Kurzy měn: Kurz společné evropské měny se včera proti americkému dolaru pohyboval v mírně rostoucím trendu.
Ranní zpráva
Investiční bankovnictví KB
Datum : 4.4.2002    Kurz USD/EUR
    Kurz společné evropské měny se včera proti americkému dolaru pohyboval v mírně rostoucím trendu. Z ranních kotací těsně pod 0,8790 se kurz v průběhu amerického obchodování vyšplhal k 0,8810. Závěr obchodování kurz zastihl na 0,8803. Nevýrazný trend vyplýval z toho, že na trhu proti sobě působily protisměrné faktory, které se vzájemně kompenzovaly.
    Ve prospěch eura včera hrálo zveřejnění rostoucích sentiment indikátorů. Indikátor hospodářského sentimentu se v březnu vyšplhal na 99,5 z únorových 99,2, indikátor podnikatelského sentimentu zaznamenal zlepšení z -14 na -11. Míra nezaměstnanosti v únoru stagnovala na lednových 8,4%.
    Na druhé straně proti americkému dolaru stále stojí obavy z možné eskalace konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. Americké měně tak včera nepomohla ani lepší než očekávaná data indexu ISM ze sektoru služeb. Ve srovnání s únorovými 58,7 došlo sice v březnu k mírnému snížení na 57,3, trh však očekával mnohem výraznější korekci. Index se tak již druhý měsíc drží bezpečně v pásmu expanze sektoru služeb.
    Z dnes zveřejňovaných evropských dat může být zajímavý výsledek lednové průmyslové výroby a lednové maloobchodní tržby. Ze Spojených států přijde pravidelný týdenní report Jobless Claims. Nepředpokládáme však, že by kurz na tato data nějak výrazně reagoval. Mnohem důležitější bude zítřejší zveřejnění březnových indikátorů z amerického trhu práce.
    Kurz CZK/EUR
    Česká měna ani včera nepřerušila své úspěšné tažení a opět posunula svou historicky nejsilnější hodnotu na vyšší úrovně. Koruna posílila hned s otevřením trhu, kdy se kurz posunul z otevíracích 30,56 až k 30,46. Posléze se situace na trhu stabilizovala a kurz se až do odpoledních hodin udržel v úzkém pásmu mezi 30,46 a 30,54. Druhá posilující vlna dorazila na trh v odpoledních hodinách, kdy se pod tlak dostala úroveň 30,40. Ani ta však včera nevydržela, v závěrečné hodině obchodování koruna zamířila směrem k 30,35, což je aktuální historické maximum. Včerejší zavírací kurz pak činil 30,38.
    Fundamentální důvody pro posilování měny zůstávají stejné - poptávku po koruně zajišťují zahraniční investoři se svými přímými a portfoliovými investicemi. Ty jsou lákáni nejenom příznivou makroekonomickou situací, ale i perspektivou vstupu české ekonomiky do Evropské unie. Pro korunu hrají v posledních dnech i technické faktory ve formě realizace nastavených stop-lossů, spekuluje se o jednom větším obchodu.
    Protože obava ze zásahu ČNB se na trhu v podstatě nevyskytuje, začíná se na trhu mluvit o tom, kdy padne hladina 30,00. Naše centrální banka se dnes sejde k pravidelnému týdennímu jednání. Měnová politika sice na programu není. Vzhledem k vývoji koruny v posledním týdnu bychom se však nějaké akci ze strany ČNB nemohli divit. Nicméně i my případnou akci hodnotíme spíše jako méně pravděpodobnou. Pokud se trh ani zítra ničeho ze strany centrální banky nedočká, cesta směrem k 30,00 bude zřejmě opravdu volná. Pro dnešek očekáváme pohyb v pásmu mezi 31,25 a 31,60.
    Kurz CZK/USD
    Ani proti americkému dolaru včera koruna své úspěšné tažení nepřerušila a po celý den posilovala. Došlo ke skloubení příznivého efektu posilování koruny proti euru a mírného oslabení dolaru proti euru. Zatímco ráno se kurz nacházel ještě na 34,76, v odpoledních hodinách již koruna posílila pod 34,50 k 34,45. Česká koruna se tak dostala proti americkému dolaru na svou nejsilnější úroveň za posledního dva a půl roku. Pod úrovní 34,50 nakonec koruna i skončila, když zavírací kurz činil 34,47.
    I pro dnešní vývoj na tomto trhu bude nutné sledovat, jak si česká měna povede na trhu s eurem v den, kdy zasedá bankovní rada ČNB, i když ne k měnové politice. Na druhé straně může být pro tento trh zajímavé zasedání ECB, kde měnová politika na programu je. Ovšem žádná změna se neočekává. Pokud jde o makroekonomická data, z domova se žádné neočekávají, z evropských čísel může být zajímavý výsledek lednové průmyslové výroby a lednové maloobchodní tržby, ze Spojených států přijde pravidelný týdenní report Jobless Claims. Prostor pro posílení koruny stále existuje, domníváme se však, že není nijak výrazný.
    Kurz JPY/USD
    Jen zahájil své středeční obchodování na úrovni 133,34. Po zahájení obchodování začal jen mírně posilovat. Nejdříve se dostal k hladině 132,70, později odpoledne až k hladině 132,50. V závěru dne jen pouze nepatrně korigoval. Své obchodování jen zakončil na úrovni 132,72.
    Včera jen posiloval. K posílení japonské měně pomohl vývoj akciového indexu Nikkei225, který si včera připsal 1,75%. Domácí investoři tak zatím alokují své investice do domácích aktiv. S přesunem investičních prostředků do zahraničí ještě institucionální investoři vyčkávají. Dnešní ranní vývoj byl podobný. Index Nikkei225 nejdříve posiloval a pomohl tak jenu. Jen posílil k hladině 132,40. Index Nikkei225 ale nakonec skončil se ztrátou -0,19%
    Kurz GBP/USD
    Ve středu byla libra proti dolaru více méně stabilní. Své obchodování zahájila libra na hladině cca 1,4357. Téměř po celý den pohybovala v pásmu mezi hladinami 1,4350 a 1,4380. Až do odpoledních hodin měla libra nepatrnou tendenci k posílení, odpoledne ale své zisky korigovala. Své obchodování libra zakončila na úrovni 1,4354.
    Včera byla libra opět klidnější. Proti euru zaznamenala mírné oslabení. Pomalu tak koriguje své předchozí výraznější oslabení. Určitou roli hraje také fakt, že od včerejška zasedá bankovní rada centrální banky. Od té se sice neočekává žádná změna v nastavení monetárních podmínek, nicméně trh určitým způsobem nervózní je. Rozhodnutí Bank of England bude zveřejněno dnes ve 12:00.
    Kurz PLN/USD
    Zlotý ve středu proti dolaru mírně posílil. Své obchodování zahájil zlotý na úrovni 4,1045. Po zahájení obchodování zlotý nejdříve posílil pod hladinu 4,0900. Odpoledne ale svůj pohyb otočil a větší část svých zisků korigoval, nakonec ale korekce nebyla tak výrazná. Své obchodování zlotý nakonec zakončil na úrovni 4,0870.
    Zlotý byl včera opět klidnější, na trhu byla zaznamenána výrazně nižší aktivita. Tento vývoj nebyl v rozporu s výsledkem včerejší aukce nových dvouletých a pětiletých státních dluhopisů. Ministerstvu financí se totiž nepodařilo upsat veškerý nabízený objem. Investoři již nemají o dluhopisy takový zájem jako v minulosti. Výhled vývoje nastavení úrokových sazeb již není pro krátký kapitál tak atraktivní. Zlotý by se tak mohl v příštích měsících více zklidnit.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 14.11.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.39 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna