Research (Česká spořitelna)
Investice  |  20.04.2017 10:06:27

Felix Holzmann kontra Donald Trump - volný obchod a přizpůsobování

Když už jsme u IMF: tato slovutná instituce se spojila s dalšími dvěma, konkrétně se Světovou obchodní organizací a svou sesterskou Světovou bankou, a společně před týdnem vydaly zajímavou studii, a to opět na téma výhod ze zahraničního obchodu.

Teze, že volný obchod na mezinárodní úrovni je prospěšný, je k nalezení v každé standardní učebnici ekonomie.1 Kouzlo svobodné obchodní směny vychází z principů dělby práce a komparativních výhod. Většina zemí toto dobře ví, jak naznačuje boom mezinárodních obchodních dohod zejména v posledních desetiletích (viz první graf na následující straně).

Zmíněná studie IMF+WB+WTO je zajímavá tím, že zdůrazňuje následující úvahu, která se zdaleka tak často neobjevuje, i když je taky vcelku logická: po akci A v podobě umožnění volného obchodu musí přijít akce B v podobě podpory takzvaného přizpůsobení. Z volného obchodu totiž často jedni získávají, ale druzí ztrácejí. Jako když Felix Holzmann ve slavné scénce snědl celé kuře, ale svému kumpánovi tvrdí, že v průměru snědli každý půlku.

A tak je třeba různými veřejnými politikami napomáhat tomu, aby se co nejlépe „přizpůsobila“ ekonomika jako celek, tj. aby ti druzí ztráceli co nejméně a co nejkratší dobu. Proč je to třeba? Protože jinak po akci A hrozí nebezpečný růst nerovnosti a sociálního napětí (jehož aktuálním projevem je například volba Trumpa v USA a v minulosti řekněme stávky horníků v severní Anglii koncem 70. let).

Otázka samozřejmě je, jak má ono přizpůsobení vypadat. Rychlé a jednoduché je například přerozdělit přínosy z akce A fiskálním násilím, tedy skrze vyšší zdanění a transfery (další možnost, fyzické násilí v podobě rabování nebo revolucí, pomiňme, i když je z historie známe také).

Tržně orientovaný ekonom by ovšem řekl (a říkají to i IMF+WB+WTO), že nejlepším řešením je odstranit zbývající neefektivnosti, které brání rozšíření výhod z akce A do celé ekonomiky. Patří sem zejména podpora pružného trhu práce, tedy posilování mobility propuštěných pracovníků na nová místa v jiných regionech a oborech (rekvalifikace, rozvoj efektivní dopravní sítě usnadňující dojíždění za novou prací atd.). Zkrátka i sebelepší hospodářskopolitické opatření může dopadnout špatně, pokud uvažujeme jen v holzmannovských průměrech a nedomyslíme a neřešíme jeho dopady na různé části společnosti.

Michal Skořepa








Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688