Vyspělé země musí nahradit svůj průmysl. Přijde ostrý konkurenční boj
Globální poptávka po zboží roste jen pomalým tempem a podíl zemí OECD na trhu průmyslové produkce klesá. Vývoj globální aktivity ve výrobním sektoru popisuje následující obrázek, spolu s ní je vyznačen vývoj v zemích OECD a ve zbytku světa. V něm se tato aktivita po propadu po finanční krizi rychle zotavila a nyní se nachází vysoko nad předchozími maximy, otevírá svou analýzu Natixis.
Ve vyspělých zemích bylo ovšem oživení pouze mírně a předchozích úrovní aktivity ve výrobním sektoru stále dosaženo nebylo, viz následující graf:
Zdá se tedy, že vyspělé země čelí nevyhnutelné deindustrializaci a měly by si tak položit otázku, čím průmysl nahradí. V první řadě se nabízí možnost expanze v oblasti nových technologií. Jak ale ukazuje následující graf, v USA, eurozóně, Velké Británii a Japonsku jako celku nedochází k nijak prudkému růstu přidané hodnoty v tomto sektoru a zaměstnanost zde spíše stagnuje:
Zbývají tedy sofistikované služby jako podnikatelské a finanční služby. Nebo služby nesofistikované a stavebnictví. Jaký je skutečný vývoj? Pohled na vývoj přidané hodnoty a zaměstnanosti v jednotlivých sektorech naznačuje, že výrobní sektor je nahrazován zejména službami s nižší přidanou hodnotou, jakou jsou služby v domácnosti, doprava či volný čas. Pokud by ale tento trend pokračoval a výrobní sektor s vyšší přidanou hodnotou byl nahrazován aktivitami s přidanou hodnotou nižší, budou se vyspělé země jako celek v globálním měřítku posouvat směrem k ekonomikám s nižší přidanou hodnotou ekonomické aktivity.
Poslední graf ukazuje, že ztráta podílu, který mají země OECD na globálním výrobním sektoru, je přirozená, protože v těchto zemích nalézáme mnohem vyšší jednotkové náklady práce. Celosvětově se tyto náklady nachází na méně než 70 % nákladů vyspělých zemí a ve světové ekonomice mimo zemí OECD na necelých 30 %:
Je také pravděpodobné, že popsané změny ve struktuře ekonomik zemí OECD budou doprovázeny velmi ostrou vzájemnou konkurencí. Ta se pravděpodobně projeví zejména v nově nastavených pravidlech na trhu práce, v oblasti zdanění, protekcionismu a u měnových kurzů. Země, které budou v tomto konkurenčním boji zaostávat, to citelně pocítí na svém hospodářství.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- Vyspělé země musí nahradit svůj průmysl. Přijde ostrý konkurenční boj
- Které evropské země vyhrávají vzájemný konkurenční boj?
- Honda: BoJ by mohla přijít v březnu s další stimulací, musí změnit japonské deflační myšlení
- Skupina zemí G7 řeší svou budoucnost, možná ji nahradí G4
- Ropa: Ve vyspělých zemích ropa zdražuje. Rozvojové země ale prochází ropným šokem.
- V téhle zemi si každý přijde na své. Jídlo navíc koupíte za dvacku
- Steinbrück: Země EU musejí své dluhy snížit
- Lagarde (MMF): Země G7 MUSÍ podpořit růst svých ekonomik
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky