Víkendář: Vícerychlostní Evropa by prospěla všem?
Mezi evropskými vůdci panuje přesvědčení, že Evropská unie má již to nejhorší za sebou, protože dokázala ustát eurokrizi, krizi uprchlickou a také brexit. Nyní by se podle nich měla zaměřit na svou budoucnost, jenže představy o ní se poněkud liší. Jak poukazuje Charles Grant z Centre for European Reform na stránkách Politico, prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker chce integrovanější Unii, francouzský prezident Emmanuel Macron ale hovoří o větší flexibilitě. Další cesta dopředu tak nebude lehká.
Proti francouzskému prezidentovi stojí federalisté, kteří chtějí využít brexit k utužení partnerství mezi zbylými členy EU. Podle nich by nejrůznější dělení oslabila unijní instituce. Euroskeptické země střední Evropy se navíc obávají, že vícerychlostní Evropa by znamenala posilování moci jádra Unie, které bude se zbytkem jednat jako s druhořadými členy. Přesto vše je ale podle Granta pravděpodobné, že EU se bude pohybovat směrem k vícerychlostnímu modelu.
Kdyby některé země nemusely jít cestou další integrace, pravděpodobně by to snížilo i jejich vnitřní politický tlak. Například Poláci by zřejmě preferovali EU, která je nebude nutit k přijetí eura, a to i přesto, že obecně se staví proti Macronově vizi vícerychlostní Evropy. Ta by pak mohla pomoci i dalšímu rozšiřování Unie. To se v podstatě zastavilo poté, co se některé členské země postavily proti dalšímu rozšíření směrem na Balkán. Podobné protesty by ale mohly ztratit na razanci ve chvíli, kdy by novým zemím bylo nabídnuto členství s určitým omezením. Brusel by také měl některým zemím na vnějších hranicích s EU nabídnout určité výhody a podíl na specifické politice. Týkat by se to mohlo Turecka, Tuniska či Ukrajiny.
Míra flexibility EU samozřejmě nemůže být neomezená. Nemohla by fungovat, pokud by všichni její členové nebyli součástí jednotného trhu, společných pravidel a zákonů v oblasti životního prostředí či třeba společné obchodní politiky. Jestřábi v Bruselu budou tvrdit, že pokud chce někdo těžit z některé části pravidel a institucí EU, musí přijmout všechna pravidla. Větší flexibilita ale zvýší atraktivitu Unie a i Britové by se jednou mohli rozhodnout, že do ní opět vstoupí. To samé by mohlo platit o Švýcarsku či Norsku.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory