Opravdu bohatí investoři akcím pořád moc nevěří
Přestože nedávná rally na amerických akciových trzích by mohla naznačovat něco jiného, bohatí investoři akciím až tolik nefandí. Důvodem jsou obavy z politických dopadů vlády prezidenta Donalda Trumpa, ale také nervozita z průběhu brexitu. Tvrdí to Christian Nolting, investiční ředitel divize správy majetku v německé bankovní jedničce Deutsche Bank. Peníze nyní investoři nechávají v dluhopisech nebo volí okrajovější cíle. Měny jsou v současnosti jednou z nejdůležitějších tříd aktiv, říká také Nolting.
Jak zaznělo již mnohokrát, finanční trhy loni zavrávoraly, když si Britové v červnovém referendu vybrali budoucnost mimo Evropskou unii. Vzpamatovat se musely i po listopadovém zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Nejistota pryč zatím ani zdaleka není. Schyluje se k volbám v Nizozemsku, Francii a Německu a kandidatury populistických lídrů vyvolávají obavy , že Evropská unie by se nakonec mohla rozpadnout.
„Lidé jsou stále opatrní; poptávka po dluhopisech tu je stále a lidé nejsou připraveni na to vstoupit do rizikovějšího akciového prostředí,“ řekl Podle Bloombergu Nolting.
To je patrné i při pohledu na strategii Deutsche Asset Management. Ta snížila evropský holding v multi asset fondech, které mohou nabízet různé třídy aktiv, na rekordní minima –kvůli tomu, jak by vysoce nejisté evropské volby mohly dolehnout na trhy.
Oproti tomu masivní přesun z dluhopisů do akcii jeho společnost nepředpokládá. „Akcie pořád představují jiný rizikový profil,“ a nejsou levné, upozornil také v rozhovoru s Bloombergem Nolting.
Velká rotace
Právě otázka, zda je možné čekat hromadné „přestoupení“ z dluhopisů do akcií (koncept označovaný jako tzv. velká rotace), rozděluje experty, kteří sledují dění na trzích. Podle některých názorů jde o proces, který potrvá roky. Analytici Citigroup a Goldman Sachs přitom pochybují, zda je takovýto trend udržitelný, nebo dokonce zda vůbec existuje.
Nolting z Deutsche očekává, že Trumpova správa bude pravděpodobně prosazovat větší fiskální výdaje a snížení firemní daně, takže korporátní dluh bude vzhledem k redukovanější šanci recese v nadcházejících třech letech pravděpodobně atraktivnější.
Pokud jde o švýcarského konkurenta Credit Suisse, klienti v tamní divizi správy majetku drželi ke konci loňského roku větší objemy na účtech a uvažovali, jak se ochránit před propadem na světových trzích. Strategie „downside protection“, kterou přitom zmiňoval generální ředitel švýcarské bankovní skupiny Credit Suisse Tidjane Thiam, spočívá v použití opcí nebo stop-loss příkazů.
„Podobně jako mnoho lidí se i já obávám, že teď panuje moc velký klid a některé nejistoty se možná podceňují, především ty politické, a jak se k některým těmto momentům přibližujeme, pravděpodobně uvidíme výkyvy ve volatilitě,“ uvedl tento týden v televizi Bloomberg Thiam.
Zdroj: BBG
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory