiž zaznamenal poměrně výrazný propad z dubnových 12,3 na květnových 9,1. Z hlediska struktury zároveň překvapil výrazný růst cenové složky. Kombinace rostoucích cen a klesajícího celkového indexu vytváří nepříznivou kombinaci zpomalujícího růstu a rostoucí inflace v tomto regionu.

       I dnešek bude poměrně bohatý na zveřejňovaná makroekonomická data, která budou pro hráče na trhu významná a mohou kurz eura proti dolaru ovlivnit. Z Evropy se dnes dočkáme březnové průmyslové výroby. Ve Spojených státech pak budou odpoledne zveřejněna důležitá data březnového zahraničního obchodu a předběžného odhadu již květnového indexu spotřebitelské důvěry, který monitoruje University of Michigan. Očekávání ohledně amerických dat nejsou nijak optimistická. Vzhledem ke včerejším výsledkům tak hrozí spíše oslabování americké měny.

       Kurz CZK/EUR

       Česká koruna včera korigovala své středeční zisky. Z ranní otevírací úrovně 30,34 se kurz postupně šplhal k úrovni 30,40. Pohyb byl pouze technickou korekcí, nebyl podložen žádnými fundamenty. Po celý den se tak kurz udržel v pásmu mezi 30,33 a 30,43. Včerejší zavírací kurz činil 30,37.

       Fond národního majetku včera oznámil, že německá energetická společnost RWE Gas dokončila akvizici českého plynárenství, když na účet FNM převedla 4,1mld EUR za 97% podíl v Transgasu a za kontrolní podíly v osmi regionálních distributorech. Koruna na zprávu vůbec nijak nereagovala. Podle oznámeného záměru totiž bude na privatizaci Transgasu aplikována lednová dohoda mezi vládou a centrální bankou. Podle ní budou privatizační příjmy přeměněny přímo prostřednictvím devizových rezerv ČNB, tedy mimo trh. Bude se jednat o první test této dohody. Hráči na trhu budou její naplnění bedlivě monitorovat.

       Pro dnešek žádnou změnu v sentimentu na trhu neočekáváme. Bez domácích fundamentálních impulsů by mělo převládat obchodování technického charakteru s přihlédnutím k vývoji na ostatních devizových trzích. Kurz by se tak dnes mohl udržet v pásmu mezi 30,30 a 30,50.

       Kurz CZK/USD

       Obchodování na trhu koruny s dolarem bylo včera po volatilní první polovině týdne poněkud překvapivě klidné. Po otevření na 33,32 se kurz prakticky po celý den udržel v relativně úzkém pásmu mezi 33,20 a 33,35. Samozřejmě, že ani na tomto trhu koruna nereagovala na zprávu o provedení platby za Transgas, bez povšimnutí trh přešel i americká data o počtu nových nezaměstnaných a o počtu nově zahájených staveb a vydaných stavebních povolení. Teprve v samotném závěru obchodování bylo oscilační pásmo prolomeno a koruna oslabila k uzavíracím 33,45.

       Pokud jde o domácí faktory, dnes by se nic zvláštního udát nemělo. Kurz koruny proti dolaru tak bude řízen především zahraničním sentimentem a vývojem na trhu eura proti dolaru. Z tohoto pohledu budou pro kurz koruny důležitá dnes zveřejňovaná data z Evropy a z USA. Z EMU se dočkáme březnové průmyslové výroby. Ve Spojených státech budou odpoledne zveřejněna důležitá data březnového zahraničního obchodu a předběžného odhadu již květnového indexu spotřebitelské důvěry, který monitoruje University of Michigan. Očekávání nejsou nastavena nijak optimisticky. Koruna by si mohla polepšit.

       Kurz JPY/USD

       Jen zahájil své čtvrteční obchodování na úrovni 127,60. Po zahájení obchodování japonská měna začala nepatrně posilovat. Dostala se tak k úrovni 127,40. Odpoledne ale zaznamenal jen výrazné oslabení. Z hladiny 128,30 se ale začal postupně své ztráty korigovat. Své obchodování zakončil jen na úrovni 128,01.

       Jen včera v průběhu dne oslabil. Proti dolaru ale své oslabení již korigoval. Pohyb byl způsoben z velké části zájmem o americké akcie. Na výraznějším pohybu se také pravděpodobně podepsaly stále existující obavy z možného zásahu japonské vlády proti silné úrovni japonské měny.

       Ke korekci oslabení jenu pomohly spekulace na optimističtější dnešní projev ministra financí. Masajuro Shiokawa dnes představí vládní report o stavu ekonomiky. Report má ukázat, že japonská ekonomika má po 18měsíční recesi to nejhorší za sebou. Nicméně ne všechny indikátory přicházející z ekonomiky zatím vyznívaly tak pozitivně (průmyslové objednávky). Kromě faktu, že vyšší než očekávaný přebytek obchodní bilance bude znamenat vyšší poptávku po jenu je japonská měna podporována také růste akciového indexu Nikkei225. Stále se ale trh nedozvěděl, jak velkého snížení ratingu se Japonsko od agentury Moody´s Investor Service dočká.

       Dnes ráno byly zveřejněny finální výsledky průmyslové produkce. Březnový růst byl revidován směrem nahoru z 0,5% na 0,8%. Dnešní obchodování bude opět ovlivněno obchodováním na trhu euro-dolar. Právě proti americkému dolaru by dnes mohlo hrát zveřejnění zahraničního obchodu.

       Kurz GBP/USD

       Ve čtvrtek libra proti dolaru oslabovala. Své obchodování zahájila libra na hladině cca 1,4601. Po zahájení obchodování začala libra oslabovat a postupně se dostala k hladině 1,4560. Poté zaznamenala korekci zpět k úrovni 1,4600. Oslabující trend se na libře ale přesto prosadil. Své obchodování tak libra ukončila na úrovni 1,4557.

       Libra včera oslabovala, a to jak proti dolaru tak i proti euru. Na libře se stále projevovaly středeční události. Britský premiér Tony Blair se ve středu velmi významně vyjádřil, že je připraven bojovat se současnou neochotou veřejnosti a přivést Velkou Británii při splnění ekonomických podmínek do Evropské měnové unie. Nepříjemnou zprávou byla ve středu taktéž míra nezaměstnanosti, která v dubnu vzrostla.

       Včera se ale ke středeční inflační zprávě vrátil jeden z členů bankovní rady. Sushil Wadhwani řekl, že centrální banka ve své inflační zprávě negativní dopad rozpočtových výdajů přecenila. Nicméně středeční report z trhu práce ukázal růst nákladů na práci (3m průměr 4,9% y/y).

       Dnešní obchodování bude z velké části ovlivněno trhem euro-dolar. V USA bude zveřejněn výsledek březnového zahraničního obchodu, očekává se další prohloubení schodku. Později to bude ještě květnový index University of Michigan. Z domácí ekonomiky nebude zveřejněn žádný indikátor.

       Kurz PLN/USD

       Zlotý byl ve čtvrtek proti dolaru více méně stabilní. Své obchodování zahájil zlotý na úrovni cca 4,0870. Po zahájení obchodování se zlotý pohyboval bez trendu v pásmu mezi hladinami 4,0800 a 4,1100. Své obchodování zlotý zakončil na úrovni 4,0980.

       Zlotý byl včera klidnější. Trh čekal na odpolední vyjádření centrální banky k současné diskusi ohledně úrovně zlotého. Naposledy se vyjádřil ministr financí Marek Belka ve středu, když centrální banku opět obvinil ze zpomalení růstu ekonomiky a centrální bance silně doporučil, aby na své nejbližším zasedání úrokové sazby snížila. K tomu se centrální bance otevřel prostor po zveřejnění dubnové inflace. Meziroční dynamika poklesla na nové post-komunistické minimum 3,0%.

       Centrální banka, která se na včerejším zasedání nezabývala měnovými otázkami, vzkázala vládě, že k zamezení posilování zlotého by např. vláda mohla nakupovat zahraniční měny za účelem obsluhy svých zahraničních dluhů na devizovém trhu a ne od centrální banky. K vládním návrhům k omezení free-float režimu polského zlotého se centrální banka nijak nevyjádřila. Centrální banka tak stále sleduje svou politiku a politickým tlakům odolává.

      Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688