(Kurzy.cz)
Kauza Deutsche Bank nabírá na obrátkách a ohrožuje globální finanční sektor
Bankovní krize v Evropě nabírá na obrátkách. Trhy sledují především kauzu největší německé banky Deutsche Bank, která se zapletla do skandálu s nekorektními hypotékami. Nejistotu na trzích navíc zvyšují i chystané prezidentské volby v USA.
Příležitosti pro další týdny:
Začala výsledková sezóna za třetí kvartál. V případě oživení zisků může pomoci posouvat historická maxima akcií na nové úrovně.
V nejbližších měsících zřejmě ke zvyšování sazeb v USA nedojde, protože v listopadu budou prezidentské volby. Klíčová budou navíc čísla z trhu práce.
Ropní těžaři zemí OPEC se shodli poprvé od roku 2008 na globálním snížení produkce ropy. Její cena díky tomu začala růst.
Hrozby pro další
týdny:
Akciové trhy USA se obchodují blízko svých maxim. Trhy očekávají oživení firemních zisků, což ale může být přehnaně optimistické.
Prezidentské volby v USA (8. listopadu 2016) přinášejí nejistotu na trzích a zvyšují volatilitu. Program obou kandidátů počítá s významnějšími zásahy do systému.
Kauza největší německé banky Deutsche Bank nabírá na obrátkách a představuje jedno z největších rizik globálního finančního sektoru.
Země OPECu se poprvé od roku 2008 dohodly na zmrazení produkce ropy (z 33,24 na 32,5 mld. barelů/den). To podpořilo ceny ropy v růstu, což může nastartovat akcie ropných těžařů a zlepšit náladu na světových akciových trzích.
Členové amerického FEDu se shodli na tom, že tamní ekonomika na zvedání úrokových sazeb ještě není připravena a odložili jej pravděpodobně na konec roku. Potvrdit připravenost USA na druhé zvýšení úrokových sazeb za poslední dva roky ale budou muset čísla z trhu práce. Dobrá čísla z pracovního trhu budou impulsem k růstu sazeb.Významný dopad na trhy budou mít listopadové prezidentské volby v USA. S blížícími se volbami bude vývoj trhů čím dál více nejistý.
Finanční tituly ztrácely
V Evropě nabírá na obrátkách bankovní krize. V popředí zájmu je osm let staré nekorektní jednání s hypotékami největší německé banky Deutsche Bank. Téměř likvidační pokuta 14 mld. USD by jí ale měla být snížena na 5,4 mld. USD. Akcie evropských bank klesají na svá dlouhodobá minima a evropský bankovní systém je ohrožen.
Finanční tituly na akciových trzích zakončily září ve ztrátě a poslaly index S&P 500 za celý měsíc září do červených čísel (-0,1 %). Nejistoty okolo Deutsche Bank dopadly na tento sektor v Evropě i v USA. Evropa v září ztratila 0,2 %. Akcie rozvíjejících se trhů si naopak vedly dobře (+1,1 %), stejně tak české akcie (+0,5 %). Kvůli vyšetřování vládních kroků Evropskou komisí bylo nejslabší v Evropě Polsko (-4,7 %).
Autor: Patrik Hudec, portfolio manažer Generali Investments CEE
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?