Víkendář: Rebel proti carovi nové ruské říše
Alexej Navalnyj je nejznámějším zástupcem ruské opozice. Před několika dny byl propuštěn z vězení, kam se dostal kvůli protestům, které se zvedly z důvodu vládní korupční kauzy. V rozhovoru pro Der Spiegel uvedl, že vězení, ve kterém pobýval, je „špinavým pokojem, kde se dá jen číst a spát“. Na cele s ním byli čtyři další lidé, žádný z nich tam ale nebyl kvůli politice, píše Der Spiegel. Takoví vězni jsou od sebe pečlivě odděleni. Všichni, se kterými se dostal do kontaktu, včetně policie, se ale zajímali o jednu věc: Jak to, že je ještě naživu.
„Nepřekvapilo mě, že na demonstrace přišlo tolik mladých lidí. Je mi jasné i to, že politický tlak, který je na ně vyvíjen na školách a univerzitách, má opačný efekt, než je zamýšleno. V Brjansku byli studenti varováni před tím, aby se protestů účastnili. Jejich setkání s ředitelem školy bylo ale nahráno a na internetu jej už viděly miliony lidí. Od devadesátých let nebylo v zemi podobné studentské hnutí, jaké existovalo ve východní či v západní Evropě. V Rusku k něčemu podobnému došlo naposledy za vlády cara,“ říká Navalnyj.
Významným faktorem, který podle aktivisty žene mladé lidi do ulic, je chudoba. Během posledních pěti let totiž došlo k poklesu životního standardu. „Lidé často říkají, že mě podporují jen ti, kteří vydělávají hodně peněz. Samozřejmě, že dobře vzdělaný člověk bude pravděpodobně podporovat mě a ne Putina. To ale automaticky neznamená, že ostatní jsou proti mně,“ tvrdí Navalnyj.
Současné demonstrace probíhají i na místech, kde se tak dříve nedělo. Jinak jsou si ale současné i předchozí protesty podobné. Sociální sítě, které se staly posledním nástrojem komunikace mezi opozicí a veřejností, jsou sledovány zejména mladšími lidmi a v tom určitý rozdíl je, poukazuje Navalnyj. Jeho film o údajném zbohatnutí Medveděva má na YouTube asi 18 milionů shlédnutí. Medveděv jej označuje za snůšku nesmyslů, nicméně podle aktivisty bude mít politické důsledky.
Volby 2018
Bude prezident Putin znovu kandidovat ve volbách v roce 2018? Na tuto otázku Navalnyj odpovídá, že „Putin chce být carem nové ruské říše, kterou buduje“. Podle jeho názoru je Putin touto myšlenkou skutečně posedlý. V roce 2013 bylo ve volbách moskevského starosty Navalnému umožněno kandidovat, protože „Kreml se domníval, že dostane jen 8 – 9 % hlasů“. Nakonec však získal 27 % hlasů a proto nyní v Kremlu převažuje názor, že Navalnému by neměla být umožněna kandidatura během voleb v příštím roce.
„Po 17 let vypadají volby v Rusku úplně stejně. Nikdo nekritizuje Putina, nikdo nepořádá skutečnou volební kampaň, celé se to odehraje potichu během pouhých dvou měsíců. Kreml zablokuje každou alternativu k Putinovi. On nechce žádného kandidáta, který by cestoval po celé zemi a nahlas hovořil o problémech Ruska,“ tvrdí aktivista.
„Rusko dává obrovské a nesmyslné částky na armádu a policii. U počtu policistů figurujeme na předních místech světových žebříčků. Jenže to samé platí, co se týče počtu vražd. Nikdo neví, co se s těmi penězi skutečně děje, téměř 30 % vládního rozpočtu je státním tajemstvím. Během vládních tendrů se každý rok rozkrade 1,5 bilionu rublů. Boj s korupcí by přinesl obrovské částky,“ říká Navalnyj. Dodává však, že není žádný způsob, jak současný režim změnit během několika měsíců. Jde totiž o „historický proces, který nelze přímo řídit“. Když srovnáme Rusko z roku 2012 a roku 2017, „zdá se, že jde o dvě rozdílné země.“ Nyní je tam totiž na tisíc politických vězňů, každý týden probíhají politické procesy, lidé jdou do vězení za to, že se jim něco líbilo na internetu.
Podle aktivisty by se Rusko mělo stát členem mezinárodní koalice, která se snaží vyřešit konflikt v Sýrii. „Je absurdní, že intervenujeme na straně šíitů, když téměř všichni ruští muslimové jsou sunnité. Putin nám vytváří velký problém, když se snaží pomáhat Assadovi.“ Navalnyj se po amerických prezidentských volbách vyjádřil, že mezi Trumpem a Putinem nebude existovat žádné přátelství, protože rozdíly mezi oběma systémy jsou příliš velké. Putin navíc potřebuje nějakého nepřítele, protože se situuje do role vůdce protiamerického a protievropského světa. Potřebuje tak vytvářet skandály a konflikty a ne si na Západě hledat přátele, míní Navalnyj.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Rusko - zprávy a komentáře k Rusku
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
?