Co by se dalo realisticky čekat od společného rozpočtu eurozóny?
Některé hlasy v eurozóně volají po vytvoření společného evropského rozpočtu a v této oblasti se hlavně sbližuje postoj Francie a Německa. Podle hlavního ekonoma banky Natixis by se od takového kroku dalo teoreticky čekat, že v měnové unii bude uplatňována proticyklická fiskální politika, která sníží rozdíly v ekonomickém cyklu jednotlivých členských zemí. Zastánci společného rozpočtu také hovoří o efektivnějších veřejných investicích. Jenže jak tvrdí Artus, „mezi teorií a praxí existují často velké rozdíly“. Co by se tedy od společného rozpočtu dalo realisticky čekat?
Natixis vychází z toho, že členské země by pravděpodobně nepřijaly zvýšení daňové zátěže, které by společnému rozpočtu poskytlo společné zdroje. To znamená jediné – tento rozpočet by musel být financován existujícími daněmi. Jinak řečeno, jednotlivé vlády by se musely vzdát části svých daňových příjmů a převést ji do společných financí.
Pokud by se nezvýšily celkové daňové příjmy, nemohly by se zvýšit ani celkové veřejné výdaje. Došlo by tedy jen k tomu, že některé výdaje, které dříve prováděly jednotlivé vlády, by nově přicházely ze společného rozpočtu. Natixis se pak logicky ptá, u kterého typu výdajů by se dalo očekávat, že budou efektivněji prováděny na celoevropské úrovni. A dochází k závěru, že jde o výdaje na obranu, na vyšší vzdělávání a obnovitelné energie.
Klíčovým prvkem v celé úvaze je zmíněná neochota zvyšovat daňovou zátěž v jednotlivých členských zemích Unie. Následující graf ukazuje vývoj daňové zátěže v eurozóně (v poměru k nominálnímu produktu). Je z něj zřejmé, že po roce 2010 došlo ke znatelnému zvýšení této zátěže a tudíž podle Natixisu není pravděpodobné, že by členské země dobrovolně souhlasily s ještě větším daňovým zatížením.
Druhý graf ukazuje, že veřejné investice v eurozóně (v poměru k nominálnímu produktu) dosáhly svého vrcholu na přelomu let 2008 a 2009. Poté nastal jejich znatelný pokles a nyní se pohybují mírně nad 2,6 % HDP:
Zdroj: Natixis
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Nemovitosti, reality - byty, domy
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 24.12.2024
Natural 95 35.67 Kč | Nafta 34.86 Kč |
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?