Solow: Horší než příjmová nerovnost je pocit lidí, že jsou jako špína
Známý ekonom Robert Solow z Massachusetts Institute of Technology v rozhovoru pro Equitable Growth in Conversation uvedl, že všechny tři hlavní problémy americké ekonomiky souvisí s nerovností. Jde totiž o nerovnost příjmů, nerovnost bohatství a poté samotný pocit, že se s někým jedná „jako se špínou“. Právě tento poslední typ nerovnosti hrál podle ekonoma významnou roli při posledních prezidentských volbách v USA. První dva by se daly částečně řešit vyšší progresivitou daňového systému, ale současný trend je opačný.
Solow v souvislosti s nerovností poukázal na Clarka Kerra, který tvrdil, že hlavním výsledkem kolektivního vyjednávání ve firmách není výše mezd, ale „soustava pravidel, standardů chování“. Tedy to, co si kdo může dovolit k jiným a co už si dovolit nemůže. Solow tvrdí, že právě nyní by bylo třeba najít způsob, jak by zaměstnanci ovlivnili to, jak se s nimi ve firmách jedná. Dříve to podle něj činily odbory, ale dnes nemají „online zaměstnanci“ kontakt se svými zaměstnavateli, mění pozici každý den a nemají ani vazbu na jiné lidi, kteří pracují pro stejnou společnost. V takovém prostředí je těžké se organizovat a měnit pravidla, na základě kterých se s lidmi jedná.
„Podle mého názoru není rostoucí nerovnost ani tak o věcech, které lze měřit. Jde o vztah mezi šéfem a jeho podřízeným, který je stále více vychýlen směrem k šéfovi. A to dělá lidi nešťastnými,“ říká ekonom. Tento problém vzniká ve chvíli, kdy se ze zaměstnanců stávají „nahraditelné objekty, které nemají žádné postavení“. Solow v této souvislosti vzpomíná, jak odbory v továrně Volkswagenu v Kentucky navrhovaly, že budou samy organizovat její chod. Management automobilky jim řekl, ať to zkusí a že se uvidí, co dokážou. „Zbytek korporátního světa v zemi se ale musel zhluboka nadýchnout a ptal se, co je to za výmysl. Solow tím poukázal na obecnou nevraživost firem vůči odborům, která panuje i přesto, že „odbory tu měly v minulosti silnější pozici a firmy přitom vydělávaly slušné zisky“.
Solow se věnoval i tématu možného přehřívání americké ekonomiky: „Ekonomové se nyní každý den baví o tom, zda už je ekonomika ve stavu plné zaměstnanosti. Kdy jsme ale naposledy viděli skutečně napjatou situaci na trhu práce, ve které by se zaměstnavatelé museli přetahovat o dostupné zaměstnance namísto toho, aby se lidé všemožně snažili získat zaměstnání? Já se obávám možných dopadů na inflaci stejně jako každý jiný, ale může trvat ještě několik let, než se dostaneme na skutečnou plnou zaměstnanost.“ Podle ekonoma by bylo „zajímavé pokusit se dosáhnout skutečné plné zaměstnanosti“. Poukazuje na „asymetričnost“ našeho vnímání celé situace: „Jestliže nějaká firma řekne, že má problémy najít odborného zaměstnance, hned jsou toho plné noviny. Pokud má ale nějaký odborník problém najít zaměstnání, nikoho to nezajímá.“
Autor: Heather Boushey
(Zdroj: Washington Center for Equitable Growth)
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nemocenská 2024 - kalkulačka: lidé s příjmy nad 41.000 Kč si na nemocenské letos mírně polepší.
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- Solow: Horší než příjmová nerovnost je pocit lidí, že jsou jako špína
- Investování je jako jízda na kole. Začátky jsou těžké, ale když už to umíte, pocit z jízdy je nepopsatelný
- SZP: Růst výdajů na zdravotnictví nepomáhá, většina lidí jej vnímá jako stejné či horší než v době před covidem
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada