Trump má ohledně průmyslu pravdu. A také se hrubě mýlí
Donald Trump má podle banky Natixis pravdu v tom, že americké ekonomice by prospěl opětovný rozvoj průmyslu. Pak by totiž došlo k větší tvorbě kvalifikovaných pracovních míst s vyššími mzdami a také by se zmenšila polarizace trhu práce. V neposlední řadě by klesly vnější deficity. Jenže tu je jedna podstatná otázka: Jak lze rozvoje průmyslu dosáhnout?
Existuje několik možností. První z nich spočívá v podpoře využívání tradičních fosilních paliv, která by snížila jejich cenu, tudíž by podpořila průmyslovou výrobu, která na energiích značně závisí. Tato možnost ale atraktivní není a příčinou je pokračující pokles cen alternativních zdrojů energie. Ty navíc vytvářejí stále více pracovních míst.
Odhady výrobních nákladů elektrické energie z různých zdrojů shrnuje následující tabulka. Podle ní se výrobní náklad 1 MWh ze solárních elektráren pohybuje mezi 60 – 100 eury a z větrných elektráren na pevnině kolem 60 eur. Náklady u nových jaderných elektráren se mohou dostat nad 100 eur za 1 MWh, u plynových elektráren to je 70 – 100 eur a u uhelných přibližně 60 eur:
Druhou možností, jak podpořit domácí průmysl, je vyšší zdanění produkce dovážené ze zbytku světa. Jenže v případě Spojených států není ani toto dobrá cesta. Příčinou je segmentace výrobních řetězců, která snižuje možnost substituce zboží zahraničního domácím. Vyšší zdanění a cla by tak vyvolaly hlavně růst cen dovozů.
Zbývá tak jediné efektivní řešení, kterým je pohyb směrem vzhůru po hodnotovém výrobním řetězci. To znamená modernizaci průmyslu a rozvoj dovedností a znalostí pracovní síly. V USA tato modernizace již probíhá několik let, ovšem odbornost pracovní síly je stále nízká. Druhá tabulka ukazuje vývoj vybavenosti průmyslovými roboty (počet robotů na 100 zaměstnanců ve výrobním sektoru). Z ní vidíme, že po roce 2007 došlo k významné modernizaci americké ekonomiky a v počtu robotů je na tom nyní výrazně lépe než řada evropských zemí. V tomto měřítku pak exceluje Jižní Korea, lépe než Spojené státy je na tom i Japonsko a Německo:
(Zdroj: Natixis)
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- TrumpCoin - TRUMP/TrumpCoin kurz
- Kdo má dnes svátek?
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Trump má ohledně průmyslu pravdu. A také se hrubě mýlí
- Trump má ohledně průmyslu pravdu. A také se hrubě mýlí
- Putin: Trump má sice pravdu s vysokými cenami ropy, ale sám k nim také významně přispěl
- Putin: Trump má sice pravdu s vysokými cenami ropy, ale sám k nim také významně přispěl
- Víkendář: Trh má někdy pravdu. Někdy se směšně mýlí
- Víkendář: Trh má někdy pravdu. Někdy se směšně mýlí
- Bershidsky: Trump má jednu velkou pravdu
Prezentace
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA