Z Evropy se pravděpodobně stane energetická velmoc
Ve světě se začíná objevovat jeden jasně patrný trend: Posun k celosvětově propojenému trhu se zemním plynem, jehož hlavním tahounem je zkapalněný zemní plyn LNG. Růst kapacit pro výrobu a přepravu LNG je patrný zejména v Austrálii a USA. Tedy v zemích, které se snaží využít svých obrovských rezerv zemního plynu a vybudovat si pevnou pozici na trhu, kterému donedávna dominovalo jen několik málo tradičních hráčů. Je ale pravděpodobné, že dominantní silou tu nakonec nebudou Spojené státy ani Austrálie. Bude ji představovat Evropa, píše v komentáři pro Reuters sloupkař Clyde Russell.
Evropa má potenciál stát se místem, kde se budou vyrovnávat přebytky a deficity na trhu s LNG. Má totiž dostatek potřebných technických kapacit a zároveň je schopná využít LNG v řadě oblastí včetně elektráren, průmyslu či vytápění domácností. Jde také o jediný region, ve kterém může probíhat efektivní arbitráž mezi cenami zemního plynu dopravovaného plynovody a mezi LNG. Zároveň disponuje významnými kapacitami v oblasti uhelných elektráren a je na špici pokroku v oblasti obnovitelných energií. Právě tady by tedy měly být tržní síly schopny nastavit efektivní cenu LNG relativně k jeho alternativám.
Trh s LNG byl dlouho netransparentní a kontroloval jej jen omezený počet exportérů. Ti uzavírali dlouhodobé kontrakty, kde byly ceny LNG provázány s cenami ropy. I na poptávkové straně operoval pouze omezený počet subjektů, kterým šlo obvykle zejména o bezpečný zdroj energií a cena byla až na druhém místě. Nejvýznamnější vývozce představovaly země jako Katar, Indonésie a Malajsie, největší kupci se nacházeli v Japonsku a Severní Koreji a také v Evropě.
Evropa centrem obchodu s LNG?
LNG je v určitém smyslu poslední komoditou, která těží z komoditního boomu, který nastal po roce 2008. Velká část investic do nových komoditních projektů byla tažena vírou v dlouhodobý silný růst čínské ekonomiky a její poptávky po všem od ropy po železnou rudu. Po pěti letech poklesu cen komodit je dnes zřejmé, že šlo o falešné naděje a i v případě LNG je pravděpodobné, že nabídka převýší poptávku. Už nyní kupci nejsou ochotni uzavírat dlouhodobé kontrakty, kde by cena LNG byla provázána s cenou ropy. Začínají se dokonce objevovat i spotové obchody a mění se tak celá struktura trhu.
V Asii ceny LNG prudce klesají. V únoru 2014 se pohybovaly na maximech ve výši 20,5 dolaru za mmBtu, ke konci června letošního roku byla na 5,4 dolaru za mmBtu. Došlo tak ke konvergenci s cenami evropskými. Kvůli dopravním nákladům je hodně nepravděpodobné, že australský LNG se bude prodávat u břehů Atlantiku. Bude si muset najít své kupce v Asii. Spojené státy ale mohou LNG vyvážet do Evropy, Asie i Jižní Ameriky. Nové kupce v Evropě se bude kvůli australské konkurenci snažit najít i Katar.
A jak bylo uvedeno, z Evropy se pravděpodobně stane významné centrum obchodu s LNG. Nahrávají jí k tomu její kapacity na opětovné zplyňování LNG, plynovody i skladovací možnosti. Největší potenciál má v tomto smyslu Španělsko, protože je blízko Kataru i Spojeným státům. Z Evropy se pro LNG stane „destinace poslední instance“ a bude to právě ten region, kde budou stanoveny ceny této komodity. Evropský trh s LNG bude sice stále mnohem menší než ten asijský, ale karty se budou rozdávat právě tady.
Zdroj: Reuters, Wikimedia
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Z Evropy se pravděpodobně stane energetická velmoc
- Informace týkající se oblastí: energetický specialista, energetické třídy budov, seznam organizací státu spadajících pod ministerstvo
- Zmrzne Evropa? Evropa aktuálně čelí jedné z nejhorších energetických krizí v historii. Rusko postupně omezuje dodávky plynu do dalších zemí
- Víkendář: Německo by se opět mělo stát vojenskou velmocí
- Předehnat Evropu: Česko chce být velmocí digitální ekonomiky
- Víkendář: Velmoci rozjely nové závody, Evropa se překvapivě drží
- Pimco: Střetává se stávající a nově vznikající velmoc, Evropa je zranitelná
- Stane se z nás globální lithiová velmoc? - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada