Rozbřesk: Průmyslová euforie na obou stranách Atlantiku a koruna zdolává nová maxima
Průmysl na obou stranách Atlantiku nezklamal. Jak evropský index nákupních manažerů (PMI), tak americký ISM za červen dopadl výborně, když dokonce překonal optimistické odhady trhu. V eurozóně se PMI dostal dokonce na více než šestileté maximum, především zásluhou pozitivního vývoje v Německu, Rakousku a Nizozemí. Dobrou zprávou je zlepšení i v zemích s tradičně slabšími ekonomickými fundamenty, a sice v Itálii a Francii.
Pozitivní PMI naznačuje kromě expanze průmyslu a tedy i solidního ekonomického výkonu ve druhém čtvrtletí především další dvě důležité tendence. Tou první je rostoucí zaměstnanost v tomto odvětví, která se podílí na zlepšování situace na evropském trhu práce. Druhou je zmírnění inflačních tlaků ve výrobě. Vraťme se ovšem nejprve k zaměstnanosti, respektive nezaměstnanosti v eurozóně. Průmysl sice už několik měsíců vykazuje solidní růst a ochota firem nabírat další zaměstnance rovněž sílí, nicméně na pozitivní trend na trhu práce v eurozóně to až tak optimisticky nevypadá.
Nezaměstnanost zůstává stále nad devíti procenty a navíc v posledním měsíci dokonce i v zemích vykazujících solidní PMI – tedy ve Francii a Itálii – mírně vzrostla. Průmysl samotný tak ani pod „tíhou“ nových objednávek problém vysoké nezaměstnanosti, zvláště pak v případě mladé generace, nejspíše nevyřeší. Slábnutí inflačních tendencí ve výrobě nejspíše příliš nepotěší ECB, která podle slov jejího šéfa (ne)naznačila blížící se konec kvantitativního uvolňování. Přesto v tomto případě asi není nutné zmírňování růstu cen či nákladů považovat za problém, protože jde nejspíše na vrub nižším cenám dovážených komodit.
Kromě solidních výsledků z eurozóny a USA nelze opomenout ani solidní výsledek PMI za ČR. Odráží se v něm jak silné exportní objednávky, tak rekordní zaměstnanost. Současně ovšem, jak už vyplývalo i z dalších průzkumů, tuzemské firmy čelí nedostatku volných kapacit a zaměstnanců, který se stává jednou z největších překážek pro pokračování další expanze průmyslu. Od průmyslu si i tak můžeme slibovat největší příspěvek k růstu HDP rovněž i zaměstnanosti. Díky ní si ČR stále drží pozici země s nejnižší nezaměstnaností v celé EU.
TRHY
CZK a dluhopisy
Česká koruna započala týden dalším posílením a dokonce se na chvíli podívala pod úroveň 26,10 EUR/CZK, aby vytvořila nové post-exitové maximum. Sice ve svém tažení k ještě silnějším úrovním dlouho nepokračovala, nicméně i tak se držela jen těsně nad 26,10 EUR/CZK. Na trhu stále doznívají závěry z posledního zasedání bankovní rady ČNB, která je zřejmě odhodlaná ke zvýšení úrokových sazeb a tedy i k rozšíření úrokového diferenciálu. Minimálně do příští středy nebude jasné, jak silné toto odhodlání vlastně může být, a tak se koruně může dále dařit. Na prolomení hranice 26,00 EUR/CZK to asi zatím stačit nebude.
Na českém dluhopisovém trhu se od konce týdne pohnuly výnosy mírně nahoru. Výnos pětiletého bondu se přehoupl do kladných čísel a stejně jako ten desetiletý přidal za poslední den zhruba 4 body. Spíše než domácí faktory mu v tomto směru pomohl pohyb německých výnosů.
EURUSD + zahraniční FX
Včera evropská měna na páru s dolarem odepisovala zhruba půl procenta na hodnoty okolo 1,1370 EUR/USD. Libra proti dolaru klesla o 0,7 procenta na hodnoty okolo 1,2938 GBP/USD. Ztrácela rovněž na páru s eurem, a sice o 0,2 procenta.
Dnes je v USA svátek a tak obchodování bude klidnější - tím spíše, že se bude čekat na zítřejší důležitá americká data (ADP report a ISM ve službách). Eurodolar nicméně musí být i tak ve střehu, neboť dnes promluví důležití centrální bankéři z ECB - Praet a Nowotny.
V regionu ztrácí zlotý, což může souviset jednak s globálním výprodejem dluhopisů a jednak se trh může obávat zítřejšího zasedání NBP, kde bude projednávána nová prognóza (jež viditelně sníží odhad pro inflaci na tento rok).
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Koruna, Švédská koruna SEK, kurzy měn
- Koruna, Norská koruna NOK, kurzy měn
- Kovy - průmyslové kovy, vývoj ceny kovů, suroviny
- Zlato - historický vývoj ceny Zlato po letech, minima, maxima, průměr. 1 oz - měna USD
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
- HUF, maďarský forint - převod měn na CZK, českou korunu
Benzín a nafta 24.12.2024
Natural 95 35.67 Kč | Nafta 34.86 Kč |
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory