Patria (Patria Finance)
Investice  |  11.10.2016 10:33:55

Čínská vláda se snaží, často ale jde proti trhu a výsledky tomu odpovídají

Je zřejmé, že se Čína vydala směrem strukturálních reforem a snaží se omezit své průmyslové kapacity. Její dluhem tažený růst už není udržitelný a tato země tak bez zmíněných reforem nebude schopná vyhnout se pasti středních příjmů. Úspěch je ale stále nejistý, protože řada reformních kroků se odchýlila od původního záměru. Důvodem jsou vysoké finanční a sociální náklady, které s reformami souvisejí.

Jednou z největších výzev je dohoda se zaměstnanci, kteří pracují v těžkém průmyslu. Právě ten sužují nadbytečné kapacity a reformy se zde týkají více než 2 milionů zaměstnanců. V devadesátých letech to sice bylo asi 27 milionů zaměstnanců, ale nyní jsou životní náklady mnohem vyšší a makroekonomické prostředí není tak dobré jako tehdy. Provedení reforem je tedy nyní složitější než v devadesátých letech a Peking vytvořil fond ve výši 100 miliard renminbi, který by měl poskytnout prostředky pro propuštěné zaměstnance. To ovšem znamená, že jeden zaměstnance by dostal podporu ve výši 55 000 renminbi, nicméně taková částka není s ohledem na současnou výši životních nákladů dostatečná.

Peking chce problém nadbytečných kapacit řešit fúzemi a akvizicemi. Některé z nich dávají ekonomický smysl, ale v řadě případů tomu tak není. V oblasti těžby uhlí a výroby oceli se vláda snaží o konsolidaci, ovšem výrobní kapacity se v těchto sektorech během posledních deseti let zhruba zdvojnásobily. Znovu se tak ukazuje, že pokud vládní politika jde proti trhu, reformy svého cíle nedosáhnou.

Firmy by například měly svou produkci plánovat podle podmínek na trhu, ale vláda třeba po uhelných společnostech požaduje, aby snížily počet pracovních dní za rok o 16 %. Tím sice může dojít k plošnému snížení kapacit, ale zároveň těm lepším společnostem není umožněno získat větší podíl na trhu a vést konsolidaci celého odvětví. Některé místní vlády se pak navíc snaží spíše o stabilizaci problematických sektorů a jejich firmám například umožňují obcházet omezení při získávání nových bankovních úvěrů.

Určité kompromisy mohou být pro čínskou ekonomiku v její specifické situaci vhodné. Řada ekonomických teorií ale ukazuje, že tržní síly jsou tím nejefektivnějším nástrojem, který optimalizuje poptávku a nabídku v ekonomice a Čína v tomto ohledu není žádnou výjimkou.

Autory jsou Jenny Huang a Ying Wang z Fitch Ratings.

Zdroj: FTAlphaville

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.


Výsledky firem - tržby, zisk







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688