Hampl proti zvláštnímu zdanění bank: Neopakujme chyby jiných
Česká republika je konzistentně a mnoho let proti těmto daním. Neopakujme hospodářské chyby jiných, sami jich děláme dost. Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl tato slova použil v prezentaci na adresu zvláštní daně pro banky.
„Pokud chceme, aby něčeho bylo méně, pak to zdaňme. Chceme přitom ale vesměs, aby tady cizího kapitálu zůstávalo více a více jej přicházelo. K tomu levies nemotivují,“ píše dále Hampl. A nabízí opačný scénář: jak to udělat, aby se kapitál v ČR naopak cílil lépe? „Snížená daň na reinvestovaný zisk a podobně.“
Hampl připomíná, že sektorové daně na banky byly zaváděny především v letech 2010 až 2012 a po roce 2013 je jejich zavádění v Evropě již výjimečné. Naopak, některé státy jako například Finsko je ruší. Také sazba daně se od roku 2012 převážně snižuje. „Velkou výjimkou je Polsko, které daň nově zavedlo v roce 2016,“ poznamenává Hampl.
Ve své prezentaci Hampl také odkazuje na studie, které proti mimořádnému zdanění bank hovoří. Kogler (2016) dle Hampla ukazuje, že banky v zemích EU přesouvají náklady těchto daní na zákazníky. Totéž dle něj ukazují Capelle-Blancard a Havrylchyk (2013) na datech z Maďarska. Nejvíce postiženi jsou zákazníci s nízkou poptávkovou elasticitou, tedy spíše chudší domácnosti. Podle Buch a kol. (2016) pak podle Hampla byly výnosy daní v Německu nižší, než se čekalo, a došlo ke snížení objemu úvěrů. Devereux a kol. (2015) pak ukazují, že banky v reakci na zdanění cizích zdrojů zvyšují podíl vlastního kapitálu, ale za cenu zvýšení rizikovosti aktiv. A konečně: podle Capelle-Blanchard (2014) nevede FTT ke snížení volatility, ale pouze ke snížení objemu obchodů.
Téma mimořádného zdanění bank zvedla v rámci předvolební kampaně ČSSD. Strana v polovině února navrhla ve svém volebním programu zavedení zvláštní bankovní daně. Návrh počítá se zavedením čtyř sazeb podle výše aktiv bank. Nejvyšší sazba 0,3 procenta by byla pro banky s aktivy nad 300 miliard korun, nejnižší 0,05 procenta pro banky s aktivy do 50 miliard korun.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Daně a daňová přiznání - informace, termíny, formuláře
Více zpráv k tématu Daně
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Okénko finanční rady
Pavla Berdár, Delta Green
Spotový tarif se výrazně vyplatí pouze tomu, kdo má akumulační kapacitu, říká Honza
Iva Grácová, Bezvafinance
Nejlepší aplikace na správu financí v roce 2025: Získejte kontrolu nad svými penězi
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku