Reakce na nepravdivé informace o odlivu peněz z fondů EU do oblasti migrace
Média v posledních dnech přinesla informace o tom, že Česká republika a další státy, které získávají peníze z kohezní politiky, o část těchto prostředků přijdou a to na úkor té části rozpočtu, která míří do oblasti migrace. Tento přesun má údajně souviset se schvalováním rozpočtu EU na rok 2017. Tyto informace jsou nepravdivé a mylné.
Česká republika v rámci schvalování rozpočtu na rok 2017 o žádné peníze z kohezní politiky nepřichází. Některými médii popisované procesy souvisí čistě s nastavením rozpočtu na rok 2017 a neovlivňují objem peněz, který je určen pro jednotlivé členské státy v politice soudržnosti.
V příštím roce se sice v meziročním srovnání skutečně vydá o téměř 24 procent méně na kohezní politiku, ale nikoliv proto, že by se tyto peníze z kohezní politiky škrtaly a přesouvaly na jinou politiku, například migrační.
Důvodem nižších výdajů na kohezní politiku je fakt, že pro rok 2016, v němž se ještě dofinancovávají projekty i programového období 2007-2013 a současně i projekty z rozpočtového období 2014-2020, se očekává vyšší objem proplacených kohezních prostředků než v roce 2017, kdy se budou financovat již výlučně projekty z období 2014-2020. Nižší objem plateb v příštím roce bude kompenzován vyšším objemem plateb na kohezi v následujících letech, tj. 2018-2020. Rozpočtové položky na kohezní politiku a migraci tedy nejsou v návrhu rozpočtu na rok 2017 nijak propojeny a nesouvisí spolu.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Z domova:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?