Bitcoin na cestě k 20 000 USD?!
Cena bitcoinu by mohla do roku 2022 atakovat hranici 20 000 dolarů. Thomas Lee z poradenské společnosti Fundstrat Global Advisors vidí v kryptoměnách moderní náhradu za jiné alternativní investiční nástroje, jako jsou drahé kovy.
Bitcoin a ostatní kryptoměny mají šanci ukrojit poměrně velkou část z koláče, který představují peníze investorů uložené dnes ve zlatě a jiných drahých kovech. Jde o trh s objemem kolem 7,5 bilionu USD, přičemž trh s bitcoinem má objem jen asi 41 miliard USD. Kryptoměna tak dnes představuje pouze 0,7 % z trhu s těmito alternativními investicemi, ale do roku 2022 by to podle Leeho mohlo být až 5 %, což by znamenalo, že hodnota bitcoinu vyšplhá na 20 300 USD.
Při srovnávání zlata a bitcoinu vychází Lee z podobnosti nabídky u obou aktiv. Stejně jako u bitcoinu, i u zlata (toho běžně dostupného) lze říci, že většina jeho zásob je již vytěžena, čili by zlato i bitcoin měly být v budoucnu stále vzácnější. U bitcoinu ale platí, že jeho nabídka stále klesá a bude klesat s tím, kolik jednotek již bude vytěženo (celkový počet je omezen na 21 milionů, dnes jich je vytěženo zhruba 16,5 milionu). V roce 2016 vzrostl počet bitcoinů o 4,4 %, o rok dříve o 9,3 %. Nabídka zlata roste tempem asi 1,5 % ročně a v posledním roce bylo vytěženo rekordních 3 100 tun.
Poněkud jiná situace je na straně poptávky, kde zlatu hodně "pomáhají" centrální banky. V poslední době se poptávka stále více přesouvá na východ, ale největšími oficiálními zásobami se stále mohou chlubit USA (přes 8 000 tun). Bitcoin naproti tomu u centrálních bank takovou pozici nemá, a jelikož jde o konkurenci takzvaných fiat měn, možná se to hned tak nezmění. Lee ale tvrdí, že je to dáno i celkovým objemem; když přesáhne celkový objem trhu hladinu 500 miliard dolarů, je podle něj možné, že se o něj začnou centrální banky zajímat.
Je zde ale jeden velký rozdíl v tom, že zlato nabízí nejen centrálním bankám, ale všem investorům možnost vlastnit fyzický kov, což žádná kryptoměna neumí. Dalším problémem kryptoměn je to, že ačkoli jsou vnímány jako platidlo nezávislé na centrálních bankách a pro někoho znamenají splněný sen o finanční svobodě, není to tak docela pravda. Poslední vývoj na trhu s bitcoinem ukazuje, že i jeho cenu a celý systém mohou ovlivňovat různé skupiny, jejichž zájmy a očekávání jsou různé, což vede ke zvýšené volatilitě a nejistotě.
Kryptoměny, vývoj kurzu za týden
Více zpráv k tématu Bitcoin & Kryptoměny
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 07.11.2024
Natural 95 35.77 Kč | Nafta 34.26 Kč |
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?