Daniel Kozel (Komerční banka)
Makroekonomika  |  14.05.2002 10:32:03

Český průmysl se se silnou korunou vypořádat i v březnu.

Komentář
Investiční bankovnictví KB




      ČSÚ dnes oznámil, že průmyslová výroba v březnu meziročně stoupla o 4,1% po únorovém zvýšení o 5,8%. Průmyslové tržby v březnu meziročně vzrostly o 0,8%.

       Podle průzkumu agentury Reuters trh očekával v průměru růst březnové průmyslové výroby o 2,9%. My jsme u průmyslové výroby předvídali růst nepatrně nižší o 2,5%, u průmyslových tržeb pak o 0,5%.

      

       Ani březnové výsledky z českého průmyslu nepotvrzují negativní vliv silné koruny. I když je ze struktury zřejmé, že jsou odvětví, do kterých se silná domácí měna skutečně negativně promítá (textilní a kožedělný průmysl, výroba dopravních prostředků), celkově se český průmysl s nadhodnocenou měnou a slabší zahraniční poptávkou pere statečně. To dokazuje zejména výsledek očištěný o kalendářní vlivy; v letošním březnu bylo totiž o jeden pracovní den méně. Po odstranění této distorze si český průmysl v březnu polepšil o 6,2%. Březnový výsledek českého průmyslu tak překonal i ty nejoptimističtější odhady.

       Tradičně nejúspěšnějším odvětvím zůstala výroba elektrických a optických přístrojů (35,5%). Výrazný růst tohoto odvětví silně ovlivňuje celkové číslo. Pokud by výroba v tomto odvětví v březnu stagnovala, nerostl by celkový průmysl o 4,1%, ale pouze o cca 1,5%. Slušně se dařilo i odvětví gumárenského a plastikářského průmyslu (+14,2%) a koksování a rafinérskému zpracování ropy (+4,9%). Většina odvětví pak rostla tempem do 5%. Pokles zaznamenal pouze textilní a oděvní průmysl (-6,0%), kožedělný průmysl (-9,6%), výroba kovů a kovodělných výrobků (-1,4%) a výroba dopravních prostředků (-2,2%).

       Právě podniky z odvětví, které zaznamenávají pokles své produkce, se nejvíce ozývají proti síle domácí měny (viz. Trutnovská výzva). Zejména v případě textilního a kožedělného průmyslu snižuje silná domácí měna cenovou konkurenceschopnost a ohrožuje existenci těchto firem na trhu. Jejich obavy ze silné koruny jsou zcela legitimní, neboť v těchto odvětvích je růst necenové konkurenceschopnosti omezený. Je však nutno podotknout, že situace v textilním a kožedělném průmyslu se nezačala zhoršovat až v letošním roce. To totiž situace pouze eskalovala. Jedná se totiž o dlouhodobý proces, kdy tento výrobní segment trhu čelí vysoké konkurenci především ze strany asijských výrobců. Podíl těchto odvětví v českém průmyslu se dlouhodobě bude snižovat.

       Zatím minimální dopad silné koruny do průmyslu jako celku dokumentuje fakt, že tržby z přímého vývozu vzrostly v březnu o nadprůměrných 8,5% (nejvíce opět v odvětví výroby elektrických a optických přístrojů). Prosazovat se na západních trzích i přes sníženou cenovou konkurenceschopnost pomáhají zahraniční vlastníci českých firem. Tržby z průmyslových podniků pod zahraniční kontrolou rostly v březnu o výrazných 7,7%. Zahraniční majitelé zároveň svým know-how zvyšují kvalitu a tedy necenovou konkurenceschopnost českých průmyslových výrobků.

       Celkové zhodnocení: průmyslová data za poslední měsíce potvrzují, že se česká ekonomika dokázala vypořádat se slabší zahraniční poptávkou v důsledku loňské recese v USA a následných hospodářských problémů v Evropě, zejména v Německu. Zatím však nelze jednoznačně tvrdit, že se vypořádala i se silnou korunou. Po celé první čtvrtletí se čeští průmyslníci silné koruně skutečně bránili úspěšně. Otázkou však zůstává, zda tomu bude stejně i v dalších měsících. Silná koruna se promítá do hospodářské situace podniků se zpožděním. S napětím tak budeme čekat na data za druhé čtvrtletí. Vzhledem ke zpoždění ve statistickém zjišťování dat se však jejich zveřejnění dočkáme až v průběhu léta.

       Výhled: ve srovnání s loňským rokem, kdy rostla průmyslová výroba tempem 6,8%, letos očekáváme mírné snížení dynamiky českého průmyslu, a to zejména v první polovině roku. To totiž bude český průmysl pod pokračujícím vlivem nižší dynamiky hospodářského růstu v západní Evropě, významným negativním faktorem budou i vyšší statistické základy pro meziroční srovnání. Své negativní plody zřejmě přinese i silná koruna. Za první čtvrtletí vzrostl český průmysl o 4,1% (po očištění o kalendářní variace o 4,8%). Mírné zlepšení situace očekáváme ve druhé polovině roku, kdy by se již mělo pozitivně začít projevovat oživení v USA a v Evropě, podporu získá český průmysl i uvedením některých nově budovaných kapacit pocházejících z FDI do provozu. Pro letošní rok stále očekáváme růst českého průmyslu kolem 5,0%.

      

      Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688