Hrozba robotů je přehnaná, levné práce je příliš mnoho
Lidé se obávají, že jim roboti budou brát pracovní místa. Za rohem například parkují samořídící auta, Google pracuje s chytrými algoritmy, které nabízejí okamžitý překlad s pozoruhodnou kvalitou. V ekonomice to ale stále nevypadá, že by probíhal nějaký boom tažený technologickým pokrokem. Na konci devadesátých let byl optimismus cítit na každém kroku. Ve stejnou dobu probíhal prudký růst mezd a produktivity. Nyní se nacházíme v naprosto rozdílné situaci. Dobře to ukazují čísla ze zemí jako USA či Velká Británie. Zaměstnanost se sice postupně zvyšuje, ovšem růst mezd se nachází kriticky nízko. A to samé platí i o produktivitě.
Mnoho lidí na základě současné situace dochází k závěru, že hrozba ze strany robotů se nesmyslně přehání. Podle nich jde o fantazii šílenců ze Silicon Valley. Nebo o snahu odlákat pozornost od skutečných problémů, které mají zaměstnanci. Tedy například od problémů v mezinárodním obchodu či od přílišné síly velkých korporací. Obecně řečeno, problémem podle této teorie není příliš mnoho nových technologií, ale jejich nedostatek.
Podle tohoto názoru platí, že pokud by probíhala robotická revoluce, produktivita by se prudce zvyšovala a stejně tak investice. V tuto chvíli by šlo o příjemný problém, ovšem takovému my nečelíme a řešíme hrozbu, která neexistuje. Poukazuje na to i Paul Krugman, který na svém blogu píše: „Je zajímavé, jak se na jednu stranu obáváme, že nám roboti vezmou pracovní místa, a na druhou stranu si stěžujeme na nízké tempo růstu produktivity.“
Dnes leží náklad práce relativně nízko, jeho dlouhodobý růst byl v USA a řadě dalších zemí minimální. Je sice pravdou, že náklady spojené s využitím počítačů a dat dokonce klesaly a tudíž bychom stále měli mít motivaci k nahrazování lidí počítači. Jenže klíčové nejsou náklady spojené s počítači, ale náklady nehmotného kapitálu. Tedy kapitálu, který je třeba na vývoj nových způsobů produkce, které nahradí lidskou práci technologiemi. Tento náklad se nachází vysoko, ceny lidské práce leží nízko a firmy tak nemají velkou motivaci k jejímu nahrazování.
Když James Watt sestrojil parní pohon, nedošlo k jeho rozšíření tím, že by si všichni najednou řekli: „Toto je jednoznačně nejlepší technologie, budeme ji používat.“ Nejdříve se zkoušel tam, kde firmy čelily vysokým nákladům práce a měly k dispozici levnou energii. Během času došlo díky těmto experimentům ke zdokonalení parní technologie a hromadilo se know-how. Nakonec byla tato technologie tak dobrá, že došlo k jejímu masovému využití.
V současné době se ekonomika snaží absorbovat poměrně hodně lidí, kteří se ucházejí o zaměstnání, ale nemají žádné speciální dovednosti. To vytváří negativní tlak na mzdy a tento nadbytek práce snižuje motivaci k investicím do technologií, které by práci nahrazovaly. Následně stagnuje produktivita a nedochází ani k rozvoji zmíněného nehmotného kapitálu.
Autor: Ryan Avent, editor časopisu The Economist
(Zdroj: Medium.com)
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Úřad práce - nabídky práce, úřady práce
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- § 52 paragraf 52 - Zákoník práce č. 262/2006 Sb.
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Nabídky práce podle cz regionů
- Dohoda o provedení práce 2022
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Hrozba robotů je přehnaná, levné práce je příliš mnoho
- Růstové akcie, které jsou příliš levné na to, abyste je ignorovali
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory