Víkendář: Nejlépe placená zaměstnání blízké budoucnosti
Mladé společnosti ze Silicon Valley měly před velkými průmyslovými firmami vždy jednu podstatnou výhodu: Svým zaměstnancům říkaly, aby jim dali šanci a ony že jim za to dají podíl ve firmě, který z nich může učinit boháče. Nyní se ale velké společnosti snaží o rozvoj umělé inteligence (AI) a její využití v řadě oblastí od mobilních telefonů až po autonomní vozidla. A ve snaze získat ty nejlepší odborníky se nezastaví ani před odměnami, nad kterými kroutí hlavou i ty nejštědřejší firmy ze Silicon Valley, píše Cade Metz na stránkách NYTimes.
Typický expert na AI podle lidí pracujících ve velkých technologických společnostech může brát 300 000 – 500 000 dolarů a v rámci odměn dostat i akcie společnosti. Jde přitom i o zaměstnance, kteří právě skončili školu nebo mají jen omezené zkušenosti z praxe. Ti nejlepší ovšem dostávají mnohem vyšší částky a podobně jako sportovní hvězdy po pár letech znovu jednají o své pracovní smlouvě s vyšší odměnou.
Úplně nejlepší pozici pak mají manažeři se zkušenostmi z vedení projektů AI. Google například informoval, že jeden z manažerů jeho divize autonomních vozů, který ve firmě pracoval, dostal celkově 120 milionů dolarů. Následně však odešel k Uberu a to vyvolalo spor mezi oběma společnostmi o práva k duševnímu vlastnictví. Odměny na tomto segmentu trhu navíc dál prudce rostou a žertuje se tak o tom, že nakonec bude muset být zaveden jejich strop podobně, jako tomu je u hvězdných hráčů NFL.
AI je založená na umělých neuronových sítích, které používají matematické algoritmy k analýze dat. Ta následně umožňuje učit se z nich. AI je například po analýze milionů fotek psů schopna sama psa poznat. V roce 2013 začaly společnosti Google a Facebook najímat odborníky, kteří se na podobné technologie specializují. Dnes jsme kvůli vysoké poptávce ve stavu, kdy není dostatek těchto expertů, ale je i omezený počet profesorů, kteří by je vzdělali. Google i Facebook se to snaží řešit tím, že mají svůj vlastní vzdělávací program.
Menší společnosti se nedostatek expertů na AI snaží řešit i tím, že najímají fyziky či astronomy, kteří mají potřebné matematické dovednosti. Poptávka roste i po odbornících z Asie, východní Evropy a dalších částí světa. Jenže Google, Facebook i Microsoft začínají kopírovat také tuto strategii. Podle řady lidí je tak pravděpodobné, že nedostatek na tomto segmentu trhu práce přetrvá do daleké budoucnosti.
Zdroj: NYTimes
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?