Authers o největším loňském překvapení a investicích v roce 2017
John Authers, který se ve Financial Times zaměřuje na investice a finanční trhy, se domnívá, že zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem nebylo pro trhy tak velkým překvapením jako výsledek hlasování o brexitu. Největším překvapením ale byla rychlost, s jakou se trhy rozhodly, že nový americký prezident přinese americké ekonomice rychlejší růst. Nyní už je měsíc po volbách a investoři začínají trochu pochybovat, ale zatím skutečně pouze trochu.
Stephanie Flandersová z JPMorgan v rozhovoru s Authersem uvedla, že hlavní otázkou je dopad plánovaného snížení daní a zvýšení vládních výdajů na potenciální růst americké ekonomiky. Je totiž možné, že se promítnou pouze do krátkodobého cyklického vývoje. Authers k tomu ovšem dodal, že snížení daní je z hlediska akciového trhu krátkodobě bezpochyby pozitivní. Zatím ale stále není jisté, k jakým konkrétním změnám dojde, a tudíž nejde jednoduše říci, kterých sektorů a akcií se budou týkat nejvíce. Radí také opatrnost ohledně plánovaných investic do infrastruktury: „Republikáni podobné kroky blokovali prezidentu Obamovi po celé roky a pokud by je nyní schválili Trumpovi, bylo by to příliš velké pokrytectví. Není mi tak vůbec jasné, jak by takový plán mohl být schválen.“
Flandersová tvrdí, že výnosové křivky se budou v roce 2017 napřimovat. Důvodem je zejména konec obav z globální deflace, a to dokonce i v zemích, které stále potřebují velkou podporu ze strany monetární politiky. Tedy hlavně v eurozóně a v Japonsku. Navíc i tyto země zjistily, že snahy o snižování dlouhodobých sazeb mohou být od určité chvíle kontraproduktivní. Podle Autherse to ukázal vývoj v Japonsku, když trhy reagovaly negativně na rozhodnutí BoJ posunout sazby do záporu. Podle něj může tato reakce na negativní sazby být dokonce nejvýznamnější událostí na trzích, ke které v minulém roce došlo. Dlouhodobě je podle jeho názoru určitě významnější než výsledek voleb v USA či hlasování o brexitu.
„Americký bankovní sektor si po volbách připsal asi 15 %, je ale zajímavé, že někteří bankéři s obratem v oblasti regulace nesouhlasí. Podle mého mínění jsou naděje na razantní deregulaci velmi přehnané. Ano, výnosové křivky se napřimují a banky z toho budou těžit. Ale domnívám se, že akcie bank nyní těží z příliš velkého optimismu,“ říká Authers. Flandersová k tomu dodává, že „pokud Trumpova reflace přinese další období, během kterého si Wall Street povede lépe než běžní lidé, určitě to neutiší populistické síly, které Trumpa dostaly k moci“.
Authers poukazuje na to, že běžní lidé by těžili ze silnější mzdové inflace, její dopad na Wall Street by ovšem byl negativní. „Jsem dost starý na to, abych pamatoval inflaci převyšující 20 %. K tomu nyní nedojde, ale lidé si myslí, že příliš vysoká je i inflace nad 2 %. My bychom se přitom poměrně rychle mohli dostat do situace, kdy inflace bude na 3 – 4 %. Pro investory by to mohlo představovat zajímavé příležitosti,“ říká Authers.
Flandersová se domnívá, že největším nebezpečím pro rozvíjející se trhy je nyní recese v USA či další posilování dolaru, které by negativně dolehlo na komoditní trhy. Druhá možnost je podle ní pravděpodobnější, ovšem nyní došlo k dramatickému snížení deficitů běžných účtů rozvíjejících se ekonomik, a to zejména u takzvané „zranitelné pětky (Indie, Indonésie, Jižní Afriky, Brazílie a Turecka). Rozvíjející se trhy zároveň zůstávají „atraktivně oceněnými aktivy“ a namístě je podle investorky „opatrný optimismus“. Podle svých slov by je určitě „neodepisovala kvůli Trumpovi“.
(Zdroj: Financial Times)
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada