Bezpečnost práce v administrativě – povinnosti pro každého
Problematika řešení BOZP (bezpečnost a zdraví při práci) a PO (požární ochrana) je díky tlaku ze strany orgánů EU, ale také kontrolních orgánů ČR, stále více sledovaným tématem pro všechny zaměstnavatele. Každý zaměstnavatel musí plnit povinnosti, které mu ukládá zákon 262/2006 Sb., zákoník práce a další předpisy a nařízení vlády a to bez rozdílu vykonávané činnosti.
Mezi ty nejzákladnější povinnosti v oblasti bezpečnosti práce patří vedení předepsané dokumentace, povinnost proškolení všech zaměstnanců v BOZP/PO a seznámení všech zaměstnanců s pracovními postupy spojenými s technickým zařízením, které zaměstnanec využívá při výkonu pracovní činnosti. Tato poněkud nesrozumitelná věta v sobě skrývá školení řidičů vozidel do 3,5 tuny.
Bezpečnost práce a ochrana zdraví při práci – BOZP
Cílem tohoto článku není „strašit“ zaměstnavatele pokutami nebo sankcemi. Chceme vám podat informace, co všechno máte splnit, abyste měli tuto problematiku v pořádku. Budete-li se držet následujícího výčtu, určitě nic nezkazíte:
- Školení BOZP – každý zaměstnanec je povinen při nástupu do zaměstnání absolvovat školení BOZP (případně i PO). Školení provádí odborně způsobilá osoba a to prezenční nebo elektronickou formou. O každém školení je zaměstnavatel povinen vést dokumentaci.
- Školení řidičů vozidel do 3,5 tuny – každý zaměstnanec využívající k výkonu svého zaměstnání jakékoli vozidlo je povinen absolvovat školení řidičů. Vedení dokumentace je stejné jako v případě školení BOZP.
- Zpracování dokumentace kategorizace práce – zákoník práce ukládá každému zaměstnavateli povinnost uvádět zaměstnancům do pracovní smlouvy kategorii práce, do které byl zařazen. Kategorizace podléhá přísným pravidlům podle druhu vykonávané činnosti.
- Interní dokumentace– zaměstnavatel by měl ve svém zájmu i v zájmu svých zaměstnanců zpracovat interní dokumentaci. Jedná se zejména o provozní předpisy (stroje, elektrická zařízení, zvedání břemen,…atd.), interní směrnice, pracovní řád a další.
- Bezpečnostní značení – každé pracoviště bez rozdílu je nutné vybavit bezpečnostním značením, lékárnou, označením únikových východů,…atd.
- Seznámení s riziky – v rámci školení BOZP probíhá seznámení s riziky na pracovišti. Rizika popisuje dokument, který musí zaměstnanec potvrdit svým podpisem při nástupu do zaměstnání.
- Lékařská prohlídka – ve chvíli nástupu do zaměstnání je zaměstnavatel povinen zajistit zaměstnanci prohlídku lékařem závodní zdravotní péče. Bližší podmínky stanovuje zákon 20/1966 Sb., o zdraví lidu, ve znění p.p.
- Přidělení osobních ochranných pomůcek (OOPP) – na základě vyhodnocení rizik v provozu je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnancům OOPP podle druhu vykonávané činnosti. O všech OOPP je povinen vést evidenci stanovenou zákoníkem práce.
- Revizní zprávy – elektrická, plynová, zdvihací a další zařízení musí být pravidelně podrobována zkouškám. O provedených revizích je zaměstnavatel povinen vést dokumentaci.
- Individuální dokumentace – podle druhu provozu je zaměstnavatel povinen vypracovat a udržovat v aktuálním stavu dokumentaci, provozní řád, směrnice,…atd.
Kdo může školit bezpečnost práce
Podle §9 zákona 309/2006 Sb., má zaměstnavatel možnost školit zaměstnance sám, pokud jejich počet nepřevyšuje 25 osob a školitel je k tomuto odborně způsobilý. Podle zákona ovšem známe pojem "odborná způsobilost" jen jako "osoba odborně způsobilá v prevenci rizik". Tedy odborně způsobilý je pouze ten, kdo vykoná certifikovanou zkoušku před komisí MPSV a získá platný certifikát.
V případě, že školitel má jen certifikát o vykonání školení BOZP, může nastat situace, kdy při vzniku pracovního úrazu, případném krácení plnění pojišťovnou a žaloby ze strany zaměstnance soud rozhodne ve prospěch zaměstnance. Důvodem k tomuto může být argument, že školitel neprovedl školení správně, protože k tomuto školení nebyl dostatečně odborně způsobilý.
Abyste se nedostali do popisované situace, je výhodnější využít služeb specialisovaných firem, které nabízejí školení bud prezenční nebo v poslední době elektronikou formou – tedy online na Internetu. Tato školení jsou v poslední době velmi oblíbená, protože nejen, že splňují všechny zákonem předepsané parametry, ale jsou levná a šetří čas zaměstnanců. Elektronické proškolení zaměstnance je otázkou desítek korun.
Požární ochrana - PO
Podle druhu vykonávané činnosti se stupně požární bezpečnosti dělí:
- Bez požárního nebezpečí
- Se zvýšeným požárním nebezpečím
- S vysokým požárním nebezpečím
Zaměstnavatel je povinen na základě zákona 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění p.p., provést začlenění provozu do správné kategorie. Zákon dále definuje povinnosti zaměstnavatele podle kategorie provozu.
- Dokument o začlenění provozu do kategorie – sepisuje zaměstnavatel sám nebo pomocí odborně způsobilé osoby v PO.
- Školení PO - školení požární ochrany provádí odborně způsobilá osoba a to prezenční nebo elektronickou formou. O každém školení je zaměstnavatel povinen vést dokumentaci. Školení probíhá odděleně pro vedoucí a ostatní zaměstnance v periodách stanovených zákonem.
- Povinná dokumentace PO – podle začlenění do kategorie má zaměstnavatel povinnost zpracovat dokumenty:
- posouzení požárního nebezpečí
- stanovení organizace zabezpečení požární ochrany
- požární řád
- požární poplachové směrnice
- požární evakuační plán
- dokumentace zdolávání požáru
- řád ohlašovny požárů
- tematický plán školení zaměstnanců
- tematický plán odborné přípravy preventivních požárních hlídek
- tematický plán odborné přípravy preventistů požární ochrany
- dokumentace o provedeném školení
- požární kniha
Pokuty, sankce, krácení plnění
Na začátku jsme sice psali, že vás nebudeme strašit. Když jste ale dočetli až sem, zasloužíte si celou pravdu. Stát všechny uvedené povinnosti nejen kontroluje ale pomocí dozorových orgánů i vymáhá jejich plnění. V případě neplnění vám z jejich strany hrozí pokuta až do výše 2 mil. korun. Daleko horší situace může nastat u prohraných soudních sporů v případě pracovního úrazu nebo při zkrácení či odmítnutí plnění pojišťovny u dopravních nehod.
Přitom vyškolení 20 zaměstnanců pořídíte kolem 2500 Kč/rok a předepsanou dokumentaci za dalších 5 000 Kč (jednorázově).
Jistě si již sami provedete srovnání obou předchozích odstavců.Jan Plecháč
Je specialistou na tvorbu e-learningových školení a programů, využívající k výuce elektronická média. Provozuje server se zákonnými školeními bepor.eu a je osobou odborně způsobilou pro bezpečnost práce a také požární ochranu.
Na trhu působí od roku 1991 kdy poskytovala prezenční školení zvláště v oblasti IT gramotnosti a vydávala odborné publikace s IT tématikou. V současné době provozuje server s e-learningovými školeními pro oblasti BOZP, PO a bezpečnost. Jejich služeb ročně využijí desetitisíce zaměstnanců z více jak 5000 společností.
Poslední zprávy z rubriky Slovo lektora:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Úřad práce - nabídky práce, úřady práce
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- § 52 paragraf 52 - Zákoník práce č. 262/2006 Sb.
- § 50 paragraf 50 - Zákoník práce č. 262/2006 Sb.
- Nabídky práce podle cz regionů
- Dohoda o provedení práce 2022
- Bezpečnost práce v administrativě – povinnosti pro každého
- Vyhláška Českého úřadu bezpečnosti práce, kterou se stanoví základní požadavky k zajištění bezpečnosti práce a technických zařízení č. 48/1982 Sb.
- ZÁKLADNÍ POVINNOSTI ZAMĚSTNANCŮ A VEDOUCÍCH ZAMĚSTNANCŮ VYPLÝVAJÍCÍ Z PRACOVNÍHO POMĚRU NEBO DOHOD O PRACÍCH KONANÝCH MIMO PRACOVNÍ POMĚR, JINÉ POVINNOSTI ZAMĚSTNANCŮ, ZVLÁŠTNÍ POVINNOSTI NĚKTERÝCH ZAMĚSTNANCŮ A VÝKON JINÉ VÝDĚLEČNÉ ČINNOSTI, HLAVA II - Zákoník práce č. 262/2006 Sb.
- ZÁKLADNÍ POVINNOSTI ZAMĚSTNANCŮ A VEDOUCÍCH ZAMĚSTNANCŮ VYPLÝVAJÍCÍ Z PRACOVNÍHO POMĚRU NEBO DOHOD O PRACÍCH KONANÝCH MIMO PRACOVNÍ POMĚR, JINÉ POVINNOSTI ZAMĚSTNANCŮ, ZVLÁŠTNÍ POVINNOSTI NĚKTERÝCH ZAMĚSTNANCŮ A VÝKON JINÉ VÝDĚLEČNÉ ČINNOSTI, HLAVA II - Zákoník práce č. 262/2006 Sb.
- ČOI: Každý čtvrtý stánek s vánočním zbožím porušil povinnosti
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky