Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
Investice  |  04.10.2016 23:09:13

4. října: Tohle potřebujete vědět nejen o úterním obchodování na amerických burzách

Hlavní akciové indexy v USA v úterý mírně oslabily. Hlubším poklesům zabránil relativně solidní výkon některých velkých technologických firem. Oslaboval naopak americký dolar, který se obchoduje poblíž maxima za uplynulé dva měsíce. Investoři zvažovali čerstvé údaje od Mezinárodního měnového fondu a také slova jednoho z představitelů Fedu.

Index Dow ztratil 0,47 % na 18 168,45 bodu, S&P 500 odepsal 0,50 % na 2 150,49 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,21 % na 5 289,66 bodu. Ztrácely tituly ve všech základních sektorech, nejvíce v odvětvích síťových služeb a základních materiálů, nejméně pak banky, technologie a odvětví zdravotní péče. Index volatility VIX stoupl jen nepatrně o 0,44 % na 13,63 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA narostl o bezmála sedm bazických bodů na 1,688 %.

S&P 500 (4. října 2016)
S&P 500 (4. října 2016)

Na akciovém trhu panuje nejistota také kvůli blížícímu se zveřejňování firemních výsledků za třetí čtvrtletí i kvůli listopadovým prezidentským volbám. Investoři nyní čekají na páteční zprávu o zářijovém vývoji trhu práce ve Spojených státech. Ta bude podle agentury Reuters pravděpodobně hrát velkou roli v tom, zda americká centrální banka ještě v letošním roce přikročí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb.

Za posilováním dolaru a růstem výnosů dluhopisů USA byla v úterý především slova nehlasujícího člena FOMC Jeffreyho Lackera, šéfa Fedu v Richmondu. Ten uvedl, že pro zachování stabilní inflace v USA budou potřeba zvýšení sazeb. Investory vedle růstu sazeb v USA znepokojují také možné ekonomické dopady odchodu Británie z Evropské unie, v důsledku čehož oslabuje libra a posiluje dolar, což je pro akcie v USA negativní.

Živo bylo i na úrovni jednotlivých firem. Vedle Deutsche Bank (+2,7 %), o jejíž kondici se nadále spekuluje a jejíž ředitel John Cryan má podle zpráv z německého tisku ve Washingtonu osobně vyjednávat o podmínkách vyrovnání banky s regulátory kvůli její činnosti v době před hypoteční krizí, bylo v rámci jednotlivých firem nejvíce slyšet oGooglu (Alphabet +0,3 %). Ten představil dva nové telefony Pixel, zařízení pro virtuální realitu Daydream View, nový Chromecast, Google Home reproduktor, router Google WiFi a nového digitálního asistenta Google Assistant. Sečteno a podtrženo, šlo o nejbohatší představovací akci Googlu v historii.

Na devizovém trhu se britská libra kvůli obavám ohledně důsledků brexitu propadla vůči dolaru na nové minimum za 31 let. Dostala se tak pod úroveň, na kterou klesla po červnovém referendu, ve kterém se Britové pro odchod z EU vyslovili.

Libra během úterního obchodování sestoupila až na 1,2720 USD, nejníže od června 1985. V závěru obchodování v New Yorku se prodávala za 1,2738 USD, proti pondělí tak vykazovala pokles o 0,8 %. Od červnového referenda libra ztrácí asi 15 %.

Libra nadále reaguje na nedělní prohlášení britské premiérky Theresy Mayové, podle níž Británie formálně zahájí proces odchodu z Evropské unie nejpozději do konce března příštího roku. Od tohoto prohlášení již britská měna ztratila téměř dvě procenta.

Dolar posiloval také vůči dalším významným měnám. K růstu dolaru přispěly překvapivě příznivé údaje o zpracovatelském sektoru Spojených států, které zvýšily pravděpodobnost, že Fed ještě letos přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb.

Světové ceny ropy pokračovaly v růstu, k němuž jim pomáhala lepší důvěra investorů v dohodu o zmrazení těžby. Cena severomořské ropy Brent se vyšplhala až na čtyřměsíční maximum 51,37 dolaru za barel, později však o část zisků přišla.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se minulý týden předběžně dohodla na snížení těžby na 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně ze současných zhruba 33,5 milionu barelů denně. Další podrobnosti, včetně kvót pro jednotlivé členy, organizace dojedná až na svém listopadovém zasedání.

Írán v úterý upozornil, že ve snaze o stabilizaci trhu s ropou bude hrát velkou roli spolupráce členů OPEC s těžařskými zeměmi, které stojí mimo organizaci. Podle íránského prezidenta Hasana Rúháního by všechny těžařské státy měly přispět k tomu, aby na listopadovém zasedání OPEC padlo rozhodnutí vedoucí k růstu cen ropy.

Samotný Írán má v rámci předběžné dohody OPEC povoleno těžit na "maximálních úrovních, které dávají smysl". Předchozí jednání o zmrazení těžby zkrachovala, protože Írán nechtěl omezovat svou produkci, dokud se mu ji nepodaří zvýšit na úroveň z doby před zavedením mezinárodních sankcí.

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • Americká vláda 30. září uzavřela fiskální rok 2016 s čísly, která potěší jen málokoho.Celkový dluh dosáhl 19,5 bilionu USD, což je navýšení o 1,42 bilionu USD oproti minulému období. Nepotěší ani procentuální vyčíslení, dluh představoval 7,5 % amerického HDP.
  • List The New York Times aktualizoval prognózu výsledků listopadových prezidentských voleb v USAPodle nového odhadu je 78% šance, že se do Bílého domu nastěhuje Hillary Clintonová. Za nárůstem preferencí demokratické kandidátky stojí zejména úspěch v první televizní debatě, která se uskutečnila minulý týden v pondělí.
  • Agentura FactSet sestavila seznam deseti akcií z indexu S&P 500, které mají v následujícím roce nejvyšší růstový potenciál. Nejvyšší růst agentura predikuje výrobci generických léků Mylan, zářná budoucnost se ale rýsuje například i výrobci sportovního oblečení Under Armour či producentovi tenkovrstvých fotovoltaických panelů First Solar.
  • Stifel Nicolaus snížila doporučení na akcie Kinder Morgan na "hold" z "buy".
  • Dluhopisový stratég z HSBC Steven Major, který jako jeden z mála dokázal v minulosti správně odhadnout vývoj dluhopisového trhu, přišel v úterý s ne zrovna příznivou prognózou dalšího vývoje. Výnosy amerických dluhopisů podle něj v následujících pěti letech neporostou.
  • Server MarketWatch uvedl, že americká mediální a filmová společnost Walt Disney má zájem o převzetí populární streamovací společnosti Netflix. Podle spekulací je Netflix v hledáčku více společností, mezi kterými vyčnívají právě Walt Disney nebo Apple.
  • Společnost Yahoo! prý tajně sledovala e-maily svých uživatelů, a to za pomoci softwaru, který vyhledával v příchozí poště jakékoli informace od pracovníků amerických taných služeb.
  • Skandál se zakládáním falešných účtů jménem klientů v bance Wells Fargo se netýká pouze osobních účtů, ale také zhruba deseti tisíc firemních účtů. Podle agentury Reuters to uvedl jeden z amerických senátorů v dopisu vedení banky.
  • Mezinárodní měnový fond (MMF) ponechal v nejnovější globální prognóze odhady růstu světové ekonomiky beze změn, výrazně ale zhoršil prognózu pro Spojené státy. Letos čeká fond zvolnění globálního růstu na podprůměrných 3,1 %, zatímco na příští rok předpovídá stejně jako v červencové předpovědi zrychlení růstového tempa na 3,4 %. MMF v úterním výhledu znovu varoval před přetrváním globální hospodářské stagnace, která by mohla zesílit ochranářské nálady ve světě.
  • USA: ISM index aktivity pro oblast New Yorku v září vzrostl na 49,2 bodu ze srpnových 47,5 bodu.

Výsledková sezóna

Legenda investování radí, jak nastavit očekávání ohledně budoucích akciových výnosůLegenda investování radí, jak nastavit očekávání ohledně budoucích akciových výnosů

John Bogle patří mezi investorské legendy. Dalo by se říci, že prostřednictvím své společnosti Vanguard Group investorům ukázal způsob, jak investovat do indexových nástrojů bez zbytečných dodatečných nákladů. Jaký je jeho recept na úspěšnou investici?


Říjen na trzích a jeho (ne)zasloužená pověst: Kam se v příštích týdnech vydají ceny akcií?Říjen na trzích a jeho (ne)zasloužená pověst: Kam se v příštích týdnech vydají ceny akcií?

Někteří příznivci sezónnosti na akciovém trhu vyhlížejí říjen s obavami, vždyť jde po září o druhý nejhorší měsíc historie, pokud jde o velké tržní propady. Tak špatnou pověst si říjen nezaslouží, je ale otázka, zda letos nakonec přece jen nepřeváží rizika nad bezbřehým apetitem akciových býků.


Vztah akcií a dluhopisů předznamenává změnu trendu. Kdo to odskáče?Vztah akcií a dluhopisů předznamenává změnu trendu. Kdo to odskáče?

Nárazový nárůst korelace mezi akciemi a dluhopisy, jakého jsme svědky v posledních dnech, je poměrně vzácný a může indikovat změnu trendu ve vývoji cen jednoho z aktiv. A potvrzuje to i poměr výkonnosti akcií a dluhopisů.
















Poslední zprávy z rubriky Investice:

Et 16:43  Středoevropské měny mírně oslabily (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688