Bolestivý měnový mír, dvě divoké karty a eurodolar za 12 měsíců
Indexy ekonomického překvapení CESI, které dává dohromady Citi, nyní možná dost dobře popisují vývoj v celé globální ekonomice. Ten je i podle řady jiných ukazatelů pozoruhodně dobrý a přispívají k tomu téměř plošně všechny hlavní regiony:
Rozvíjející se trhy tentokrát kvůli snahám o normalizaci americké monetární politiky nepadají do deprese, která by se jako bumerang vracela do Spojených států. Naopak se jim daří poměrně dobře. V případě Spojených států CESI ukazují znatelné zlepšování, je ale dobré podotknout, že předchozí prudké zhoršení bylo a je stále trochu záhadou. Bobře si nadále vede i Evropa, ale trend už tak povzbudivý není. Důvod je nasnadě – silné euro a následně utaženější finanční podmínky. A indexy ukazují i na určitý optimismus v Japonsku:
Zdroj: Bespoke
Během pokrizových let se intenzivně hovořilo o měnových válkách. Nejedna centrální banka se totiž vydala cestou masivní monetární akomodace, která vyvolávala tlak na oslabování dané měny. Hovořilo se o návratu k Merkantilismu, ožebračování souseda svého, či dokonce kolapsu globálního monetárního systému. Ten měl nastat kvůli neřízenému předhánění se v tom, kdo více monetárně uvolní a oslabí svou měnu. Nakonec k žádnému extrému nedošlo, vše se udrželo na úrovni chtěných, či nechtěných potyček, které nevyvolávaly větší konflikty.
Nyní se už o měnových válkách a konfliktech v podstatě nehovoří. Což je trochu paradox, protože mezi USA a eurozónou se ekonomická štěstěna přehazuje do značné míry právě v závislosti na tom, které měna zrovna oslabuje. Nyní jsme v situaci, kdy nelze hovořit o nějakém agresivním uvolňování měnové politiky a už vůbec ne s cílem oslabit měnu. Na druhou stranu ale dochází k oslabení dolaru, který je z určitého pohledu nevídaný (viz následující obrázek). A bezesporu tím značně přispívá k americkému oživení a to z části na úkor zbytku světa a zejména eurozóny.
Zdroj: Bespoke
Spojené státy jsou tedy v situaci, kdy jejich monetární politika bude pravděpodobně dál utahována, ale ony těží z oslabování své měny způsobem, o kterém si mohly během aktivní účasti v měnových potyčkách (tj. během monetárního uvolnění) nechat jen zdát. Jinak řečeno, tento měnový mír je pro ně mnohem výhodnější, než měnové potyčky. A pro eurozónu horší. Jak k tomuto paradoxu došlo? Odpověď asi do značné míry tkví v tom, že neprobíhá ani tak oslabování dolaru, jako posilování jiným měn a hlavně eura. Nejde o hru se slovy – euro a některé další měny totiž dříve srážela dolů řada faktorů, které nyní pominuly. A umožnily jim posilovat k dolaru i přesto, že americká monetární politika nejde směrem uvolnění, ale opačným.
V případě eurozóny jsou zmíněné faktory většinou dobře známy: Zejména jde o značné opadnutí politického rizika a pozoruhodnou sílu ekonomiky, To samo o sobě do eurozóny nasálo měnu posilující kapitál (ve velké míře do akcií). K tomu tyto dva faktory otevírají prostor pro normalizaci politiky ECB (i když je velkou otázkou, jak agresivní by měla být). Klíčové ovšem je, co bude dál. Podle konsenzu by se eurodolar měl za 12 měsíců pohybovat tam, kde nyní. Například Danske Bank ale čeká, že dolar po současné konsolidaci přece jen ještě o něco oslabí a příčinou je pozitivní cyklický vývoj v americké ekonomice:
Pokud tedy věci půjdou tímto směrem, eurozóna nemůže doufat, že se jí z měnového trhu dostane nějakého znatelného uvolnění finančních podmínek. Je tak skutečně otázkou, zda by dokázala udržet svůj dosavadní pozoruhodný růst. I po francouzských prezidentských volbách má ale jedno politické „eso“ v rukávu. Je jím Itálie. Tedy země, která by v případě pádu do (ještě většího) politicko – ekonomického neklidu, dokázala zamíchat měnovými kartami. Dolaru by se pak k euru dál oslabovalo jen těžko. Na to by museli Američané vytáhnout zase své eso v podobně nezvýšení dluhového limitu (viz můj předchozí příspěvek). Podobné hodně divoké měnové karty by ale na stole viděl rád asi jen málokdo.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 3 měsíce - měna USD
- Koupit 1 EUR (euro) - valuty, měnová kalkulačka
- Bolestivý měnový mír, dvě divoké karty a eurodolar za 12 měsíců
- Apple chce během 12-15 měsíců ukončit partnerství pro kreditní karty a spořící účty v rámci Apple Card s Goldman Sachs
- Skupina Mind2FLO kompletuje vedení. Dva měsíce od založení obsadila 12 pozic seniorních manažerů
- Goldman Sachs: Trh s ropou čekají velmi bolestivé měsíce, válka Rusů a Saudú je o dlouhodobé postavení
- Hedžové fondy vsadily kartu na „divokou jízdu“ mědi
- Jarní výzva: hlasujte o divoké kartě a pomozte projektům ve svém okolí
- Divoké karty na letošní Tour de France dostaly tři francouzské týmy a jeden z Nizozemska
- Energetika se stala divokou kartou trhu, technologie nad 600 % návratností od posledního dna
Benzín a nafta 08.01.2025
Natural 95 35.83 Kč | Nafta 35.06 Kč |
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Nenechávejte baterii a FVE ležet ladem, využívejte je k vyrovnávání sítě
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Neregulované fondy jsou už půl roku pod přísnějším dohledem. Co se změnilo?
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex leden 2025: V lednu sazby hypoték klesly, na úrokový sešup však letos zapomeňme
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla