Sebevražda zvaná kvantitativní uvolňování
Autor: Ondřej Makeš
Již asi 6 let probíhá na finančních trzích pomalá sebevražda zvaná kvantitativní uvolňování. Ze světově nejvýznamnějších aktérů se nyní této aktivitě oddávají například centrální banky Japonska, Velké Británie nebo Eurozóny.
Co to vlastně je kvantitativní uvolňování neboli quantitative easing a proč se to děje? Jednou z nejcennějších komodit ve 21. století je poptávka. Vyrobit umí z nadsázkou každý, ale kdo to koupí? To je otázka, kterou si pokládá celý „vyspělý“ svět. Když v určitém státě není poptávka, je tu další možnost, kterou je export do zahraničí. Vzhledem k tomu, že každý stát chce vydělat co nejvíc, záměrně oslabuje svoji měnu. Jak víme, oslabování měny neboli depreciace podporuje export. Oslabování měny se děje prostřednictvím zvýšením nabídky dané měny. Protože jak známo, čeho je více, toho klesá cena. Pokud ale oslabují všechny státy, dochází pouze k hromadnému závodu ve znehodnocování. Centrální banky mají zakázáno přímo financovat vládu a tak tisknou peníze a za tyto nové papírky nakupují státní a jiné dluhopisy, ale pozor, prostřednictvím komerčních bank. Těmito novými penězi tak vytvářejí umělou poptávku po dluhopisech. Cena těchto dluhopisů proto roste a výnosy klesají. Tohle nepřímé financování dále tedy vede ke snižování úrokových sazeb, jež souvisí převážně právě s dluhopisy. Tyto nízké úrokové sazby by měli stimulovat investice spotřebu, která je jak známo alfou a omegou kapitalistické společnosti. Další důvod, proč je třeba úrokové sazby udržet blízko nuly, jsou hory dluhů, které každým dnem rychle stoupají. V případě, že by úrokové sazby vzrostly, náklady na obsluhu dluhů by vzrostly tak, že by spousta států okamžitě musela zkrachovat. Odpověď na otázku, proč díky vysokému nárůstu peněžní nabídky nedojde k růstu inflace je ta, že nové peníze se zatím dostávají do ekonomiky jen ve velmi omezeném množství. Zpomaluje se oběh peněz. Tyto nové peníze se v komerčních bankách kumulují a banky se ostýchají je půjčovat, což je pro ně více rizikové, takže je buď ukládají u centrální banky, nebo investují na finančních trzích, a to například do akcií. A to pomíjíme určité indicie o tom, že do akcií investují přímo sami centrální banky!
To je ten důvod, proč navzdory slabému nebo žádnému růstu americké ekonomiky, akciový index S&P500 dále stoupá k nebeským výšinám. Akciové indexy vždy více či méně kopírovali skutečný stav reálné ekonomiky. To se však v posledních letech výrazně mění. Tohle samozřejmě není jediný důvod růstu akcií. Dalším z mnoha důvodů jsou již zmíněné nízké úrokové sazby dluhopisů a investoři tak hledají vyšší výnos, který na rozdíl od „bondů“ alespoň pokryje inflaci. Dále by se také daly zmínit zpětné odkupy akcií americkým firem. Je celkem jasné, že pokud snížíte počet akcií své firmy, hodnota každé zbývající musí zákonitě vzrůst.
To vše jedno s druhým činí z akcií a dluhopisů investici zralou na krach. Je jen otázkou času, jak dlouho se ještě bude dařit vlivným tento systém pro ně prospěšný udržovat na kapačkách a než se celý finanční trh zhroutí jak domeček z karet. Nespekulujeme už o tom, zda se to stane, ale pouze kdy se tak stane. Jak se připravit na tuto nevyhnutelnou událost si povíme v dalším článku příští středu.
STOX.cz je portál společnosti Grant Capital pro podporu online obchodování na více než 80 akciových trzích s minimálními náklady. Obchodování akcií v USA od 6 USD a v Evropě od 8 Eur. STOX.cz nabízí komplexně nejvýhodnější spojení pro online obchodování s akciemi a ETF na českém trhu, multiměnovou platformu v češtině a dále stálou technickou podporu. Přístup ke svému účtu je odkudkoli z mobilní nebo webové aplikace. Investoři také užívají komfort vysoce pojištěného individuálního účtu. Více na www.stox.cz.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Pomalá sebevražda zvaná kvantitativní uvolňování... - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Pomalá sebevražda zvaná kvantitativní uvolňování...
- Revoluce zvaná ETF
- Sebevražda zvaná kvantitativní uvolňování - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Komedie zvaná brexit ještě neskončila
- Cukrářský poklad zvaný Esterházy řezy Jany Sovové (Video) - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Zázrak zvaný Tesla
- Zázrak zvaný Tesla (14.7.2020)
- Sebevražda zvaná kvantitativní uvolňování
- Akciové obchody zvané cum-ex prý připravily evropské vlády o více než 55 miliard eur
- Telefoní Operátor/Ka - Zvaní Schůzek U Zákazníků - Volná místa
- Bublina zvaná Unipetrol .......
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada