USA a Čína už nejsou tahouny globálního optimismu, začínají naopak budit obavy
Globální ekonomika roste od počátku letošního roku tempem, které převyšuje předchozí trend. V posledních týdnech se ale začínají objevovat náznaky zpomalení. Podle našich modelů nyní dosahuje globální růst 4,1 %, což je asi půl procentního bodu pod tempem růstu dosahovaným před měsícem. Podobné výkyvy jsou běžné a nemusí jít o nic jiného než o přechodný jev. Na druhou stranu je zřejmé, že současný vývoj ovlivňuje situace v čínské ekonomice, která právem budí obavy. Současné zpomalování čínské ekonomické aktivity je pravděpodobně vyvoláno utaženějšími podmínkami na úvěrových trzích. Naštěstí je nyní toto hospodářství v lepším stavu než v letech 2013–2015 a je tudíž vůči podobným šokům odolnější.
Investoři se po amerických prezidentských volbách zaměřovali zejména na vývoj v USA. Tamní ekonomika je nyní vnímána jako hlavní indikátor průběhu globální reflace. Podle našich odhadů zrychloval její růst od září 2016 až do března 2017, kdy dosáhl 4 %. V dubnu podle nás došlo k oslabení růstu, ale jeho tempo se stále nachází na vysokých 3,2 %, což je znatelně nad trendem ve výši 2,1 %.
Ještě nelze říci, zda je o přechodný jev, naše modely prozatím naznačují, že v následujících měsících byl měl pokračovat návrat směrem k trendu. Pravděpodobnost, že americká ekonomika dosáhne i bez stimulace „únikové rychlosti“, nyní klesla, ale tato možnost stále existuje. Určité pochyby ohledně dalšího vývoje v USA nyní vyvažuje eurozóna. Podle odhadů její růst dosahuje asi 3 %, což je nejlepší výsledek za několik posledních let. Vyspělé ekonomiky jako celek nyní rostou asi o 2,7 %, trend se nachází na 1,7 %.
Jak bylo zmíněno, oživení čínské ekonomické aktivity v současnosti ztrácí na síle. Investoři se až donedávna domnívali, že tamní vláda nebude až do listopadového kongresu komunistické strany tolerovat odchylky od plánovaného růstu. Optimismus živil i vývoj v zahraničí, který naznačoval, že tentokrát bude čínská ekonomika odolnější vůči utahování finančních podmínek.
Tato víra byla sice pohodlná, ale nyní dostává kvůli slabším datům přicházejícím z ekonomiky trhliny. Zdá se také, že vláda se začíná více obávat toho, aby se úvěrová expanze nevymkla kontrole a tudíž se bude více snažit o ochlazení trhu. Tato změna ve vnímání vývoje v Číně pravděpodobně stojí i za současným poklesem cen komodit, které by jinak měly díky vývoji v globální ekonomice růst.
Následující obrázek ukazuje naše odhady aktuálního vývoje ekonomické aktivity v USA, eurozóně a Číně:
Čínská vláda se nyní pravděpodobně snaží zabránit rostoucímu zadlužení stínového bankovního sektoru a používá k tomu jak regulační nástroje, tak utahování likvidity. Na druhou stranu se snaží zabránit růstu systematického rizika v celém finančním sektoru. Zároveň by ráda omezila růst úvěrů, které si navzájem poskytují finanční instituce, ale nechce omezit nabídku úvěrů financujících reálnou ekonomickou expanzi.
V podobné pozici nejsou vláda a centrální banka poprvé. Jejich snaha pravděpodobně poněkud omezí růst globální ekonomické aktivity a reflační optimismus. V minulosti ale čínská vláda od utahování finančních podmínek upustila vždy, když tato politika začala doléhat na ekonomický růst. Její růstový cíl nyní dosahuje 6,5 % a to je pravděpodobně hlavní strategická kotva, které se bude držet.
Autor: investor a ekonom Gavyn Davies
(Zdroj: Financial Times, Fulcrum AM)
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Koronavirus Čína
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- USA a Čína už nejsou tahouny globálního optimismu, začínají naopak budit obavy
- MMF snížil svou prognózu globálního růstu v roce 2015 ze 4 na 3,8%, tahounem budou USA, Čína vcelku stabilní
- Výhrůžky USA-Čína budí obavy, evropské burzy asi otevřou poklesem
- Globální ekonomika zpomaluje, na vině není Čína, ale USA
- Investiční optimismus od Merrill Lynch zatím budí spíše obavy
- Čínský plán „Made in China 2025“ začíná budit velké obavy
- Globální dezinflace pokračuje, jádrové ceny ale stále budí obavy (Týdenní zpráva z finančního trhu)
- 13.h - Evropa mírně v plusu, čína budí naděje i obavy, BCPP následuje zahraniční vývoj, dolar oslabuje, ropa v plusu
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky