Evropské akcie pokračovaly v růstu. Trhy sledují Francii
Západoevropské akcie se opět blýskaly spolu s ekonomickými daty, avšak americký trh stagnoval. Po ukončení devizových intervencí Českou národní bankou (ČNB) koruna posílila zhruba o 1,6 % k hranici 26,60 za euro a výnosy vládních dluhopisů vzrostly.
Příležitosti pro další týdny:
- V průzkumech ohledně prezidentských voleb ve Francii jasně vede Emmanuel Macron (preference 63 %). Mezi favority se dostává krajně levicový Melenchon, zatímco preference Marie Le Pen klesly po poslední prezidentské debatě k 25 procentům.
- Koruna by na základě své fundamentální hodnoty měla po ukončení intervencí v nejbližší době posilovat. V případě přílišného posílení je ČNB připravena měnu stabilizovat.
Hrozby pro další týdny:
- Je otázkou, jestli po březnovém neúspěchu se zrušením ObamaCare dokáže Donald Trump prosazovat své další předvolební sliby. Nejbližší jednání Kongresu má být o navrhované daňové reformě s vysokým dopadem na americké mezinárodní firmy, přičemž výsledek tohoto jednání zcela určitě trhy zahýbe.
Graf: Pravděpodobnost výhry kandidátů na prezidenta Francie
v prvním kole
Zdroj: The Economist
Cena ropy se v březnu vydala vzhůru, když se odrazila od hladiny 47 USD/barel a překonala hranici 51 USD. Podpořila je vysoká šance dohody o prodloužení stropu na produkci ropy i do druhé poloviny roku 2017. Druhým katalyzátorem je výpadek 250 tisíc barelů denně z Libye, kde ozbrojení protestanti blokují ropná pole. Růst cen ropy měl pozitivní dopad zejména na akcie firem v ropném sektoru.
Čekání na kroky Donalda Trumpa a na zvýšení úroků Fedu drželo americké akcie na stabilních, ale vysokých, úrovních. Neúspěch zdravotnické reformy v Kongresu způsobil jen dočasný pokles a hlavní americký index zakončil březen beze změny.
Rally evropských akcií
Evropské akcie pokračovaly díky dobrým datům z ekonomiky v rally. Hlavní evropský index si díky ziskům na všech velkých burzách připsal 2,9 %. Střední Evropu (+1 %) tentokrát nepodpořilo Polsko (-0,7 %), zatímco Česká republika ano (+2,9 %). Maďarsko pokračovalo v poklesu (-1,3 %).
Ceny vládních dluhopisů USA zůstala prakticky beze změny, zatímco německé klesly. Výnosy českých vládních dluhopisů se koncem března také mírně snížily, po ukončení intervencí reagovaly růstem. Evropu ovlivnil růst inflace a obavy z reakce centrálních bank. V eurozóně se nálada trhu zkorigovala díky zklidňujícím výrokům ECB, která odmítla spekulace o zvýšení úroků, a díky nižší inflaci za březen.
Na českém trhu dominovalo očekávání brzkého uvolnění koruny, k němuž došlo 6. dubna. Koruna poté posílila zhruba o 1,6 % k 26,60 za euro. Výnosy vládních dluhopisů vzrostly, zejména u kratších splatností.
Patrik Hudec
Má více než desetileté zkušenosti na kapitálových trzích a v současnosti je zodpovědný za oddělení portfolio managementu investičních fondů v Generali Investments CEE. Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, program matematika – obor finanční a pojistná matematika. Je držitelem makléřské licence a Bloomberg Product Certification: Fixed Income a Equities. Kariéru zahájil v roce 2004 ve finanční skupině PPF a investiční fondy spravuje od roku 2008.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?