Gatesovo pomýlené zdanění robotů a kapitalistická revoluce
Bill Gates se domnívá, že za roboty by se měla platit daň z příjmů, která by vyrovnávala jejich možný negativní vliv na pracovní místa pro lidi. Gates před několika dny uvedl pro Quartz následující: „Je skutečně špatné, pokud mají lidé z inovací spíše strach, než aby pro ně byli nadšeni. Strach jim zabrání, aby z inovací dostali to nejlepší. Daně jsou určitě lepším řešením tohoto problému, než kdybychom využívali nějakých zákazů.“ Jenže dává Gatesův návrh vůbec smysl?
Obecně se předpokládá, že firmy investují, aby zvýšily produktivitu a svou ziskovost. Stroje pak dělají práci, kterou by jinak vykonávali zaměstnanci, celková produkce roste a my všichni bohatneme. Ať už je tento předpoklad správný, nebo ne, je zřejmé, že motivací firem je vyšší ziskovost. Pokud jsou investice do strojů (včetně jejich údržby a nákladů na energii) ve srovnání se mzdami příliš vysoké, nevyplatí se. Pokud se vyplatí, společnost je provede a zvýší své zisky. A ty jsou pak zdaněny. To, po čem volá Gates, pak není ve skutečnosti nic jiného než vyšší zdanění korporátních zisků.
Jak ale všichni víme, firmy nejsou z placení daní moc nadšeny. Naopak tvrdí, že vysoké zdanění poškozuje konkurenceschopnost a vytváření pracovních míst. A některé firmy tvrdí i to, že vyšší zdanění odrazuje od investic. Podle této logiky by korporace měly své zisky namísto zdanění vracet akcionářům, nebo reinvestovat a tím mimo jiné zvyšovat počet pracovních míst. Je podivné, že Gates na podobné argumenty zapomíná. Propadá antropomorfismu, když části kapitálových investic přisuzuje lidské rysy. Jestliže jsou ale obyčejné investice do výrobních strojů pozitivní a zvyšují naše bohatství, proč by to nemělo platit u robotů nebo umělé inteligence? Buď je pro naši prosperitu pozitivní obojí, nebo ani jedno. Buď nějaká investice zvyšuje produktivitu, nebo ne. A mimochodem, jak bychom vlastně pro daňové účely definovali robota?
Je ale vůbec reálné, že by roboti mohli v širokém měřítku nahrazovat lidi? Obavy z toho jsou pochopitelné, protože roboti nepotřebují volný čas ani drahé domy. Nezajímá je kultura, neonemocní a nikdy neprotestují. Nepotřebují odpočinek a mají dovednosti, které lidé postrádají. Jsou například schopni provádět složité kalkulace či zpracovat obrovské objemy dat. Jenže takový pohled je příliš úzký a roboti mají také řadu nevýhod.
Ke své činnosti potřebují roboti mnohem více energie než lidé. Nejsou schopni takové kreativity a flexibility jako my. Jsou vyrobeni z drahých materiálů (lidé jsou naopak „vyrobeni“ hlavně z uhlíku, vodíku a kyslíku, tedy prvků, kterých je všude dost). Roboti nejsou schopni čelit paradoxům, nemohou jít za hranice svého programu a nejsou schopni sami sebe udržovat v neustálém chodu. Hrozí u nich větší riziko zastarání a jejich produkční věk je pravděpodobně kratší než u lidí. A nakonec se roboti mohou vzbouřit a provést revoluci či požadovat své práva. Pokud by je získali, vracíme se v celém problému do bodu nula. Je k tomu všemu opravdu třeba ještě zavádět zdanění robotů?
Autor: Izabella Kaminska
(Zdroj: FTAlphaville)
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Daně a daňová přiznání - informace, termíny, formuláře
Více zpráv k tématu Daně
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna