Dožije se Evropská unie roku 2020?
Dění na starém kontinentu bude v letošním roce ovlivňovat několik důležitých volebních klání. O co se hraje a kdo může v Evropě vyvolat největší zemětřesení od konce druhé světové války?
Nizozemsko: parlamentní volby (březen 2017)
V březnu se k volebním urnám vydají Holanďané, kteří budou rozhodovat o novém složení Sněmovny reprezentantů. Favoritem volebního klání je krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV), v jejímž čele stojí Geert Wilders. V případě, že volby vyhraje, plánuje tento politik vypsat referendum o členství země v Evropské unii.
"Blahopřeji britským občanům k vítězství nad politickou elitou v Londýně i v Bruselu. Myslím, že můžeme udělat totéž," prohlásil loni Wilders v reakci na překvapivé rozhodnutí Britů odejít z EU. "(Pro EU) už neexistuje žádná budoucnost."
Francie: prezidentské volby (duben-květen 2017)
Francii čekají v dubnu (a v případě druhého kola i v květnu) prezidentské volby. I v tomto případě bude ve hře hodně. Nacionalistka Marine Le Penová, která by Elysejský palác mohla získat, opakovaně prohlašuje, že pokud Brusel neustoupí od svého diktátu, pokusí se i ona zemi vyvést z EU. "Buď se mi podaří zajistit návrat čtyř suverenit (územní, ekonomické, monetární a legislativní - pozn. red.), nebo budu Francouzům radit, aby EU opustili," prohlásila mimo jiné.
A nemuselo by zůstat jen u EU, Le Penová není nakloněna ani Severoatlantické alianci (NATO). Průzkumy veřejného mínění naznačují, že se o prezidentské křeslo s Le Penovou popere bývalý francouzský premiér François Fillon.
Německo: parlamentní volby (září 2017)
Na září jsou naplánované parlamentní volby v Německu. Pozornost na sebe strhává hlavně Angela Merkelová, která se chystá obhajovat post spolkové kancléřky. Uprchlická krize sice koalici CDU/CSU pár procentních bodů v předvolebních průzkumech vzala, i tak si ale Merkelová udržuje značný náskok před Sociálnědemokratickou stranou Německa (SPD).
Překvapit by nicméně mohla umírněně euroskeptická Alternativa pro Německo (AfD), jejíž členové nespokojení s dotováním Řecka naznačují, že euro není nezbytnou podmínkou dalšího fungování Evropské unie.
<br>
Investorský magazín: Jak se vyhnout největším investorským chybám?
Od investování hodně lidí odrazují obavy z toho, kolik chyb se při něm dá udělat. V aktuálním dílu Investorského magazínu vám poradíme, jak se vyhnout základním investorským přehmatům. Také se podíváme na to, jak může růst úrokových sazeb zatřást s cenami akcií, a přiblížíme vám, jak se obchoduje s jednou z letošních nejlepších investic, s bitcoinem. Nechybí ani výhled na předvánoční obchodní týden.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory