Mají akcie amerických bank už to nejlepší za sebou?
Akcie dvou největších amerických bank JPMorgan Chase & Co. a Bank of America prošly minulou středu prudkou korekcí. Jejich vedení totiž informovalo, že příjmy z obchodování ve druhém čtvrtletí tohoto roku klesnou meziročně minimálně o 10 %. Oslabení akcií se nevyhnulo ani dalším bankám jako Goldman Sachs Group, Citigroup a Morgan Stanley, u nichž trading také představuje významný zdroj příjmů.
Investoři sice nečekali nějaký optimistický výhled, ale informace z vedení bank byla překvapivě temná. I přesto se však zdá, že reakce trhu byla přehnaná. Na pokles příjmů z tradingu ukazuje již nějaký čas menší objem nových emisí a celkově nižší objemy obchodování. Nyní je tento pokles v podstatě jistotou a situaci nezachrání ani vyšší zobchodované objemy na dluhopisovém trhu. Ty totiž generuje zejména segment vládních obligací, kde obchody nejsou tak ziskové jako v případě korporátních obligací.
Klíčovým tahounem příjmů z tradingu je volatilita a nepotřebujeme Sherlocka Holmese, abychom viděli, že index volatility klesl na nejnižší úrovně od počátku roku 2007. Druhé čtvrtletí tohoto roku bude navíc srovnáváno s druhým čtvrtletím roku 2016, kterému dominoval nečekaný výsledek hlasování o brexitu.
Já se ale stále domnívám, že i přes neuspokojivý vývoj v oblasti tradingu existuje několik důvodů, proč by si americké banky měly vést dobře. V první řadě nás čeká další růst sazeb. A řada bankéřů se začíná klonit k názoru, že uvolnění regulace finančního sektoru nemusí vyžadovat změnu zákona.
Například finanční ředitelka JPMorgan Marianne Lake minulý týden uvedla, že vzrostla pravděpodobnost uvolnění pravidel zátěžových testů, kterým jsou velké banky podrobovány a které ovlivňují jejich dividendovou politiku. Pokud by k tomu skutečně došlo, banky budou schopny svým akcionářům vracet více peněz na dividendách i odkupech. To by samo o sobě mělo v investorech budit nadšení, protože takový krok by se projevil i v návratnosti kapitálu.
Následující graf ukazuje dlouhodobý vývoj indexu volatility. Jak bylo zmíněno, jeho hodnoty se v poslední době pohybují na minimech naposledy zaznamenaných na počátku roku 2007. Jde o jeden z hlavních faktorů, který negativně ovlivňuje příjmy velkých bank z tradingu:
Autor: Gillian Tan
(Zdroj: Bloomberg Gadfly)
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?