Víkendář: Karty mezi USA a Evropou se rychle otočily
Když Donald Trump vyhrál prezidentské volby, Evropa se z pesimismu vyvolaném brexitem, terorismem, migrací a populismem přesunula přímo do hluboké deprese. O půl roku později se ale role prohodily. Americký prezident je nyní na návštěvě Evropy, je to ale Evropa jiná a změna nálady je skutečně dramatická.
Ke změnám politické nálady dochází hodně rychle a může k tomu opět dojít i v případě Evropy. Nyní ale tento kontinent spojovaný s politickou a ekonomickou stagnací budí pozitivní dojem. Německá ekonomika si vede dobře, ve Frankfurtu se staví mrakodrapy (žádný z nich nenese Trumpovo jméno). K tomu přidejme Madrid a Dublin. Tato města byla donedávna spojována s kolabujícím bankovním systémem a bublinami. Nyní se ale karty otočily, irská ekonomika minulý rok rostla dokonce o 5,2 %. Španělsko si užívá politického klidu a jeho ministr zahraničí Alfonso Dastis Quecedo věří, že předchozích tvrdých deset let zemi nakonec posílilo.
Dastis hovoří i o silnější evropské jednotě, kterou mohl vyvolat brexit. Ten podle něj ukázal, že evropské země mají skutečně společné cíle. Londýnu by se taková role asi nelíbila, ale zdá se, že ten se nyní utápí v politickém chaosu a pochybnostech. Podobné to bývalo v Paříži, ale Francie si nyní užívá ekonomického oživení a nálada v Paříži se celkově lepší. Značně k tomu přispělo zvolení Emmanuela Macrona francouzským prezidentem. Pokud se mu podaří změnit daňový systém a fungování trhu práce a bude schopen vyjít s Němci, mohl by dokonce měnit celou EU k lepšímu. Otazníků tu ale zůstává stále hodně.
V Evropě také tiká demografická bomba, tenze mezi severem a jihem nepolevují a Brusel stále trpí demokratickým deficitem. Jestliže však hovoříme o náladě, pak Trump (a britská premiérka Mayová) vypadají trochu menší než před časem. Evropa naopak nějak vyrostla, což by ještě nedávno bylo považováno za nemožné.
Juncker dohromady s prezidentem Evropské rady Donaldem Tuskem dokonce vytahují ještě jeden trik. Snaží se budit dojem, že 27 členských zemí, které v EU zůstanou po odchodu Velké Británie, se bude společně a usilovně snažit prosadit „evropský“ projekt. Tedy budování svobodné a sjednocené Evropy. Brexit a Trump tak byli sice dříve vnímáni jako tvrdá a možná až fatální rána liberálnímu řádu. Nakonec ovšem může dojít k tomu, že mu prospějí. A současná situace se dá vlastně shrnout jednoduše: Většina problémů, kterým nyní Západ čelí, se pro změnu nenachází na naší straně Atlantiku a dokonce ani Lamanšského průlivu.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory