Víkendář: Po Brexitu přichází Nexit?
Až půjdou Holanďané patnáctého března k volbám, eurofilové budou jejich výsledky sledovat se zatajeným dechem. Nepřijde po Brexitu ještě nizozemský Nexit? Podle průzkumů veřejného mínění by euroskeptik Geert Wilders mohl ve volbách skutečně zvítězit, ale to ještě neznamená, že Nizozemci budou skutečně následovat Brity. Existuje pět hlavních důvodů, proč by se zastánci EU neměli Nexitu obávat, ale také dva, proč by měli.
Za prvé, většina nizozemských politických stran podporuje EU. Po hlasování o brexitu nizozemský premiér Mark Rutte prohlásil, že podobné referendum by v Nizozemí bylo „naprosto nezodpovědné“ a většina parlamentních stran s ním souhlasila. V tuto chvíli se za referendum staví jen několik politických stran (mezi ně patří Wildersova Strana pro svobodu). Nečeká se však, že by některá z nich získala ve volbách většinovou podporu a koaliční vláda by odchod z EU pravděpodobně neprosazovala.
Za třetí, Holanďané mají rádi svá eura. Nizozemí je totiž na rozdíl od Velké Británie členskou zemí eurozóny a zdá se, že nikdo nemá zájem o návrat k vlastní měně. Podle nedávného průzkumu veřejného mínění chce 78 % obyvatel zachovat v zemi euro.
Za čtvrté, Holanďané na jednu stranu prosazují snížení pravomocí Bruselu, stále více z nich ale pracuje na vrcholných postech v Unii.
Za páté, nizozemská ústava závazné referendum o odchodu z EU neumožňuje a Koen van der Krieken z Tilburg University tvrdí, že těžké by bylo i prosazení referenda nezávazného.
Výše uvedené pravděpodobně potěší všechny eurofily, ale jak bylo zmíněno, je nutno dodat ještě dvě věci: Zákony o referendu je možné změnit a ty současné mohou být nahrazeny novými v rámci nové legislativy, která se už nachází v procesu schvalování, na schválení by bylo třeba dvoutřetinové většiny obou komor parlamentu. Van der Krieken nicméně tvrdí, že tato změna není pravděpodobná a politické strany, které ji dříve prosazovaly, změnily svůj názor.
V Nizozemí také znatelně roste skepse a projevilo se to zejména po řecké krizi. Po brexitu a vítězství Donalda Trumpa se rovněž hlasitěji ozývají hlasy populistů. Po hlasování o brexitu podporovalo nexit podle průzkumů veřejného mínění 43 % obyvatel. Významným faktorem při hlasování o nexitu by pak byla podle odborníků volební účast. Nizozemská společnost je totiž značně rozdělená a rozdíly v názorech závisí do značné míry na vzdělání a příjmech jednotlivých skupin obyvatel. V případě, že by k referendu došlo, očekává se, že lidé s nižším vzděláním a příjmy by měli vyšší volební účast a nexit se pak vyloučit nedá.
Autor: Cynthia Kroetová
(Zdroj: Politico)
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI